REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Kam na běžky v ČR? Krušné hory – západní kout republiky

07.01.2016 |Chrrr. | Běžkování

Krkonoše, Jizerské hory, Vysočina, to jsou osvědčené a velmi hojně běžkaři využívané destinace. Spousta lidí také ráda zavítá na Šumavu, ale Krušné hory bývají malinko opomíjené a přitom nabízí excelentní terény a téměř bez turistů. Navíc v minulosti poničená příroda se pomalu probouzí k životu a překvapí svou pestrostí, dává nám na odiv jak své nekonečné pláně, magická rašeliniště, tak i mladé lesy.
 

Soumrak na Fichtlebergu


Největším zimním lákadlem je zřejmě Krušnohorská magistrála, která je dlouhá neuvěřitelných 242 km, mapuje celý masiv Krušných hor a v téměř své celé délce je strojově udržována pro běžecké lyžování. Na rozdíl od Krkonoš se tady „vozíte“ na jakési náhorní planině uprostřed hor, takže není nutné překonávat závratná převýšení, i když vás magistrála vede přes majestátné vrcholy, z nichž jsou za příznivé viditelnosti možné daleké výhledy nejen na okolní Krušné hory, ale i dál na Doupovské hory, České středohoří nebo Lužické hory. Magistrála se ale nevyhýbá ani zajímavým údolím či sáhodlouhým pláním. K této páteřní trase Krušnými horami se připojuje celá řada upravovaných tras a okruhů, takže není nouze o nespočet různých výletů.

 


Jáchymov, Boží Dar, Fichtelberg

 
Jedním z nejznámějších a velmi dobře upravovaných středisek v Krušných horách je Boží Dar, který je úzce navázaný na Jáchymov. Však je to od „Ježíška“ do Jáchymovských uranových dolů a léčivých pramenů, co by kamenem dohodil. Mezi Jáchymovem a Božím Darem se nachází biatlonový areál Eduard. Boží Dar je nejvýše položené město v ČR.


K TÉMATU: Zrychlete na běžkách díky správně provedenému odrazu

Naleznete tu jak závodní okruhy na tzv. Jahodovce, tak turistické tratě okolo Špičáku a dále do Německa. Zdejší tratě se nachází ve vyšší nadmořské výšce než leží Boží Dar a je tu vybudován systém umělého zasněžování. Proto jsou zdejší sněhové podmínky mnohdy příznivější než na české straně. Pravidelně tu jsou organizovány různé kontinentální poháry běžců na lyžích i biatlonistů. Spadají do katastru obce Oberwiesenthal a jsou napojeny na Krušnohorskou magistrálu. Z Božího Daru lze dále na lyžích dojet po Krušnohorské magistrále i do dalších středisek a nástupních míst ležících více na západ: Abertamy, Pernink, Horní Blatná nebo Nové Hamry či do německého Klingenthalu u Kraslic a dalších.
 

Východní Krušné hory mají charakter náhorní plošiny, ze které vystupují ojedinělé vrcholy. Žádný z nich ale nedosahuje tisícimetrové výšky. Od zimy 2007/08 jsou zdejší lyžařská střediska: Lesná, Klíny, Dlouhá Louka, Bouřňák – Nové Město, Fojtovice a Telnice propojená tzv. Krušnohorskou bílou stopou. I zde lze snadno na lyžích přejet k našim západním sousedům, do Německa, a to nejlépe v místech Cínovec nebo Moldava.
 

Lesná & Fláje

 
Přiznávám bez mučení, že ani já Krušné hory dokonale neznám. Avšak byla jsem před lety přizvána na tzv. Ski test běžek. Test se odehrával ve středisku Lesná. Když jsem přijížděla do destinace, nevěděla jsem, jestli ještě jedu po cestě, anebo už jsem někde v závěji. „To už jsem snad na konci světa“, letělo mi jen hlavou, zatímco oči jsem měla daleko před přední kapotou auta. O to je tam větší klid, jen pár lidí.

Restaurace Lesná, kde na jídelním lístku horko těžko hledáte něco jiného než zvěřinu, je velmi příjemná a i personál je vstřícný. Vegetarián nejsem, ale každý den dvakrát maso opravdu nemusím. A tak jsem nejprve s nadsázkou požádala číšníka, aby mi něco donesl, že mě už nebaví vybírat z jídelníčku. Jediná má podmínka byla, aby to nebylo smažené. Za chvilku se vrátil s hromádkou sterilované zeleniny. Taková večeře by mi nevadila, ale nebylo toho mnoho. Sotva mi talíř ukázal, nečekal ani na odpověď a zase s ním odešel. Vrátil se s výtečným lososem. Druhý den jsem si dodala odvahy a poprosila o zkombinování dvou jídel, a vyšlo to. Pak mě následovali další strávníci a kolegové.


PŘEČTĚTE SI: Krakonošův trek: dvoudenní závod na běžkách, který nás fakt bavil

Pokud vyrazíte nad Chomutov k přehradě Fláje, nepotkáte na parádně upravených stopách skoro živáčka a budete si připadat skoro jako někde ve Skandinávii. Dlouhé táhlé pláně, nízké smrčky, obrovská zamrzlá plocha pod vámi. Už jen vychytat počasí, aby svítíčko slunilo a vašemu prima výletu nic nebrání.
 
Ať vám to frčí na západě republiky a někde ve stopě SKOL!
 
Zajímavé odkazy pro plánování výletů po Krušných horách:
www.kbstopa.cz
www.mavlast.cz/aktuality.udrzovane-lyzarske-bezecke-trasy-v-krusnych-horach.html  
www.gis.kr-karlovarsky.cz/klm
www.bozi-dar.eu/cz/bezecke-lyzovani

Foto: Archiv MChrrr. & WOK©outdoor.cz
Originál článku vyšel v Outdoor Magazínu
 

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Padesátá Jizerská 50

Padesátá Jizerská 50

Bedřichov, Liberec, Jizerské hory

100

%

100

%

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 928 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner