REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Zasněžená 15km hike & trail-run trasa okolím Pece pod Sněžkou a Černé hory

11.01.2016 |Chrrr. | Běhání, Skyrunning, Turistika a treking

Co si představíte, když se řekne Pec pod Sněžkou? Sněžku, lanovky, vleky, Obří důl, a tak nějak? Jenže i tady v turistickém centru východních Krkonoš člověk najde docela prima cestičky, kudy chodí spíš jen lišky a srnky, kde je to občas o kotníky, ale je tu božská příroda a klid na sportovní aktivitu. Jedním takovým tipem může být tato trasa, která není rozhodně pro žádné bábovky, ale zase se nebojte, že by to děti nezvládly. Navíc ji můžete kdykoliv jakkoliv upravit a zkrátit. Buďte si jistí, že v zimě poběžíte (půjdete) sami, ale i v létě se převážně vyhnete procesím.

Západ slunce na horách...

 
Nechť je výchozím bodem parkoviště Zelený potok v Peci pod Sněžkou. Přes zdejší lávku (asi v polovině parkoviště) přeskočte přes Zelený potok a pokračujte proti proudu. Sotva skončí asfaltka a minete poslední domečky, je napravo dětské hřiště, kde se můžou vaše ratolesti zhoupnout (pokud teda jdete na výlet s nimi). Momentálně jdete (běžíte) po žluté. Jen co se dostanete k dřevěnému mostku přes potok, neváhejte na něj zatočit.


Připravte se a držte si kloboučky, bude to pěkně do kopce a ještě skoro kamzičí stezkou. Právě jste se napojili na červený okruh okolo Pece pod Sněžkou a sem tam i potkáte naučnou ceduli. Serpentýnami vyběhněte na relativní rovinku nad paloukem s jednou chalupou. Avšak roviny si moc neužijete, hned na křižovatce zatočte pravoúhle doprava do kopce, překřižte asfaltku a stoupejte pořád výš po okraji lesa a louky po zelené turistické. Cesta je asfaltová.
 

Malá bojovka


Teď přichází malá bojovka – úkolem je přetraverzovat louku mezi chalupami vč. sjezdovky Bramberk a trefit trailík v lese vlevo. Varianty jsou de facto 2 – 3.
  1. Ze zelené značky odbočíte ještě pod spodní stanicí vleku a pod chalupou Lucký, chalupu podběhnete a okolo ní budete pokračovat po cestičce, která tu je v zimě vyšlapaná lyžaři a v létě tu také stezičku přes potok najdete. Sjezdovku překřížíte v této úrovni a pak půjdete pod lanovkou kousek nahoru, až narazíte na trailík vedoucí doleva.
  2. Po zelené budete pokračovat zhruba do půlky zdejšího vleku, kde doleva vede i v mapě značená cesta, která vás dovede do stejných míst, jako když jdete okolo chalupy Lucký zespodu.
  3. Nejdelší varianta: vyběhnete až k vrchní stanici vleku a tady se dejte doleva pod hotelem Energetik. V létě vás pak cestička provede i přes sjezdovku a pak s ní trochu klesnete přímo k hledanému trailíku.
 
Trailík vede Vlčí jámou přes lávky (abyste si neumazali boty v blátě), skáče přes potoky (Vlčí potok) a přechází po dřevěném mostku přes Temný vodopád. Pokud vyrazíte v zimě, tak dávejte pozor nejen na možnost uklouznutí (to hrozí de facto po celou cestu), ale v tomhle místě především, aby vám noha nesjela do mezery mezi prkny na lávkách. Z toho může být výron natotata. Protože i tudy vede okružní naučná stezka, tak i zde jsou informativní tabule a zelené značení.

Most u 6m temného vodopádu


Pozn.: Do Vlčí jámy může čas od času spadnout nějaká lavina, ale sem dolů, kudy trailík vede, by dojet neměla, takže se nemusíte bát.


K TÉMATU: Když ten sníh miluješ, není co řešit...
 
Až se vynadíváte na krásný Temný vodopád, tak se připravte zase na kopec. Málem po schodech vyběhnete na asfaltku (v prudké levotočivé zatáčce), která vede na Lesní chatu. Vy po ní půjdete jen kousek – po asi 100 m se cesta větví, tak se držte vlevo a před sebou uvidíte lanovku na Zahrádkách. Když se vynoříte z lesa, budete stát u chaty Svornost.
 
TIP: Zde začíná upravovaná tréninková trasa Desítka, na které si každý běžkař může ověřit svou zdatnost. Informační billboard je hned na kraji lesa a dobře viditelný.
 

Černá hora

 
Nicméně my tu nejsme na běžkách, ale běžecky nebo pěšky, takže pokračujeme: po cestě na vrchu Zahrádek a Klondiků dorazíte k TV zesilovači (vypadá to trochu jako obora pro kozy). Tady odbočte vlevo dolů z kopce. Pozor na odvodňovací kanály – jsou tu spíš takové Taxisovy příkopy, až překřížíte vlek a doběhnete k Husově boudě, stočte se vpravo nahoru podle lesa. Na rohu lesa už vlevo nahoře uvidíte Pražskou boudu, tak okolo ní se protáhněte (vpravo, vlevo, je to jedno) a pokračujte po rovince přes Bobí louku ke Kolínské. Od ní dolů, proběhněte lesíkem a v Sedle pod Kolínskou boudou zatočte vpravo. Už jste pod Černou horou a čeká vás 2,5km výstup nahoru. Takže na jakékoliv křižovatce, kterou na této svážnici potkáte, držte se vlevo a směřujte nahoru. Svážnice je značená jako cyklotrasa, nicméně zdejší ukazatelé vás také navedou, kudy je ta správná cesta.
 

K PŘEČTENÍ: 26km hike & run trasa za poklady Krkonoš

Až začnete klesat a dorazíte na křižovatku 4 cest pod Černou boudou (zájemci si mohou vyběhnout ještě na Černou horu, je to odsud asi jen kilometr), spusťte se za levou rukou dolů tzv. Václavákem. Dejte si ale pozor, poněvadž sklon klesání se přiostřuje a v zimě může být kdekoliv ledík schovaný pod sněhem (vím o čem mluvím). Pod Václavákem žízniví můžou využít studánku Přátelství a ti co se chtějí něco dozvědět, nechť neminou další z naučných tabulí – tentokrát o historii plavení dřeva z Krkonoš a klauzách.
 
No a odtud už je to jen z kopce zpět do Pece, stále rovně nejprve po červené k Pražské boudě, a pak dolů po žluté k Husovce a následně po modré po cestě až do Pece.

Trasu najdete v outdoormapě tady (fialová linie) nebo si ji rovnou stáhněte do gps.

Trailík ve Vlčí jámě

Foto: Archiv MChrrr. & WOK©outdoor.cz

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

03.04.2018

Jaký trénink na jaro? Běh a síla jsou super

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 928 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner