REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Ramsau am Dachstein & Dachstein Gletscher – lyžařský ráj na Zemi?

02.12.2015 |Chrrr. | Běžkování, Lyže a snowboard, Ferraty

Masiv Dachsteinu tvoří zemskou hranici Horního Rakouska, Štýrska a Salzburska a ledovec pro lyžaře od půlky podzimu uzavřen a běžecké i sjezdové tratě jsou upravovány v Ramsau a jeho okolí. Avšak s přibývajícími teplými léty a méně na sníh bohatými zimami se stává, že lanovka na ledovec jezdí i ještě v listopadu, možná i na začátku prosince. Dělo se tak třeba před 4 lety.
 


O rakouském Ramsau, vesničce ležící pod jižní stěnou Dachsteinu, určitě slyšel každý lyžař, a to nejen běžec, ale i sjezdař. V roce 1999 se zde konalo Mistrovství světa v klasickém lyžování a na protějších svazích přes údolí, v němž leží správní město Schladming a protéká řeka Enns, se konají Světové poháry ve sjezdovém lyžování, ale též i na horských kolech.
 

Před těmi 4 roky jsem v Ramsau, potažmo na Dachsteinu strávila měsíc (3 x 10 dní) – od září do listopadu. Když jsme vyráželi na první soustředění na konci září, říkalo se, že je tam málo sněhu, ale to, co tam ve skutečnosti bylo, vlastně nebylo, jsem si nedokázala představit do doby, kdy jsem přijela lanovkou Dachstein Südwandbahn, jejíž spodní stanice je postavená v 1 700 m n. m. a končí na Hunerkogel ve výšce 2 685 m n. m. Chtělo se mi plakat.
 
To není sníh, ale hnus, na tom člověka lyžovat opravdu moc nebaví

To není sníh, ale hnus, na tom člověka lyžovat opravdu moc nebaví

Na druhý turnus (říjen) již napadalo asi 80 cm krásného prašanu, který vlivem utlačení rolbou a mrazu se stal pevným podkladem a vydržel až do zimy. Za celý měsíc jsme tam tenkrát zaznamenali sotva 2 ošklivé dny!! Pořád svítilo sluníčko, v září byly teploty neskutečně vysoké a později i na ledovci příjemné, okolo bodu mrazu, což bylo pro lyžování skvělé. Žádná fujavice s hustým sněžením a teplotami hluboko pod nulou, které jsem zažila při své úplně první návštěvě ledovcového plata asi před deseti lety. Pořád mě napadá jedna otázka: Není něco špatně? Jak dlouho se bude na ledovcích ještě lyžovat, jak dlouho budou ledovce žít?
 

K PŘEČTENÍ: Vánoce aneb jak na běžky, když se zima fláká
 
Když vás bolí nohy, svezte se na eskalátoru

Když vás bolí nohy, svezte se na eskalátoru

Jak jsem již zmínila výše, na Dachstein Gletscher vás z jižní strany vyveze lanovka asi během pěti minut. Nahoře se převlečete, zanecháte batůžek v šatně, nebo uzamykatelné skříňce anebo si ho vezmete s sebou ke „kolečku“ a můžete vyrazit. Když vyjdete z obludné budovy stanice lanovky, ve které najdete restauraci s patřičnou vysokohorskou přirážkou a okolo níž je vybudována vyhlídková terasa opatřená vyhlídkovými křesílky, panoramatickým dalekohledem a atrakcí  Sky Walk. Sky Walk je prima věc, ale ne pro ty z vás, kdo máte respekt z výšek. Stojíte totiž na průsvitném skle nad strží jižní stěny masivu, odkud můžete pozorovat nejvyšší horu Julských Alp – Triglav (2 864 m n. m.) ve Slovinsku anebo nejvyšší vrchol Rakouska Grossglockner (3 798 m n. m.) na jihojihozápadě. Na sever se rozkládá vlastní ledovec, který lze rozdělit na dvě části – na větší na levé straně a menší plato vpravo. Pro běžce jsou obvykle najížděny dva okruhy, vlevo obtížnější 10km kolo a vpravo 5km. Může se však stát, jako tenkrát, že trhliny na prudším větším platě nedovolí najíždění tratě, a tak se lyžuje jen na malém, které je mírnější. Ale pozor na lyžařskou euforii! Lyžujete ve 2 700 m n. m. Při dobré viditelnosti můžete přes ledovec dohlédnout až domů – na Šumavu.
 

Na hraně ledovce


Zdejší sjezdovky jsou krátké a málo prudké, ale pro trénink malých sjezdařů jsou poměrně vyhledávané. Velice oblíbený je zdejší snow park. Další zajímavou atrakcí je Icepalast, ledová jeskyně, do které se můžete podívat kdykoliv během dne za 10 €. A koho bolí nožičky, tak se místo výšlapu po schodech do lanovky může svézt eskalátorem…
 
Kdo přijede v období, kdy není ještě sníh, může na Dachstein vylézt „pěšky“. Cesty jsou zajištěné ocelovými lany, takže byste si s sebou neměli zapomenout ferratový set a helmičku. Jedna cesta – Sky Walk – ústí přímo u vjezdu lanovky do horní stanice. Do kategorie nejtěžších ferrat v Alpách je řazena cesta St. Johann, která ústí pod vrcholem Hoher Dachstein (3 004 m n. m.). Na ten je cesta též zajištěná. Na vlastní kůži jsem ještě zdejší Klettersteigy neokusila, ale podle mapek mě nadchla RamsauKLettersteig, která by sice neměla být nikterak lezecky obtížná, ale obchází celé Ramsau po skalním masivu. Nezapomeňte si ale na výlet vzít dostatek tekutin, protože v krasové oblasti a navíc na ledovci je pitné vody nedostatek. Rozpuštěný ledovec neobsahuje žádné minerály a navíc rozhodně čistý není a krasová podzemní voda zase obsahuje velké množství rozpuštěného vápníku.
 

K TÉMATU: To nejlepší a nejnáročnějsí u Ga-Pa: ferrata Jubilaumsgrat z Alpspitze na Zugspitze
 
Babí léto v Ramsau

Babí léto v Ramsau

Jakmile napadá minimum sněhu, aby se dalo lyžovat dole v Ramsau, vyjíždí technika a tratě po zdejších rozlehlých loukách utlačuje. I oficiální tratě pro závody vedou částečně po loukách. Ale také se závodníci šplhají téměř na úroveň lavice skokanského můstku K90.
 
V Ramsau, jako správném sportovním středisku, naleznete posilovnu, bazén se saunou a dalšími rege procedurami a také kolečkovou dráhu s biatlonovou střelnicí. Musím vás ale upozornit, že vše je řádně zpoplatněno a pro Čecha nejsou ceny malé. V letních měsících se můžete vykoupat na zdejším koupališti, u kterého je i kemp a letní bobová dráha.
 

Masiv Dachsteinu


Další zajímavosti z oblasti Dachsteinu:
- Ledovce v této oblasti jsou nejvýchodnějšími ledovci v Alpách.
- Celková plocha zdejších ledovců je cca 560 ha.
- Nejstarší led je na Dachsteinu asi 500 let.
 
Klima na Dachsteinu:  V oblasti Dachsteinu bývá i poměrně extrémní počasí. Nejnižší teplota zde byla naměřena -30 stupňů Celsia (6. 2. 1991). Nejsilnější vítr zde byl naměřen 200 km/hod (16. 11. 2002). Nejvyšší sněhová pokrývka zde byla naměřena 10,2 m (duben 1979).

To jsou panoramata - pohled na jih

Foto: Archiv MChrrr. & WOK-outdoor.cz

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Adrenalin Challenge Race 2018

Adrenalin Challenge Race 2018

Děčín, Smetanovo nábřeží pod zámkem

100

%

100

%

Padesátá Jizerská 50

Padesátá Jizerská 50

Bedřichov, Liberec, Jizerské hory

100

%

100

%

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 934 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner