Co by měla obsahovat cestovní lékárnička
20.01.2016 |Kuba Vondrášek | Lezení, Voda a lodě, Paragliding, Běhání, Cyklistika, Orientační sporty, Turistika a treking, Plavání, Extrémní závody, Běžkování, Lyže a snowboard, Canyoning, Expedice, Ferraty, Geocaching, Jachting, Kiting, Přežití v divočině, Slackline, Další sporty
Tak jako je pes nejlepší přítel člověka, měla by lékárnička být nejlepší přítel cestovatele. Malý balíček s tím nejnutnějším nesmí chybět v batohu, ať už vyrážíte na expedici mezi lidojedy na Papuu Novou Guineu či půldenní výlet v Krkonoších.
Jedna věc je samozřejmě mít lékárničku u sebe a druhá umět ty věci používat, ale i když si v poskytování první pomoci nevěříte, neznamená to, že lékárničku nepotřebujete. Pokud se totiž dovoláte na tísňovou linku, tak vás operátorka bude navádět co máte dělat a v tu chvíli budete vděční, že máte lékárničku u sebe.
Věci pro první pomoc
Vybavení lékárničky můžeme rozdělit do dvou kategorií. Tou první jsou věci pro poskytnutí první pomoci a ošetření poranění. Toto je ta nejdůležitější část lékárničky, kterou byste měli mít neustále v batohu na každém výletu, a vůbec není na škodu mít alespoň něco z toho neustále po ruce i při běžných činnostech.
Úplným základem je obvaz na ošetření ran neboli gáza. Správná lékárnička by měla obsahovat alespoň čtyři takovéto obvazy. Ke gáze se také hodí 2-4 sterilní čtverce na krytí ran. Pro fixaci je pak vhodné mít trojcípý šátek a to opět alespoň dvakrát. Nesmíme zapomenout ani na pár chirurgických rukavic (čím víc, tím líp) a resuscitační roušku. Na poranění hrudníku pak roušku plastovou. Tu ale může v klidu nahradit izotermická folie, která v lékárničce také nesmí chybět.
PŘEČTĚTE SI: Povinná výbava lodi na divokou vodu
Na drobnější poranění se vám budou hodit náplasti s polštářkem a od věci není ani úzká tejpka. To je věc, kterou já osobně využívám nejčastěji, ať už na ošetření nebo nouzovou opravu materiálu. Super věc jsou také tzv. náplasťové stehy. Ty se hodí na ošetření drobných tržných ran a nahrazují mašličku, kterou vám mamka lepila na čelo, když jste si rozsekli hlavu. Dobré je také mít v lékárničce nějaké nůžky, nůž nebo alespoň žiletku.
V této části lékárničky by neměly chybět ani některé medikamenty. Určitě se hodí nějaké to zobáníčko na bolest jako je ibalgin nebo brufen. Dobré je mít u sebe i nějaké prášky na alergii, i když jí zrovna netrpíte, protože alergická reakce se vám může projevit kdykoliv, natož když vypijete pivo s vosou. V neposlední řadě je dobré mít u sebe i nějakou dezinfekci a když není ta, tak alespoň slivovici.
Lékárnička na delší cesty
Druhou částí lékárničky jsou věci, které využijete spíše na delších cestách mimo civilizaci, kde jste odkázáni sami na sebe. Zde už se jedná spíše o medikamenty. Z ostatního materiálu bych měl zmínit především elastické obinadlo. Já používám speciální fáč, který lepí sám na sebe, takže ho pak už nemusíte nijak zajišťovat špendlíky a podobně. Hodit se může i širší tejpka na různé vyvrknuté kotníky a podobně. Zvážit můžete i všelijaké dlahy, ale ty obvykle bývají dost objemné a neskladné, takže já v této oblasti volím spíše improvizaci.
Teď pojďme na ty medikamenty. Asi nejčastějším cestovním onemocněním jsou střevní potíže. Na to se bude hodit nějaké živočišné uhlí, a pokud ani to nepomůže, přichází na řadu endiaron. Po průjmu je důležité doplnit tekutiny. Na to využijete rehydratační roztok. Když vás přepadne nějaká ta teplotka, tak se hodí paralen. Na cestách do divočiny je také dobré sehnat si nějaká antibiotika a další léky dle lokality kde se budete pohybovat.
PŘEČTĚTE SI: Jak sbalit na záda jídlo na 10 dní
Já s sebou vozím i sprej do nosu. Může se to zdát jako zbytečná věc, přeci každý chvíli vydrží s ucpaným nosem, ale není to nic příjemného, a když už se týden plahočíte v horách s rýmou, tak pro vás má tahle vodička cenu zlata. Podobné to je i s kapkami do očí. Ty jsou důležité především, pohybujete-li se na sněhu, kde je velké riziko zánětu spojivek. Stejně tak je tomu i na vodě, kam si ještě navíc beru i kapky do uší, protože na ně dost trpím, ale to je individuální.
Tipy a triky
Na závěr bych si zde dovolil napsat ještě pár tipů jak na lékárničku. V první řadě bych měl zmínit, že vybavení výše zmíněné lékárničky je pro jednu, maximálně dvě osoby. V případě že vyrážíte ve více lidech, měl by u sebe každý mít takovouto lékárničku. Na některých věcech se můžete domluvit a vzít je hromadně.
Dalším tipem je schovat si příbalové informace od léků. Já se znám a jsem hlava děravá, takže vždycky zapomenu, na co která pilulka je, natož jak se vlastně dávkuje. Na tyto papírky navíc píšu datum expirace, které výrobce uvádí jen na krabičce. Pokud byste podávali prášky někomu jinému, tak buďte velmi obezřetní. Jestliže totiž nejste zdravotník, tak nesmíte žádné medikamenty podávat druhým osobám. Takže když budete mít smůlu a narazíte na blbce, může to mít i soudní dohru. Prášky proto jen kamarádům.
K TÉMATU: První pomoc naučená v praxi
Chcete li při vybavování lékárničky ušetřit, můžete použít obvazy, termofólii a jiné z prošlé autolékárničky. Moc totiž nechápu, co na takové termofólii může projít. Určitě se ve vašem okolí najde někdo, kdo se staré autolékárničky zbavuje.
Lékárnička by měla mít i správný obal. Já osobně mám lékárniček hned několik. Jednu vodáckou se základním vybavením ve vodotěsném pouzdře. Jednu malou na krátké výlety za barákem a jednu velkou cestovní. V rámci úspory místa mám i tu cestovní v poměrně malém pouzdře, a pokud v ní chci něco najít, tak ji musím celou rozbalit. Následné skládání zpět je pak trochu o nervy. Takže pokud si chcete ušetřit své duševní zdraví, pořiďte si větší pouzdro s různými kapsičkami, kde budete mít vše krásně pod kontrolou.
Já nejsem žádný doktor. Proto tento článek neberte jako dogma. Snažil jsem se jen shrnout co znám z různých kurzů a vlastních zkušeností. Pokud vám zde něco chybělo, tak to prosím napište do komentářů. Rád se poučím
‹ Zpět
Související zážitky
Související články
03.04.2018
Jaký trénink na jaro? Běh a síla jsou super
15.03.2018
Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?
13.03.2018
Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!
Nejnovější články