REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

GoPro – tipy a triky na používání: Jak stříhat?

07.03.2016 |Miloš Bohoněk |

Už jsme se společně prokousali problematikou výběru kamerky a také jsme se zabývali tím, jak natočit nejlepší záběry v různých situacích. Na následujících řádcích bych se chtěl s vámi podělit ještě o zkušenosti se střiháním a také s dalším příslušenstvím…
 

Foto: Miloš Bohoněk


Nikomu neslibujte, že „z toho pak sestříháte video“


„Proč bych to neměl slibovat?“ asi si říkáte… Jenom si tím totiž naběhnete. Stříhání videa je pracné a někdy i vopruz, někdy to jde samo, jindy prostě myšlenka chybí, takže několikaminutový klip mnohdy zabere mnoho hodin, klidně rozprostřených do několika dní. Kámoš už takhle „stříhá“ video z Khan Tengri několik let a já zase už víc jak půl roku tvořím video z Indie.


Když už stříháte, buďte soudní


Když už se vám záběry konečně povedou podle vaší představy, budete nadšení. Nevyhnutelně. Ale nikdo jiný z nich už nadšený nebude. Takže když se rozhoupete pro střižbu, nedělejte z toho skoro půlhodinový epos jako tenhle trouba (však on se už poučil):
 


Zkuste GoPro Studio


Máte-li profesionální střihačský program, jste za vodou. Jenže ten asi nemáte. Majitelé jablečných počítačů si vystačí s iMovie, který jim my majitelé okenních počítačů akorát můžeme závidět. Jako alternativa se logicky nabízí Windows Movie Maker, který jsem pro většinu svých videí používal, ale barvy nikdy nebyly takové, jaké měly být: z bílé se stala narůžovělá a od toho se vše odvozovalo (viz předchozí videa z ledolezení a ski crossu). Důvod do dneška neznám, ale štvalo mě to… Pár ostatních freewarových střihačských programů mě nenadchlo, až jsem konečně zkusil střihačské studio od GoPra… Aaa, ono je dobré! Oproti Windows Movie Makeru sice nezobrazuje zvukovou stopu, což komplikuje stříhání v rytmu hudby (viz imperfektní střihy v ročenkovém videu), a při náročnějších operacích poměrně často padá (ale to WMM občas taky). Každopádně celkově toho umí víc než program od Windows, není složitý, nabízí pár šablon a barvy jsou, jaké mají být.

Bacha na oficiální příslušenství


Přijde mi fér připlatit si, a namísto laciné kopie GoPra, kterých poslední dobou na trhu víc než moc, pořídit originální GoPro. Díky téhle firmě vlastně celá tahle móda akčních kamerek vůbec existuje (nemluvě o tom, že výstupy z GoPro jsou stále prostě top). Už se mi ale moc nechce platit šílené sumy za oficiální příslušenství, kde nepostradatelná čelenka vyjde na 800 Kč a pásek kolem ruky dokonce na 1 800 Kč. Přitom neoficiální příslušenství prakticky identické kvality vyjde na čtvrtinové ceny, stačí omrknout DX nebo čínskou eBay. Jen pozor na lepící držáky, možná jsem zbytečně paranoidní, ale tady si radši kupuji originály, abych si byl jist, že levné čínské lepidlo někde nepovolí...

A co se selfie tyče týče…


Ale jo, pořiďte si ji… V současnosti je trend se tyčím vysmívat, ale taky je trendy tyče používat a GoPro záběry z nich jsou docela prima. Osobně jsem tenhle problém vyřešil šikovnou tyčkou 3-Way Grip, která v sobě má zároveň zabudovaný tripod, byť zpětně svého rozhodnutí trochu lituji. Tripod jsem použil párkrát v životě a udělal bych lépe, kdybych pořídil neoficiální GoPole Reach – je delší, levnější a bytelnější.

PS: Hecněte se a fakt to sestříhejte!


Máte-li za sebou pěkný den sportování nebo týden cestování, kousněte se, věnujte tomu ten půlden a video si udělejte. Dokud jsou vzpomínky živé, bude se vás s tím mnohem lépe pracovat a půjde to od ruky jedna báseň. A podle mě je totiž jedno pěkné video mnohem lepší vzpomínka než tisíc fotek…
 
K tomuhle videu se s kamarády vracíme snad každý měsíc a pořád se nám neokoukalo:
 


A jak používáte GoPro vy? Co se vám osvědčilo a co naopak ne? Nějaké fígle? Dejte vědět do komentářů. I já se rád přiučím od vás dalším tipům a fíglům!

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 928 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner