REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Kam na běžky v ČR? Krkonoše – nejvyšší hory Česka

10.12.2015 |Chrrr. | Běžkování

Zima už o sobě dává značně vědět, a i když v některých částech republiky je ještě spíš podzimní počasí, na horách se už lyžuje. Kam tedy vyrazit za lyžovačkou?Zatím nejlepší volbou jsou asi Krkonoše, které asi není třeba představovat. Je to ráj všech vyznavačů zimních radovánek. Protože se jedná o nejvýše položená místa republiky, je tu i největší pravděpodobnost brzké sněhové nadílky a prvního lyžování v ČR.
 

Ze Zlatého návrší na Sněžku


Hlavní hřeben Krkonoš kopíruje česko-polskou hranici v délce asi 30 km. Na šířku zaujímá jen asi 15 km a přes rozsochy Černé hory a Žalý se svažuje do krkonošského podhůří. Z toho plyne i charakteristika zdejších lyžařských terénů: do kopečka a z kopečka. Po celé délce Krkonoš je upravovaná magistrála tzv. Krkonošská lyžařská cesta, která začíná v Harrachově a končí v Žacléři. Její délka je 80 km. Při dostatku sněhu jsou turistické stopy upravovány až do Trutnova.


Na pouti po magistrále se pokocháte Mumlavou či Krakonošovou snídaní, dále se dostanete k Mohyle Hanče a Vrbaty na Zlatém Návrší (1 400 m n. m.). Přes Horní Mísečky, kde jsou závodní běžecké tratě homologované pro mezinárodní závody FIS (můžete si tedy vložit závodní vsuvku okolo tzv. Mechovince) vede magistrála do Špindlerova Mlýna a přes Svatý Petr pokračuje na Klínové boudy, dále okolo Dvorské k Lesní boudě a na Lučiny (Pražská a Kolínská b.) a Černou horu. Zde se stočí a přes Velké Pardubické boudy směřuje do Horního Maršova a pokračuje k Rýchorské boudě. Odtud magistrála pokračuje na Pomezní boudy v Malé Úpě, odkud je to coby kamenem dohodil na Sněžku. Nebo lze odbočit na východ a sjet do již zmiňovaného Žacléře, případně až do Trutnova. Magistrála je upravená pro obě lyžařské techniky.
 

Pokud to jde, tak stopa je na Černé hoře perfektní

Pokud to jde, tak stopa je na Černé hoře perfektní

Touto Krkonošskou cestou však upravená stopa v Krkonoších zdaleka nekončí! Na Černé hoře a sousední Světlé hoře jsou každodenně upravované tratě na bruslení i na klasiku. Jsou tu nejen upravené svážnice, ale najdete tu „pár“ slušných stoupání, za která by se nemusely stydět ani závody SP.
 
Krkonošská magistrála míjí i Benecko, které se rozprostírá na úpatí kopce Žalý. Zde se pravidelně koná lyžařský maraton Jilemnická 50 a jsou tu standardní lyžařské tratě.

Krkonošská cesta neprochází neosídlenými místy a na Krkonoších je spousta bud (budní hospodářství se tu rozmohlo již v 17. stol., nejstarší bouda v Krkonoších je Luční b. na Bílé louce z konce století 16.), není tedy problém se po cestě občerstvit. Spousta bud již byla jmenována výše, ale pro doplnění připomeňme např. Kiosek u Staré lanovky na Černé hoře, hotel Černá bouda také tam. Za upozornění stojí i bufet na Rovinkách pod Beneckem cestou na Mísečky, atd. Nicméně, každý by na výlet měl mít s sebou nějakou tyčinku na dodání rychlé energie. Počasí na horách se mění opravdu rychle a nikdy nevíme, co se může přihodit.


Když Krkonoš v údolí vaří mlhu a na vrchu je azuro...

 
Pokud se vydáte směrem k Žacléři, tak rozhodně neopomeňte se zastavit na Stachelbergu. Zde se nachází jeden z nejzachovalejších a snad nejvybavenější armádní srub z komplexu pohraničního opevnění, které bylo před Mnichovem 1938 vybudováno.
 

PŘEČTETE SI: Jak na běžky, když se zima fláká

Běžkařský ráj se ukrývá na samotném západním konci Krkonoš, okolo Novosvětského průsmyku. V Čechách je to Harrachov, ze kterého je to kousek do polských Jakuszyc, dějiště lyžařského maratonu Bieg Piastow ze seriálu Fis Martaon Cup a Worldloppet. Na obou stranách hranice perfektně strojově upravované závodní tratě, homologované pro závody FIS, postupně přechází v tratě turistické. Jejich délka je jak v Čechách, tak v Polsku více než 100 km. Harrachov je pravidelným dějištěm SP ve skoku na lyžích a severské kombinace, Jakuszyce hostily i SP v běhu na lyžích a nachází se v nadmořské výšce 1 000 m n. m., a tak jsou často sněhově lépe vybavené než o 200 m níže položený Harrachov. Z Jakuszyc pak turistická magistrála směřuje přes Orle na Jizerku a dále do Jizerských hor, ale o tom až příště.

Foto: Archiv MChrrr & WOK-outdoor.cz 
S použitím vlastního textu v Outdoor magazinu 2014/15.

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Padesátá Jizerská 50

Padesátá Jizerská 50

Bedřichov, Liberec, Jizerské hory

100

%

100

%

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 931 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner