REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Zlepši se na běžkách: pocvič obratnost – udělej klik, kotoul a vyskoč

27.01.2016 |Chrrr. | Běžkování

Sice běh na lyžích patří k nejnáročnějším sportům, ale v rekreační podobě tomu tak rozhodně být nemusí. Ze zdravotního hlediska je to super sport, neboť rovnoměrně zatěžuje svaly celého těla, nic výrazně nepřetěžuje a je symetrický. Navíc zatěžuje, a tudíž posiluje, kardiovaskulární a dýchací systém. Profíci musí nahltat spoustu kilometrů jak v létě, tak i pak v zimě, aby byli opravdu dobří. Nicméně i v silově-vytrvalostním sportu se docela dobře hodí obratnostní kousky – vždyť sjezdy, zatáčky, ale i jízda v „balíku“ nebo přeskočení ze stopy do stopy, nejsou úplně procházkou růžovou zahradou. A pro ty, kteří si chtějí běžky opravdu vychutnat, je umění dobře ovládat ski nutností…
 

Foto: Tom Čáslavský


 

Dřep & skok

 
Jsou borci, kteří na běžkách skáčou salta a helikoptéry, ale pro potřeby normálního smrtelníka si myslím, že postačí, když zvládne skočit z malé bouličky či přeskočit malou překážku a nespadnout při tom. Klidně i s oporou o hole, pro lepší kontrolu přeskoku.
 

A k čemu že to je dobré? Třeba k tomu, abyste se nezamotali do kabelu, který se zrovna táhne z chalupy do chalupy přes cestu, po které zrovna jedete anebo se vám špička lyže nezapíchla do odvodňovacího kanálku, který zrovna obnažila obleva… Odskok si můžete „zpestřit“ třeba i dřepem. Fantazii se meze nekladou.
 K TÉMATU: Jak na odraz z hrany a na skluz po ploše lyže aneb jak se nenadřít při bruslení
 

Klik

 
Další pitominou, která bude rozvíjet vaší koordinaci a posune umění vašeho běžkování dál, jsou i třeba kliky na lyžích. Navíc u toho budete rozvíjet sílu paží. Jako jedna ze soutěží do štafetek je to super věc.
 

 

K PŘEČTENÍ: Jednooporové postavení: klíč ke správné technice


Kotoul na lyžích

 
Jedním z vrcholných obratnostních čísel na lyžích je kotoul. Není na tom nic moc extra složitého, nicméně pár úskalí tam je! Pro toho, kdo umí kotoul na zemi, to bude hračka, ale nesmí chtít vstávat přímo přes paty, jako v botaskách. To se pak zapíchnuté patky do sněhu docela snadno zlomí a je po srandě… Takže vstávat zásadně bokem, ze strany. Už když se dotáčíte, tak se snažte obě lyže dávat na jednu stranu, abyste se pak mohli zvedat rychleji.
 


Natočeno ve spolupráci s WOK©outdoor.

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Padesátá Jizerská 50

Padesátá Jizerská 50

Bedřichov, Liberec, Jizerské hory

100

%

100

%

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 931 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner