REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Klimatický jev El Niño – Jezulátko, co ovlivní celou Zeměkouli

14.01.2016 |Chrrr. |

Zdá se vám dosavadní průběh zimy poněkud nešťastný, stejně jako mně? Přemýšlíte, čím to může být? Stejně jako já? Možná, že jste už v létě zaznamenali, že letos bude mít na klima Země vliv opakující se jev El Niño. Letní sucha v ČR asi pod jeho vlivem ještě být nemohli, ale průběh zimy by už ovlivňovat mohl. Co to tedy je za jev?

Foto: MChrrr.


Co to je za jev?


El Niño, ze španělštiny „chlapeček“, a protože se většinou projevuje o Vánocích, může být označován jako El Niño Jesus, tedy Jezulátko. El Niño vzniká v Pacifiku, ale jeho rozsah je tak velký, že může pozměnit klima na celé planetě. V periodě 2–7 let dochází k zeslabení pasátových větrů, které vanou jihozápadním směrem na severní polokouli a severozápadním směrem na jižní polokouli a to v pásu mezi obratníky a směřují k rovníku. Slábne i Humboltův (Peruásnký) studený proud, který proudí podél Z pobřeží jižní Ameriky. Díky tomu se prohřáté vody západního Tichého oceánu přesouvají k pobřeží Jižní Ameriky a stávají se zdrojem vodní vlhkosti a konvektivních oblaků v této oblasti, zatímco v JV Asii (na Z Pacifiku) převažuje suché a horké počasí.
 

Opakem jevu je La Niña, při kterém naopak pasáty i chladný Humboltův proud sílí a vlhkost je od jižní Ameriky odváděna do západní části oceánu. Avšak jak jevy přesně vznikají, za jakých atmosférických podmínek, jaké atmosférické jevy je přesně řídí a kdy přichází, není v současnosti pochopeno a vysvětleno. Tito sourozenci jsou opravdu velmi složití.
 

Co z toho?

 
Schéma porovnávající teplotu na povrchu oceánu<br>a oblast deště a bouřek při normálním stavu a při jevu<br>El Niño v oblasti rovníkového Pacifiku (NOAA)

Schéma porovnávající teplotu na povrchu oceánu
a oblast deště a bouřek při normálním stavu a při jevu
El Niño v oblasti rovníkového Pacifiku (NOAA)

Nejsilnější El Niño dosud zaznamenáno v roce 1997, avšak letošní „chlapeček“ tento rekord překonal. Podle NOAA (Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru) byl letošní El Niño vůbec nejsilnějším v historii jeho sledování, tedy od r. 1950. V roce 1997 došlo k mnoha přírodním katastrofám na západě USA – záplavy a následné sesuvy, naopak v Austrálii a Indonésii ohromná sucha a požáry. V současnosti se Indonésie potýká s rozsáhlými požáry, a i když to hodně lidí dává za vinu palmovému oleji a žďáření lesů pro plantáže, nic nezmění fakt, že pro požáry je v současné době v JV Asii ideální klima (díky El Niñu). Obecně totiž v tropických oblastech výrazně poklesly úhrny srážek, a to mezi 20–30 %. Indický monzun byl asi o 15 % slabší než jeho „normální stav“. Sucho hrozí i Brazílii a Austrálii.
  

Hlad v Africe a vyšší ceny

 
Vědci odhadují a zároveň varují, že sucho přinese hlad do Afriky, a to už v únoru 2016. Podle organizace Oxfam už teď musí miliony obyvatel Etiopie, Haiti, Papui-Nové Guinei a dalších bojovat s důsledky sucha – nižší úrodou. Sice to asi chvilku potrvá, ale i vyspělý a relativně vzdálený svět (Evropa) bude silou El Niña zasažen. Snížením úrody v tropických oblastech dojde ke zvýšení cen těchto surovin – rýže, cukr, kakao, káva. Jev bude zřejmě už na jaře slábnout, ale El Niño často bývá vystřídán svou sestřičkou La Niñou, která do vysušených míst může naopak přinést povodně…


Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 928 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner