REGISTROVAT

Souhlas s podmínkami. Registrovat firmu, akci...

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Do Brd se vrátila zima

03.03.2016 |Kuba Vondrášek | Běžkování

Jsem v koloně na sjezdu z dálnice na Příbram, domů mi zbývá už jen 6 km, ale stojíme tu už 2 hodiny. Na silnici je už 20 cm sněhu a furt padá. Ostatní řidiči jsou vzteklí a nadávají, ale já mám úsměv na tváři. Ptáte se proč? Už totiž plánuju kam zítra vyrazím na běžkách. Mam sice spoustu práce, ale když sněží musí jít všechny povinnosti stranou.

Čihadelská cesta


Nakonec volím mou nejoblíbenější běžkařskou trasu v Brdech a tou je výjezd na Tok, který naleznete v zážitcích zde. Lyže nasazuju už ve dveřích a píšu do prašanu dvě rovnoběžné linky. V lese je sněhu sice o trochu míň, ale pořád ho je hodně. Je tady spousta popadaných stromů. Zatímco dřív tu byli vyvrácené smrky po vichřici, dnes tu jsou polámané borovice, které neunesli těžký mokrý sníh. Během tří hodin totiž napadlo přes 20 cm.


Začínám stoupat a za zatáčkou je první strom přes cestu. Lyže se mi nechce sundávat, a tak ho přelézám i s nimi. Pár akrobatických figur a už jedu dál. Naštěstí mě nikdo neviděl. Kdo taky? Je úterý dopoledne, takže mám les sám pro sebe.

Tok

Co si nevyšlapeš to nemáš


Cesta na Pilák je projetá jen traktorem, takže jedu v koleji, ale je to lepší než se brodit sněhem. Od Kaňské cesty mi ale nic jiného nezbývá. Rychlost se zpomaluje a špičky mých lyží se zakusují do třpytící se panenské pokrývky. A zase další strom. Už asi pátej, takže to jde raz dva. Před Čihadelskou cestou potkávám dalšího lyžaře a užívám si prošlapanou stopu. Ta bohužel na křižovatce odbočuje, takže jsem na to zase sám.


PŘEČTĚTE SI: Odraz rukou: Jak na to, aby ruce nebyly při lyžování jen na vidličku

Na Toku už je nasněžíno přes 30 cm. Takže se ve sněhu doslova topím. Když zpětně porovnávám fotky, tak tu tolik sněhu bylo naposledy v roce 2010. Na vrcholu Toku mám už opravdu dost, a tak se otáčím. Zpátky ve stopě to jde o dost rychleji, takže jsem za chvíli na Třemošné. Konečně letos poprvé sjedu „Drškomlat”. Podle stop poznávám, že lyžař co tu byl předemnou to raději zul. Já jsem ale tvrďák a jdu na to. Ostatně znám to tu jak své boty, takže mě nic nepřekvapí. V prašanu je sjezd docela náročný, ale ustál jsem to bez pádu. Abych to však neměl tak jednoduché, musím se ještě ke konci sjezdu proplétat labyrintem bříz, které mají špičky ohnuté až na zem.

U Carvánky


Bohužel podle předpovědi, to asi dlouho nevydrží, takže vyrašte co nejdříve. O víkendu to totiž vypadá spíše na pádlování než na běžkování, ale uvidíme co si na nás příroda vymyslí.

Pod Drškomlatem

Foto: Kuba Vondrášek

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Padesátá Jizerská 50

Padesátá Jizerská 50

Bedřichov, Liberec, Jizerské hory

100

%

100

%

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 908 lidí)


Banner