REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Vlna tsunami v Indickém oceánu

26.12.2015 |Outfanatic.com |

Přesně před 11 lety, zřejmě si pamatujete den 26. 12. 2004, kdy se Indickým oceánem prohnala obrovská vlna tsunami, která měla na svědomí na 230 000 lidských životů. Nejpostiženějším místem bylo tenkrát indonéské Bande Aceh a druhou nejpostiženější zemí byla na protějším břehu Srí Lanka. Jak vlna byla silná, ukazuje fakt, že v důsledku nadměrně vzedmutého moře zemřelo 8 lidí i v 8 000 km vzdálené JAR.
 

Foto: MChrrr.


Co to tsunami je? (z japonského 津波 znamenajícího vlna v přístavu)

 
Vývoj tsunami<br>Zdroj: www.commons.wikimedia.org/wiki

Vývoj tsunami
Zdroj: www.commons.wikimedia.org/wiki

Jedná se o sérii několika po sobě jdoucích vln, které jsou způsobené nenadálým přemístěním velkého množství vody na obrovských vodních plochách (oceány). Většinou tsunami vzniká v důsledku tektonické činnosti litosféry pod oceány. Nejčastěji se tsunami rodí jako důsledek zemětřesení o síle min 6,5 magnitudy Richterovy stupnice (má 10 stupňů). Protože v Tichém oceánu je tzv. Ohnivý kruh, kde se stýkají litosférické desky a tektonická činnost je v tomto kruhu hojná, nejvíce vln tsunami připadá na tuto oblast. Ale riziko této obrovské vlny hrozí de facto všude v blízkosti oceánu. Tsunami může vzniknout i v důsledku sopečné činnosti nebo v důsledku různých sesuvů (půdy, svahů či ledovců).
 
Jak bude vlna rychlá, vysoká a tudíž i ničivá záleží na charakteru pobřeží. Na širém oceánu je vlna vysoká je několik desítek centi/decimetrů, avšak když se začne blížit ke břehu a moře se stává mělčím, obrovské množství vody se musí zvedat podle šelfu, nabírá na rychlosti a na výšce…
 
Pozor: Někdy se pro tsunami používá označení přílivová vlna, ale z pohledu hydrologů se jedná o různé děje.









Co se stalo v Indonésii?

 
Dopravní značka na Vancouver Islandu u pobřeží Pacifiku...<br>Foto: MChrrr.

Dopravní značka na Vancouver Islandu u pobřeží Pacifiku...
Foto: MChrrr.

V neděli  26. 12. 2004 v 7:58:53 místního času ráno došlo k podmořskému zemětřesení, které postihlo západní pobřeží ostrova Sumatra. Zemětřesení jako důsledek subdukce (podsouvání) Indické litosférické desky pod desku Barmskou, vyvolalo sérii vln tsunami podél většiny pobřeží přiléhající k Indickému oceánu. Toto zemětřesení bylo později označeno za 3. nejsilnější v historii seismografů a vyvolalo vlnu vysokou až 30 m. Voda se šířila rychlostí až 800 km/h, zemětřesení bylo tak silné, že narušilo i rychlost rotace Země okolo vlastní osy.
 
Voda se šíří velice rychle, takže na evakuaci není čas, v Indonésii nebyl de facto vůbec. Navíc 2. vlna byla silnější než první a spousta lidí se šla na spoušť po první vlně podívat, a pak přišla druhá… Dnes už je i v této oblasti plně funkční alarmující systém. V oblastech, kde se s tsunami člověk může potkat, jsou i k tomu určené dopravní značky, jako např. na Vancouver Islandu, které oznamují, že vjíždíte do vlnou postižitelné oblasti a kudy vede cesta pryč.
 
Šíření tsunami<br>Zdroj: www.commons.wikimedia.org/wiki

Šíření tsunami
Zdroj: www.commons.wikimedia.org/wiki


Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 932 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner