REGISTROVAT

Souhlas s podmínkami. Registrovat firmu, akci...

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Rozhovor s trasérkou nevidomých běžců Jitkou Křížovou

03.02.2016 |Outfanatic.com | Běhání

Někdo bere sport jako relax, jiný jako vhodný způsob jak si dokázat, co vše je jeho tělo schopné vydržet. Jitka Křížová běhá jako trasérka s nevidomými. Jaké je to být očima někoho jiného a rezignovat v tu chvíli na vlastní výkon a brát na sebe zodpovědnost za nevidomého parťáka?

Jitka Křížová s nevidomým horolezcem a běžcem Janem Říhou na Volkswagen Maraton Praha 2015


Jak ses k provázení nevidomých při běžeckých závodech dostala?

Došlo jen k vzájemnému propojení tří pilířů mého života. Dobrovolnictví, volnočasových aktivit a sportovního vyžití. Z tohoto trojlístku se vyklubala trasérka, která běhá s nevidomými. Byla to náhoda. Od běhání se slepými dětmi na letním táboře jsem se dostala až na trať maratonskou. V současné době se běhání s nevidomými věnuji pravidelně a cíleně se s nimi připravuji na plánované závody.

Nechci však zůstat pouze u běhu. Nedávno jsem se například účastnila jako pilotka trojkola roadshow po Vysočině, kdy jsme oslovovali veřejnost a prostřednictvím sbírky přispěli na výrobu trojkol pro hendikepované cyklisty. To mi dalo příležitost ukázat nevidomým kraj, ve kterém jsem vyrůstala. Navštívili jsme například Muzeum kuriozit a rekordů v Pelhřimově, humpolecký pivovar i muzeum betlémů.

Nemrzí tě, že sama nezávodíš?

Přidanou hodnotou běhu s nevidomými je něco mnohem důležitějšího než individuální výkon. Jde o společný boj proti slepotě. O to ukázat, že ani věčná tma nemůže člověka zbavit jeho vlastních zájmů a sportovních ambic. Nejsem dravec a nemám ani vysoké cíle. Dělám to, co mě baví a naplňuje. Společná radost z dosažení cílové pásky je pro traséra tou nejlepší odměnou. 


Běháním bych chtěla ostatním ukázat, že každý z nás může udělat něco navíc, pro sebe i pro společnost. Já ráda sportuji. Někdo druhý může mít rád pohádky. Proč je tedy jednou za čas nezajít vyprávět jako dobrovolník do dětského domova malým dětem? Někdo si jen tak rád poklábosí u kávy. Proč tedy nenavštívit domov důchodců a nepotěšit tam svojí návštěvou stařenky, které s vámi mohou sdílet životní zkušenosti? Někdo se zajímá o historii, proč tedy nepřidat ruku k dílu při rekonstrukci některé z chátrajících památek? Každý si může najít oblast, ve které bude užitečný pro druhé a nemusí ho to nutně stát žádné úsilí navíc.

Co je na provázení nevidomého nejtěžší?

Jste jeho oči. Na trati přijímáte odpovědnost nejen sami za sebe, ale i za nevidomého. Sama jsem si běh ve tmě zkusila na vlastní kůži a vím, že i malá nerovnost povrchu dokáže člověka pořádně vykolejit. Trasér nevidomého informuje nejen o změně směru, sklonu a jiných překážkách, ale i tom, co se děje kolem, co vidí. Jsem osoba ukecaná a při tréninku pusu nezavřu. V tomto případě je to spíše výhoda.


ČTĚTE TAKÉ: Nepotřebují nohy, aby zanechali výraznou stopu (článek o cyklistickém oddíle nejen hendikepovaných sportovců)


Jitka Křížová při běhu Maratonu na Velké Čínské zdi v roce 2015

Jak nevidomého berou zdraví soupeři?

Jednoznačně jako velkou motivaci. Vzor. Výkon člověka s hendikepem  vzbuzuje úctu a respekt. Jako ambasadoři neziskové organizace Světlo pro svět během bojujeme proti slepotě a snažíme se zapojit širokou veřejnost. Běžci se k nám mohou přidat na trati hned několika významných závodů. Poběžíme ve žlutém tričku se Světlem pro svět například pražský půlmaraton i maraton. Závodníci si mohou startovní číslo stále pořídit právě u této neziskové organizace. Přispějí tím na léčbu slepoty v rozvojových zemích a my budeme rádi, že máme na trati další parťáky.

Jitka Křížová s nevidomým horolezcem a běžcem Janem Říhou na Volkswagen Maraton Praha 2015

Foto: Archiv JK

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

03.04.2018

Jaký trénink na jaro? Běh a síla jsou super

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 877 lidí)


Banner