REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Slovenské Středisko lavinové prevence provedlo test pípáků

08.02.2016 |Kuba Vondrášek | Lezení, Turistika a treking, Sněžnice, Lyže a snowboard

Loni v březnu provedlo slovenské Středisko lavinové prevence rozsáhlý test lavinových vyhledávačů neboli pípáků. Cílem testu nebylo nalézt nejlepší vyhledávač, ale porovnat reálné hodnoty naměřené při testu s hodnotami udávanými výrobci.

Test zachycení signálu Zdroj: https://slphzs.wordpress.com/


Test probíhal podle metodiky německého Alpenverein (DAV) a skládal se ze čtyř dílčích testů: dosach přístroje, odchylka od přímého směru, přesnost přístroje a vícenásobné zasypání. Prověřovány byly nejnovější pípáky různých značek (Arva Neo, Bca Tracker 3, Mammut Pulse, Ortovox 3+, Ortovox S1+, Ortovox ZOOM+, Pieps PRO a Pieps SPORT). Všechny vyhledávače byli testovány jak na vyhledávání, tak i na vysílání.


V prvním testu se zkoumala vzdálenost, při které vyhledávač zachytí první signál a vzdálenost zachycení stabilního signálu. Data udávaná výrobcem jsou totiž měřena v nejvýhodnější pozici vysílače, která se v praxi téměř nevyskytuje. Důležitým závěrem prvního testu je, že šířka vyhledávacího pásu uváděná v manuálu pro pípák je zavádějící a v praxi je vhodné provádět vyhledávání v užším pásu.

V druhém testu se měřila odchylka od přímého směru na cestě k vysílači. Zde opět hraje velikou roli pozice vysílací antény. Signál vysílače se totiž šíří po elipsách, které se zvětšují při nevýhodné pozici vysílače.
 

Třetí test měřil schopnost dohledávání zasypaného. Tady byly porovnávány metry uváděné na displeji přístroje se skutečnou vzdáleností od vysílače. Závěrem testu je, že skoro všechny vysílače ukazují hodnotu nižší do 10 % než je reálná vzdálenost.

Zdroj: https://slphzs.wordpress.com/


Úkolem čtvrtého testu bylo poměřit schopnosti pípáků při zasypání více osob a test funkce tzv. markrování. Při tomto testu se měřil čas nalezení tří vysílačů a absolvovaná vzdálenost při jejich hledání pomocí GPS.
 

Výsledky testů nepřinesly žádného suverénního vítěze. Nebylo to totiž ani jejich cílem. Všechny vyhledávače mají své silné i slabé stránky, ale jak uvádí sami autoři testu: „Je dôležité si uvedomiť, že každý prístroj je tak dobrý, ako je dobrý jeho používateľ!” Kompletní výsledky testů naleznete na stránkách Střediska lavinové prevence zde.

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 934 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner