REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Staronový Návštěvní řád KRNAP: Víte, jaké jsou změny od 1. 1. 2016?

12.01.2016 |Outfanatic.com | Voda a lodě, Cyklistika, Běžkování, Lyže a snowboard

Nový rok, nová předsevzetí, nové výzvy, ale také nové úpravy a doplnění Návštěvního řádu (NŘ) Krkonošského národního parku. Nové znění totiž reaguje jak na změněnou zonaci KRNAP, ale také na vnější podněty, jako na nový občanský zákoník či podněty od veřejnosti a snaží se vyřešit problémy spojené s návštěvností chráněného území. Nový NŘ upravuje především problematiku splouvání krkonošských řek, pohybu cyklistů a vjezdu motorových vozidel na území parku.
 

Sněžka


Více možností pro vodáky

 
Na základě jednání s Českým svazem kanoistů byly upraveny podmínky pro splouvání krkonošských řek – možnosti se značně se rozšířily, ale i tak zůstane spousta krásných toků vodákům zapovězena. Nově se může splouvat Labe od přehrady Labská až do Vrchlabí, Malá Úpa v úseku Spálený Mlýn, ústí Jeleního potoka až k soutoku s Úpou, Jizerka v úseku Vítkovice, most u hotelu Skála, ústí Kozelského potoka do Dolních Štěpanic, Mumlava v úseku most u skokanských můstků v Harrachově až ústí do Jizery, Úpa v úseku Pec pod Sněžkou do Horního Maršova, Klínový potok v úseku parkoviště Strážné lom – soutok s Husím potokem. Řeky mohou splouvat nemotorová plavidla, za denního světla a na Labi při průtoku vyšším než 9 m3/s.
 

Úpravy pro cyklo výlety

 
Změny si berou na paškál i cyklisty. Všichni víme, že na území KRNAP je možné jezdit pouze po vyhrazených cyklotrasách a za denního světla. Novinkou ale je, že cyklisté mohou jezdit v období od 30. 11. do 1. 4., tedy v zimě, jenom mimo upravované lyžařské trasy (sjezdovky či běžecké trasy). Škoda, že přes stopy budou moci dále přejíždět čtyřkolky, skůtry atd.

Taky byl nově definován pojem „jízdní kolo“, a to na základě stížností návštěvníků, tak i vlastních zjištění správců parku. Pro účely NŘ se jízdním kolem rozumí pouze jízdní kola a koloběžky poháněné lidskou silou bez spalovacího motoru. Kola se spalovacím motorem, která svým zápachem a hlukem znepříjemňovala ostatním návštěvníkům pobyt na horách, nyní nebudou moci legálně vjet na cyklotrasy.
 

K PŘEČTENÍ: Konec „prostoru“, odted už jen CHKO Brdy
 

Problematika vjezdu aut a motorových vozidel do KRNAPu

 
Nový NŘ stanovuje podmínky pro vjezd do III. a II. zóny KRNAP (starý NŘ řešil pouze III. zónu). Vjezd do I. zóny (i průjezd I. zónou) je možný jen na základě výjimky vydané Odborem státní správy Správy KRNAP.
 

Pozor na pád větve

 
Drobná změna, kterou ale asi každý Fanatic chápe i bez předpisu, spočívá v doplnění článku Lesy na území KRNAP, ve kterém se apeluje na zvýšenou opatrnost návštěvníků při vstupu a pohybu v lesích na území KRNAP kvůli možnosti pádu větví či stromů. Hlavně za prudšího větru nebo větší sněhové pokrývky riziko podobné události prudce roste. A lesy na území KRNAP jsou kromě toho zčásti ponechány přirozenému vývoji. Zejména na území I. a II. zóny jsou managementové zásahy v lesích omezovány.

Černohorské rašeliniště

 
Návštěvní řád KRNAP je spolu s Plánem péče o Krkonošský národní park zásadním dokumentem, jenž má zajistit zachování přírodních hodnot národního parku. Změnu NŘ KRNAP lze najít v elektronické podobě na jako Opatření obecné povahy č. 2/2015. V nejbližší době bude zveřejněno i úplné znění NŘ KRNAP. Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu

Vrchol Sněžky

Foto: Archiv MChrrr. & WOK-outdoor.cz

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Jak na kolo v zimě: 2. díl – oblečení a doplňky

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 928 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner