REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Konec „prostoru”, odteď už CHKO Brdy

28.12.2015 |Kuba Vondrášek | Lezení, Voda a lodě, Běhání, Cyklistika, Orientační sporty, Běžkování, Geocaching, Longboarding, Sport s dětmi, Další sporty

Toho, že v Brdech vznikne nové CHKO, jste si nemohli nevšimnout. Media to do nás hustí ze všech stran. Různé zprávy týkající se nového CHKOčka jsou hned na druhém místě za rozkrádáním státního rozpočtu a před narozením nového mláděte v ZOO. Jedná se ale o změnu k lepšímu?

Tyto cedule už budou minulostí


Vždyť do Brd se prakticky mohlo už teď. Jen jste se toho nesměli bát. Turisty a cyklisty nechávali vojáci napokoji a ti si tak mohli užívat neuvěřitelný klid v tomto „zakázaném prostoru”. Nejednou jsem takto vyrazil na výlet, na kterém jsem nepotkal živou duši, ale tomu je už konec. 1. ledna se slavnostně přestřihne páska a do brdských hvozdů se nahrnou tisíce mastňáků, kteří zde po sobě nechají akorát odpadky. Ale nechme lamentování. S rozhodnutím vlády stejnak už nic nezmůžeme. Pojďme se raději podívat, co přinese vznik CHKO vyznavačům sportování v přírodě.


450 km značených tras


V Česku velmi oblíbená turistika si v Brdech přijde na své. Hned v lednu totiž do Brd vyrazí značkaři se svými štětečky a pustí se do práce. V plánu je zatím 450 km značených tras pro turisty a cyklisty plus tři naučné stezky. Hlavní takzvaná páteřní trasa povede z Jinců na Padrtě. Na tuto trasu se pak budou napojovat další trasy z okolních vesnic.

Jindřiška, skvělé výhledy a skvělé lezení


Cyklisti se zde také rozhodně nebudou nudit. Značené trasy budou využívat výbornou infrastrukturu, kterou zde vojáci zanechali. Za několik let jejich působnosti v Brdech totiž dokázali vybudovat neuvěřitelné množství cest z nichž je většina vyasfaltovaná. Na cestách se dokonce pracovalo až do poslední chvíle, a tak už jen málo kde naleznete krásnou cestu s typickým brdským červeným štěrkem z místních lomů, který se po dešti změnil na úžasné karmínové barvivo oblíbené zejména mezi cyklisty.
 

PŘEČTĚTE SI: Brdský vodopád


Horší už to budou mít bajkeři, kteří upřednostňují drncavé lesní traily před hladkým asfaltem. Podle stanov CHKO totiž není horské kolo formou šetrné turistiky, a tak bude jízda mimo vyznačené trasy nejspíše zakázána. Takže pokud chcete jezdit po kořenech, musíte mít nejenom odvahu, ale i rychlé nohy, abyste ochranářům ujeli.


To, když ještě býval v Brdech sníh


Horolezci budou monitorováni


V plánu je i údržba zimních běžkařských tras, ale vzhledem k tomu, že se v posledních třech letech v Brdech na běžkách zajezdit nedalo, tak nevím, jestli jim tento plán vyjde. Ne vždy tomu ovšem tak bylo. V dobách kdy zima byla zimou, byly i Brdy pořádným běžkařským terénem a na silnicích, po kterých nejezdila auta, se dalo i krásně zabruslit.


V Brdech můžete nalézt i horolezecké terény. Mezi nejoblíbenější skály patří například Klobouček nebo Jindřišky. V Plánu péče o CHKO Brdy se ale píše, že bude monitorován vliv horolezectví na přírodní kvalitu lokalit a v případě negativního vlivu bude horolezectví omezeno, tak uvidíme, jak to dopadne. Zejména u Kloboučku to bude napínavé, protože se nachází v druhé zóně.

Padrťák, i v Brdech se dá zapádlovat


Naopak o omezení vodáctví se v tomto dokumentu nic nepíše, takže mají vodáci nejspíš volnou ruku. Má to ale jeden háček. Silnice celého CHKOčka zůstanou zavřené jako doposud a vjezd bude pouze na povolení. Takže pokud si chcete zajezdit na Padrťáku či Červeňáku, budete si muset loď odnést na rameni.
 
 
Brdy jsou každopádně výborným místem pro outdoorové sporty a svou lokací blízko u Prahy budou určitě hojně navštěvovány. Nicméně jsme teprve na začátku, takže uvidíme, jak se to celé vyvine. Pokud sem už plánujete cestu, nechte se inspirovat nejrůznějšími zážitky z Brd.

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

03.04.2018

Jaký trénink na jaro? Běh a síla jsou super

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 928 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner