Než nasednu na vodu
16.02.2016 |Kuba Vondrášek | Voda a lodě
Jsme v italském Piemontu, jednom z evropských vodáckých rájů, a nasedáme na řeku, která slibuje pěkné svezení WW IV–V v uzavřeném kaňonu. Sluníčko svítí nálada je suprová, tak na co ještě čekat. Před nasednutím ještě kontrolujeme vodní stav, pomocí kamene přes který nesmí téci voda, jinak je jí moc. Kamen je zalitý do půlky, takže ideální stav. Ošplouchnout obličej zašprickovat se a už se odrážím od břehu.
Po několika malých peřejkách přichází vstupní vodopád. Je to asi 5m drop s ne úplně snadným nájezdem. Pod vodopádem přitéká malí potůček. Užíváme si pádlování a krásné pohledy na uzavřenou soutěsku, do které zleva padá malý vodopádek. Za chvíli další malý vodopádek. Vody začíná přibývat a ideální stav se mění na vysoký stav.
Přijíždíme k zablokovanému místu a z prohlížení je nám jasné, že budeme přenášet. Kluzká skála nám to moc neusnadňuje. Přichází na řadu lana a karabiny. Vše jsme zvládli v pořádku a jedeme dál. Následuje místo mezi vodáky označované jako „must run” česky „musíš jet”. Zde se obtížně prohlíží a přenášet prakticky nejde. Už je nám jasné, že vody je opravdu dost. V tu chvíli se krásný pohled na soutěsku mění v noční můru. Co teď? Volat vrtulník? Šplhat pryč po kluzké skále? A co tady vlastně dělám? Teď už je pozdě ptát se. Ptát jsme se měli dřív, než jsme sem dojeli. Proto je důležité si před nasednutím na vodu ujasnit několik věcí.
Všechno je to o informacích
Než se odpíchnete od břehu svým pádlem, je důležité zjistit mnoho informací ať už o řece, tak i o sobě a o skupině. Nejprve pojďme na tu řeku. Jakou má obtížnost? Jsou tam nebezpečná místa, jako sifony, zavřené válce a jiné? Jaké jsou možnosti úniku? Jak dlouho řeku pojedeme? Tyto informace zjišťujete už doma, když plánujete svůj výlet. Čím víc toho zjistíte tím lépe. Internet vám v tomhle opravdu pomůže. Můžete si dokonce nakoukat, jak sjížděli peřeje ostatní v různých videích. Nic se ale nevyrovná tomu, když vám tyto informace řekne osobně, někdo kdo řeku zná. Důležité je také mít co nejaktuálnější informace. Už Hérakleitos věděl že: „Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky.” To, že to včera někdo jel, neznamená, že se tam dnes neotevřel nový sifon.
PŘEČTĚTE SI: Jak na eskymácký obrat (část I.)
Veledůležitou informací pro vodáka je aktuální vodní stav. Právě tohle jsme my podcenili a dostali jsme se do výše popsané situace. Na nasedačce se sice zdálo být vody akorát, ale den před tím než jsme přijeli, vydatně pršelo a v přítocích, kde obvykle tečou dvě kapky, tekl kubík za sekundu. Takže u ústí soutěsky bylo vody až až. Proto je dobré kontrolovat vodní stav spíše na konci plánovaného úseku. Abych vás nenapínal, naše pádlování dopadlo dobře. Je pravda, že hodně vody a vysoké kolmé stěny mě dost vystrašili, ale dodnes je to jedna z nejhezčích řek co jsem kdy sjel.
Když už máme všechny informace o řece, můžeme se začít soustředit na další atmosférické vlivy. Jaká je předpověď počasí? Takový přívalový déšť vám navýší vodu raz dva a na fotkách to taky nevypadá pěkně. Kdy se stmívá? V létě můžete nasedat na druhou jízdu i v šest hodin, ale v zimě už to moc dobrý nápad není. Nezapomeňte si také dát dostatečnou časovou rezervu. Vyprošťování zaklíněné lodi vám zabere hodinu ani o tom nevíte.
Na co mám a na co má skupina
Dobrá, vody je akorát, svítí sluníčko, jede s námi Honza, který řeku dobře zná, tak můžeme vyrazit. Tak počkat, to ještě nebylo všechno. Teď je načase zamyslet se nad sebou. Psychická a fyzická kondice? Je to sice takové klišé, které se píše v každé příručce, ale nesmíme na to zapomenout.
ZÁŽITEK: Kaskáda na Ostravici WW IV
Fyzická kondice je celkem jasná. Když jsem to včera na večírku trochu přebral a dnes mi je jak kdyby mě přejel parní válec, tak se na tu řeku asi moc nepohrnu. Důležité je nenechat se vyhecovat od kamarádů. Sami přece nejlíp víte, jak na tom jste. Občas je ale problém, když se dostanete do vnitřního konfliktu. Dnes je na programu nejlepší řeka zájezdu, na kterou jste se tak těšili, ale z místní vody máte běhavku. Co teď? Dobré je zachovat si zdravý rozum a vše dobře zvážit, ale to rozhodnutí je nakonec stejně na vás.
No a co s tou psychickou kondicí? Ta se hodnotí ze všeho asi nejhůře. Já osobně jsem vystresovaný z každé neznámé řeky, ale zase vím, že mě to donutí k lepším výkonům a dokážu se lépe soustředit. Když pak jedu druhou jízdu a mám pocit, že už všechno znám, tak dělám zbytečné chyby a jedu mnohem hůře, než když jsem pod tlakem. Každý to ale může mít jinak.
Důležité je také ujasnit si zda na to mám, a to i s ohledem na různé okolnosti. To že v Alpách jezdím řeky IV–V, které jsou perfektně popsané, neznamená, že se ta tuto obtížnost můžu pustit i někde v Nepálu, kde je nejbližší vesnice 100 km daleko a řeku naposledy jel někdo před 5 lety.
PŘEČTĚTE SI: Co by měla obsahovat cestovní lékárnička
Když jsem se zamyslel sám nad sebou, je čas zamyslet se nad ostatními. Pokud víte, že na to kamarád nemá, nebojte se mu to říci. Ušetříte tak starosti nejen jemu, ale i sobě. Na druhou stranu se ani nemusíte bát povzbudit někoho, kdo je zbytečně vystrašený a vy víte, že to v pohodě sjede, ale pokud se mu nechce, tak není dobré to lámat přes koleno.
Důležité je také aby se skupina znala a uměla na vodě spolupracovat a domlouvat se. Na toto téma se více dočtete v článku o ježdění ve skupině a o komunikaci na divoké vodě.
Vybavení
Přírodní a lidský faktor jsme vyřešili. Teď je načase zaměřit se na materiál. Svoje vybavení přizpůsobujeme podle to, co o řece víme. Na ledovcovou řeku nepojedu v krátkém neoprenu. Když je to na dlouho vezmu si dostatek jídla a pití. Házečku a lékárnu nezapomínám nikdy a tak dále. Více o vybavení lodi na divokou vodu se dočtete zde.
Neméně důležité je také s vybavením umět zacházet a znát ho. Pokud máte například vypůjčenou loď, nemusí se chovat přesně, tak jak byste chtěli. Když zkontrolujete svoje vybavení, přesvědčte se, že matroš vašich parťáku je také v pořádku. Například u horolezců je běžné se před cestou zkontrolovat, ale z vodáků to dělá málo kdo.
Foto: CK AJV
‹ Zpět
Související zážitky
Související články
08.02.2018
21.12.2017
Dopřejte tělu odpočinek – fyzický i psychický – naučte se relaxovat
04.10.2016
Jak přečíst stupnici obtížnosti WW
Nejnovější články