REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Jak pečovat o vodácké oblečení nejenom v zimě

25.01.2016 |Kuba Vondrášek | Voda a lodě

Doby, kdy se na vodu jezdilo v silonkách a atombordelu jsou již tatam. Dnešní hi-tech vybavení vám poslouží mnohem lépe a vy tak můžete být neustále v suchu a teple. Za tuto službu si hydro ale zaslouží patřičnou péči. Čím více o něj budete pečovat, tím lépe a déle vám poslouží.

Různé druhy oblečení


Starat se o své oblečení můžete začít už na řece, kde si budete dávat pozor na různé trní a jiné destrukční předměty. Pravda, ne vždy to jde, ale to už je daň za super zážitek, kvůli kterému jste si to vybavení kupovali. Například na Korsice jsou řeky zarostlé víc než hrad Šípkové Růženky.


Další fáze péče přichází neprodleně po vysednutí z lodi. Známe to všichni. Kamarádi šli převést auto a vy teď tady na ně musíte minimálně půl hodiny čekat. V horším případě mrzne, chumelí a vy se choulíte v rohu autobusové zastávky a jste rádi za každý kousek izolantu, který na sobě máte. V opačném případě je 30° a vy se v trenýrkách opalujete, zatímco vám slunce hezky vysouší vaše oblečení rozvěšené po svodidlech, aby bylo na další den hezky suché.
 

Slunce i mráz škodí


Může se to zdát jako ideální stav, ale ve skutečnosti tomu úplně tak není. Sušení na přímém slunci je to nejhorší, co můžete své výstroji udělat, a to se týká i neoprenu. Samozřejmě, představa oblékání se další den do mokrého je příšerná, takže stejnak neodoláte a své hydro na ty svodidla rozvěsíte. Sušte ho ale jenom z lícové strany. Membrány a latexy vám za to určitě poděkují.
 

PŘEČTĚTE SI: Ježdění ve skupině na divoké vodě


Když se vrátíte z pádlování domů, nenechávejte hydro naházené v loďáku ani pokud jste ho tam dávali suché. Pokud tedy nevytváříte studijní projekt na hodinu biologie. Když hodně pospícháte, rozvěšte alespoň své oblečení v dobře větrané místnosti, aby pořádně proschlo. Ti pečlivější z vás před pověšením nejprve vymáchají oblečení ve studené vodě. Smradlavé termoprádlo pak vezměte mamce na vyprání.

Latexy jsou velmi choulostivé


Čas od času je vhodné hydro vyprat. Že nastal ten správný čas, poznáte podle toho, když u řeky otevřete svůj loďák a v tu ránu se prostor kolem vás vylidní a společnost vám dělají jen mouchy. Na druhou stranu je takovýto loďák super dárkem pro zvědavé celníky. Teď ale k tomu praní. Hydro perte pouze ručně ve vlažné mýdlové vodě, nebo použijte speciální prací prostředek.
 

PŘEČTĚTE SI: Drobné vodácké know-how

 
Vyprané a usušené oblečení skladujte pověšené. Při přehýbání a skládání totiž může dojít k nevratné deformaci a poškození materiálu. Po sezóně nenechávejte své oblečení v promrzlé garáži, ale vezměte si ho hezky domů. Mráz má negativní vliv na většinu nových materiálů a úplně nejvíc v něm trpí choulostivý latex.

Foto: Kuba Vondrášek

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

21.12.2017

Dopřejte tělu odpočinek – fyzický i psychický – naučte se relaxovat

04.10.2016

Jak přečíst stupnici obtížnosti WW

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 921 lidí)

Poslední inzeráty

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno

sebeobrana


Banner