Slovenské Středisko lavinové prevence provedlo test pípáků
08.02.2016 |Kuba Vondrášek | Lezení, Turistika a treking, Sněžnice, Lyže a snowboard
Loni v březnu provedlo slovenské Středisko lavinové prevence rozsáhlý test lavinových vyhledávačů neboli pípáků. Cílem testu nebylo nalézt nejlepší vyhledávač, ale porovnat reálné hodnoty naměřené při testu s hodnotami udávanými výrobci.
Test probíhal podle metodiky německého Alpenverein (DAV) a skládal se ze čtyř dílčích testů: dosach přístroje, odchylka od přímého směru, přesnost přístroje a vícenásobné zasypání. Prověřovány byly nejnovější pípáky různých značek (Arva Neo, Bca Tracker 3, Mammut Pulse, Ortovox 3+, Ortovox S1+, Ortovox ZOOM+, Pieps PRO a Pieps SPORT). Všechny vyhledávače byli testovány jak na vyhledávání, tak i na vysílání.
V prvním testu se zkoumala vzdálenost, při které vyhledávač zachytí první signál a vzdálenost zachycení stabilního signálu. Data udávaná výrobcem jsou totiž měřena v nejvýhodnější pozici vysílače, která se v praxi téměř nevyskytuje. Důležitým závěrem prvního testu je, že šířka vyhledávacího pásu uváděná v manuálu pro pípák je zavádějící a v praxi je vhodné provádět vyhledávání v užším pásu.
V druhém testu se měřila odchylka od přímého směru na cestě k vysílači. Zde opět hraje velikou roli pozice vysílací antény. Signál vysílače se totiž šíří po elipsách, které se zvětšují při nevýhodné pozici vysílače.
Třetí test měřil schopnost dohledávání zasypaného. Tady byly porovnávány metry uváděné na displeji přístroje se skutečnou vzdáleností od vysílače. Závěrem testu je, že skoro všechny vysílače ukazují hodnotu nižší do 10 % než je reálná vzdálenost.
Úkolem čtvrtého testu bylo poměřit schopnosti pípáků při zasypání více osob a test funkce tzv. markrování. Při tomto testu se měřil čas nalezení tří vysílačů a absolvovaná vzdálenost při jejich hledání pomocí GPS.
Výsledky testů nepřinesly žádného suverénního vítěze. Nebylo to totiž ani jejich cílem. Všechny vyhledávače mají své silné i slabé stránky, ale jak uvádí sami autoři testu: „Je dôležité si uvedomiť, že každý prístroj je tak dobrý, ako je dobrý jeho používateľ!” Kompletní výsledky testů naleznete na stránkách Střediska lavinové prevence zde.
‹ Zpět
Související zážitky
Související články
15.03.2018
Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?
13.03.2018
Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!
08.02.2018
Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách
Nejnovější články