REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Když se outdoor mění na indoor: běžkařský tunel v Oberhofu

30.12.2015 |Chrrr. | Běžkování

„Nedá se nic dělat, lyžovat musíme, a když není sníh na severu (myšleno v oblastech severní Evropy), jedeme do tunelu…“ Takhle nějak nám reprezentační trenér před pár lety oznámil tréninkový výhled na další týden – první týden v listopadu. Místo do Švédska nebo Norska vyrážíme do německého Oberhofu. Jenže letos není sníh ani v prosinci…
 


Do německého Oberhofu to není z Čech moc daleko, tak proč nevyrazit si zalyžovat do tunelu, když přírodní sníh tak chybí? V Evropě je několik běžkařských tunelů: ve Vuokati ve Finsku, v Thorsby ve Švédsku a teprve před pár lety otevřený tunel Ski Sport Hall v německém Oberhofu.
 

Podmínky pro lyžování na jedničku, ale…

 
Zdejší podmínky jsou výborné pro objektivitu skitestů: konstantní teplota vzduchu (-4 až -3°C), konstantní teplota sněhu (-7 až -5°C) s konstantní vlhkostí vzduchu (80–100 %) a samozřejmě i druh sněhu je pořád stejný – umělý, chcete-li technický. Díky tomu si můžete sbalit jen lehké oblečení a dva vosky: modrý klistr – „gumu“ a tuhý kolem nuly na překrytí (WR 55) nebo tekutý univerzál. Na druhou stranu žádné sluneční paprsky, které by vás ohřívaly, opalovaly, ale hučení vzduchotechniky, zář zářivek, výhled na betonovou zeď a hudba linoucí se z reproduktorů. Dokonce si můžete přinést svůj vlastní hudební nosič a předat ho správcům, aby song pustili do éteru.
 

K TÉMATU: Jak si namazat běžky na klasiku
 

Sůl, sůl a zase jen sůl

 
V tunelu je umělý sníh, který je svou podstatou jiný než sníh přírodní. Přírodní sníh, který se k nám snáší z oblohy, má jemnou strukturu ledových krystalků pospojovaných do krásných vloček. Sníh vyráběný ve sněžných dělech vzniká rozprašováním jemných kapiček vody do okolního mrazivého vzduchu, v němž okamžitě mrznou a na zem tak dopadají jemné krystalky ledu. Po rozvezení sněhu a upravení je sníh kompaktní a trať rychlá. Bohužel jako jarní hrubozrnný firn i umělý hrubozrnný sníh má tendenci rozpadat se na krystaly ledu.
 

Je to kopec a fotit uvnitř taky není jen tak pro někoho (fotil kdosi :))

Nic není zadarmo

 
Hala je postavená ve stráni, kterou trať kopíruje svým profilem. Dvanáctiprocentní stoupání je překvapující, je to docela prudký kopec. Půdorysem tunel připomíná protáhlou podkovu, která je uprostřed propojená. A má dvě varianty délky „okruhu“ – 1 500 anebo 2 000 m. Pro veřejnost je určená kratší varianta, delší trať je pro profíky. Předpokládám ale, že v této době nedostatku přírodního sněhu bude tunel přeplněný jak turisty a hobíky, tak i školiček a malých nadějných běžkařů. Vstup na hodinu je 15 € na osobu a podrobnější ceník najdete tady.
 

PŘEČTĚTE SI: Mezinárodní festival alpinismu – outdoorový víkend v Praze
 

Zázemí

 
Součástí stavby jsou šatny s uzamykatelnými skříňkami, sociální zařízením včetně sprch, prodejna InterSport a Cafe Iglu, kde se návštěvníci mohou občerstvit. Nelyžující návštěvníci se mohou za 2 eura do tunelu podívat z balkonu anebo prostřednictvím LCD, kde je promítáno dění na trati. Občas si tam připadám opravdu jako zvířátko v ZOO – taková cvičená opička. Co vy nato, necháte se zlákat nebo pro vás zůstane lyžování i nadále outdoorovým sportem a radši si počkáte na přírodní sníh?

Parametry tunelu:


Šířka tunelu: 8–35m
Ma ximální sklon: 12 %
Za sněžená plocha: 1 100,00 m2
Za stavěná plocha: 10 000 m2
Délka budovy: 400 m
Šířka budovy: 150 m
Tunel lze rozdělit na 3 hlavní části:
  • Speed-strength circuit: délka 264 m
  • North-eastern look: délka 380 m
  • Western look: délka 1 110 m a právě zde je ono 12% stoupaní.
 

Technický sníh, beton, zářivky, klimatizace...

Foto: Archiv MChrrr & WOK-outdoor.cz

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Padesátá Jizerská 50

Padesátá Jizerská 50

Bedřichov, Liberec, Jizerské hory

100

%

100

%

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 921 lidí)

Poslední inzeráty

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno

sebeobrana


Banner