GoPro – tipy a triky na používání: Jak natáčet?
04.01.2017 |Miloš Bohoněk |
Nejsem fotograf. Nejsem kameraman. Nejsem střihač. Jsem jen klučina, který tráví nechutně mnoho času sledováním YouTube videí z všemožných extrémních sportů (People Are Awesome!), a který by taky rád měl nějaké podobné zážitky. Následující snůšku tipů tedy neberte jako rady od profíka, nýbrž od samouka, jenž předtím kamerám rozuměl jako koza náklaďáku. Jste-li na tom podobně, tím spíše vám přijdou vhod, protože poukazují na nejčastější chyby a nešvary začátečníků.
Minule jsme se zabývali problematikou jak vybrat to správné GoPro a proč já jsem si vybral GoPro Hero 4 Silver. V tomhle povídání bych se už rád dostal k samotným tipům a radám, které, kdybych věděl na začátku, tak bych si ušetřil spoustu přehmatů a vyhozených záběrů a uspořil nemálo času. Jenže já jsem neměl žádného dobrého rádce, který by mi řekl nedělej to tak, udělej to jinak. A protože vím, jak těžko jsem tyto zkušenosti těžce nabýval, tak se o ně chci s vámi v tomhle miniseriálku dělit…
Ať se GoPro dívá nahoru
Pokud si GoPro nasadíte na helmu (neb kvůli tomu jste si ji dost pravděpodobně pořizovali), měla by se dívat trochu nahoru, ať už jedete na kole nebo lyžujete. Jinak si budete akorát točit vzrušující zemi pod nohama. Viz jedny z mých úplně prvních záběrů. Berte to jako odstrašující případ:
Naštelujte ji dolů
Tak počkat, tak nahoru, nebo dolu?! Jestli nahoru anebo dolů záleží na vámi provozované aktivitě. U lyžování a u kola nahoru, ale třeba u lezení je zase lepší, aby kamerka koukala trochu dolů a zabírala vaše i nohy. Pohledy dolů do propasti pod vámi jsou ve výsledku působivější než pohledy na vaše ruce. Pokud však kamera nebude koukat dostatečně dolů, namísto nohou budete snímat akorát skálu, led nebo jiný podklad, po kterém právě lezete nebo šplháte.
Kontrolujte své záběry
Minimálně na začátku dne. Je velmi pravděpodobné, že napoprvé budete natáčet pod jiným úhlem, než byste si ve skutečnosti přáli. Takže je dobré točit jen chvilku, zastavit se, bleskově zkontrolovat footage, kamerku poštelovat a jet dál. A když to neuděláte? Pak hrozí, že vám z celého dne natáčení nic nevyleze. Abyste se zbytečně nezdržovali, musíte mít GoPro s displejem. Ale to už víte…
Čistá čočka je základ
I maličká snítka nečistoty či kapka vody na čočce anebo na vnějším krytu dokáže dokonale zničit záběr a rozhodně se to netýká jen špinavých a vodních sportů. Třeba při lyžování nebo ledolezení bývá čočka taky často mokrá. Používejte tekuté stěrače, lahvička nestojí moc a vydrží vám dlouho. Nebo prostě poproste kámoše surfaře.
K PŘEČTENÍ: Rozhovor s cestovatelem Tomášem Hrušcem o nebezpečí, vychytávkách ve vybavení i napětí ve skupině
Před natáčením si vždycky zkontrolujte kvalitu videa
Ze začátku se mi pravidelně stávalo, že jsem změnil rozlišení. Jenže při tom kamerka automaticky změní i počet snímků za vteřinu. Takže až večer jsem pak zjistil, že celý den točím ve 25 fps namísto 50/60 fps. A to pak hodně zamrzí…
Softwarový update
Novější modely Silver ho už možná mají automaticky v sobě, ale já musel ještě updatovat s kamerou píchnutou do počítače přes GoPro Studio (oficiální software), protože v základu uměla točit FullHD rozlišení jen při 50 fps. 60 fps se naučila až se softwarovým updatem.
Kdy používat SuperView?
V nastavení kamery ho najdete pod názvy 1080S nebo 720S a nejvíce se hodí na záběry z pohledu vlastních očí. V momentě, kdy mám GoPro na hlavě, zapínám roztahování okrajů videa, takže toho divák více vidí a víc to evokuje skutečný first-person pohled. Abych pravdu řekl, záběry z hlavy bez SuperView jsou kolikrát skoro nekoukatelné. Výsledek působí docela akčně, neřku-li hrdinsky. A kvůli tomu jste si přeci GoPro pořizovali! Tady ukázka z docela obyčejného tréninku:
Nepoužívejte to jako normální kameru
GoPro je akční kamera, ne kamera dokumentární. Slouží na natáčení bezprostředních záběrů a cokoli, co je od vás vzdálené více než 10 m, už bude ve výsledném videu prťavé. Pokud tedy zrovna jedete po safari a v dáli vidíte lví rodinkou, s GoPro se ani neobtěžujte. Na videu nebude vidět nic.
Umělé osvětlení, šero nebo tma? Zapomeňte!
GoPro je kamera pro outdoor a funguje velice dobře za denního světla. V jakékoli jiné situaci její použitelnost rapidně klesá. Bohužel. Indoor záběry za umělého osvětlení jsou ošklivé, večerní záběry jsou hnusné a na nočních záběrech nevidíte vůbec nic. A to ani v případě, že máte po ruce několik čelovek.
Vyndejte ji z krytu
Tam, kde nehrozí, že by čočku něco poškrábalo, tedy při obyčejných vycházkách anebo i bezpečných sportovních výkonech je lepší kamerku vysvobodit z plastového krytu a točit bez něj. Obraz je rázem lepší, zvlášť při umělém osvětlení, a zvuk čistější. Na nahou GoPro dělají i speciální držáky.
K TÉMATU: Outdoor vybavení – vyrob si sám
Obraz, nikoliv zvuk
Nosíte-li kameru v krytu, velmi slušně pobere vaše slova v případě, že ji máte na hlavě. Nosíte-li kameru nahatou, slušně pobere mluvené slovo i na pár metrů od ní (pokud zrovna nefouká vítr apod.) Na každý pád neočekávejte kdovíjakou kvalitu a vždy, když chcete točit i zvuk, kameru NEdržte za její tělo nebo kryt, protože stačí lehké dotknutí nebo přejetí prsty a na videu hned uslyšíte hrozné šramocení, takže si na mluvení pořiďte držák.
Zkoušejte nepoznané
Nasaďte si na helmu kameru čočkou dozadu, přidělejte ji na vidlici u kola nebo ji přilepte na pádlo. Nevím, klidně ji dejte rackovi, to je fuk! Protože je GoPro malá a flexibilní (proto tak byla vyrobená, že), možností použítí ne sčíslně a záleží jen na fantazii a kreativnosti majitele, jak ji vy(Zne)užije. Nicméně, výsledné záběry mohou dost mile překvapit i samotného autora, natož pak dalšího diváka. A je to docela sranda s kamerkou experimentovat.
Těšte se na dalších pár tipů a triků, příště spíše o stříhání videa!
‹ Zpět
Související zážitky
Související články
Nejnovější články