REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Kam na běžky v ČR? Vysočina – Nové Město na Moravě, Mekka běžeckého lyžování

15.12.2015 |Chrrr. | Běžkování

Nové Město na Moravě leží v Českomoravské vrchovině, která je významná především svou zachovalou přírodou a chráněnou krajinnou oblastí Žďárské vrchy. Nejvyšším vrchem Žďárských vrchů je Devět skal (836 m n. m.), nejvyšší bod celé vrchoviny – Javořice – je jen o 1 m metr vyšší. Je tedy jasné, že vrchovina nás monumentálními horami neuchvátí. Ale právě zde najdeme, co nikde v horách, totiž neskutečný prostor okolo sebe. Nekonečné louky a na nich upravené běžecké stopy. Kdo si chce vyzkoušet jízdu na back-country, může vystoupit ze stopy o pár metrů stranou a už si prošlapává vlastní stopu závějí.
 

Nekonečný prostor


Pro vyznavače volného a turistického lyžování je při dostatku sněhu upravováno na severovýchodě od Nového Města na Moravě až 100 km tras, které vás zavedou do katastrů obcí: Vlachovice, Sklené, Tři Studně, Fryšava, Kadov, Krátká, Sněžné, Samotín, Blatiny, Milovy, Podlesí, Kuklík, Odranec, Věcov, Jimramovské Pavlovice, Míchov, Roženecké Paseky, Studnice, Rokytno, Pohledec, Maršovice, Jimramov, Zubří, Radňovice, Jiříkovice a samozřejmě Nové Město na Moravě. Tím ale lyžovačka na Vysočině zdaleka nekončí.


Na Novoměstské trasy navazují tratě i ze vzdálenějšího okolí, a to v celkové délce 200 km. Novoměstské trasy procházejí nejvýše položenými částmi Žďárských vrchů. Na severu se u obce Milovy napojují na trasy svratecké (jedna stopa pro klasiku), ve východní části u Míchova a obce Zubří lze odbočit na trasy bystřické (dvě stopy pro klasiku). Za západě u Skleného přichází stopy od Velkého Dářka a v okolí Žďáru nad Sázavou směrem k Pilské nádrži je upravováno hned několik okruhů jak pro klasiku, tak pro bruslení.
 
Trasy poblíž Nového Města na Moravě jsou upravovány jak pro klasiku, tak pro bruslení, vzdálenější jsou upravovány jen na klasiku. Mezi obcemi Vlachovice a Sklené v blízkém okolí hotelu Horník se nacházejí tratě pro psí spřežení, které mohou využít i běžci na lyžích. Zde však nehledejte stopy pro klasiku a vždy buďte opatrní a obezřetní. Psí spřežení se pohybují vysokou rychlostí a mají vždy přednost. Navíc nejsou moc hluční. Ale tratě to jsou skvělé.
 

K TÉMATU: Kam na běžky v ČR? Krkonoše - nejvyšší hory Česka

Pro závodivé typy a chrty je tu pak Vysočina Arena, běžecký areál, v němž se konají závody v běhu na lyžích a biatlonu na všech úrovních – od předžáčků a okresního přeboru po dospělé při světových pohárech a mistrovství světa. V roce 2012 se tu uskutečnily hned tři SP v jednom roce! Nejprve SP v biatlonu, následoval SP v hladkém lyžování a v květnu SP na horských kolech. MS v biatlonu se tu konalo r. 2013 a r. 2016 bude NMNM hostit MS v horských kolech. Tratě ve Vysočina Areně jsou nejen zasněžované technickým sněhem, ale také jsou pod umělým osvětlením, proto není problém kvalitního večerního lyžování.
 

Jen prostor na loukách


A co všechno můžete při svých běžkotoulkách na Vysočině vidět?

 
Stopy vás sice nezavedou přímo na Devět skal (836 m n. m.) a do dalších zajímavých míst (náměstí Evropské unie – nejmenší náměstí na světě v obci Tři Studně, Drátenická skála, Vávrova Skalka a místo zvané U sražené vody – zde jsou uměle propojeny potoky Sázava a Svratka tekoucí do různých úmoří, Černého a Severního moře), ale do jejich těsné blízkosti a je jen na vás, jestli upravenou stopu opustíte.
 

PŘEČTĚTE SI: Kouzelné tipy a triky na předjíždění na běžkách
 

Na čaj ke Čtyřem kočkám, na bylinky do hospody U Janečků


Rodinný penzion Cahlupa u Čtyř koček stojí ve Vlachovicích a rádi vás tam obslouží a pokud zrovna nebudou pečovat Norské, Švédské či Kanadské reprezentanty v běhu na lyžích či biatlonu, rádi vás i ubytují.  Pokud se vydáte přes louky ještě dál do Kadova, tak si v hospodě U Janečků nezapomeňte dát bylinný likér Kadovánek, který navázal na tradici proslulého Samotínského vánku. Tato svérázná hospoda patří k nejstarším usedlostem v obci a provoz v ní byl zahájen zřejmě již v 18. století.
 


 

Aktuální informace

 
Aktuální informace o upravovaných stopách najdete na lyžařském webu www.lyzovani.nmnm.cz a pro sledování rolby on-line existuje portál: www.gis.nmnm.cz, na němž sami okamžitě zjistíte, zda je už rolba v terénu a kde se právě pohybuje a kterou trasu upravuje.
Turistické trasy vás zavedou na místa Novému Městu n. Moravě blízká i vzdálená, obyčejná, překrásná či zajímavá. Na webu najdete na deset různých běžeckých okruhů.
 
Pro pobavení: Občas ale lyže řiďte Vy. Při z jednom z mých prvních výletů po Vysočině mě měla provázet kamarádka. Té ale nebylo dobře a mně jen vysvětlila kudy a kam jet a sama se vrátila. „To je jednoduché“, říkám jí, „dobře dojeď a páček na véče“, ještě jsem za ní zavolala. Prašánek, minus pět, sluníčko, prostě pohádka. Užívám si to. Jenže najednou koukám, „nejsem nějak daleko?“, ptám se sama sebe. Už mám skoro 2 hod odlyžováno a jsem málem na druhé straně Vysočiny.
 
V Kadově stojí na zastávce nějací lidé, ptám se jedné paní na nejkratší cestu: „Na Tři Studně? To je tady podle hřbitova dobrých 10 km!“ „Hmm, to tu večeři asi nestihnu“, pomyslím si. „A nechcete jet raději autobusem?“, ptá se mě ještě. Zavrtím hlavou: „Nemám ani vindru, tak jak bych mohla jet autobusem?“ Navíc to je pod mou úroveň, jezdit při tréninku autobusem, ale to si nechám jen pro sebe. Naštěstí autobusák jel úplně na druhou stranu, jinak bych pod vedením té paní musela nastoupit… Aspoň jsem z jejího telefonu (svůj jsem samozřejmě také neměla) zavolala trenérům, že dorazím později a ať mi kousek večeře schovají… Takže ani obyčejné běžky nepodceňujte, na výlet nezapomeňte sváču, nějaké drobné a telefon…
 

Západ slunce je všude nádherný

Foto: Archiv MChrrr & WOK-outdoor.cz
S použitím vlastního textu v Outdoor magazinu 2014/15.

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Padesátá Jizerská 50

Padesátá Jizerská 50

Bedřichov, Liberec, Jizerské hory

100

%

100

%

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 928 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner