REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Radost, smích i pláč dětských lezeckých závodů

26.11.2015 |MáraS | Lezení

Závodění přináší emoce. V kombinaci s dětským prožíváním občas poněkud výbušné, krásně radostné i plačtivé. Nejinak tomu bylo o víkendu 21. a 22.11. kdy se na lezecké stěně Ruzyně odehrály tradiční závody v lezení Ruzyňská liga. Hlavní důraz se klade na lezení na obtížnost, kde jsou po dvou ročnících rozřazeni děti do věkových kategorií, v kterých následně nastupují do závodu. Každá kategorie má dané 2 kvalifikační cesty, které děti rozřadí. Nejlepší pak postupují do finále, kde se již leze stylem on sight. To znamená, že děti jsou mimo stěnu a přichází k finálové cestě tak, že ji nevidí a neznají a jejich první pokus v ní je první kontakt s danou cestou. Cesty s láskou přichystal Petr Kukal, který je známý nejen perfektními cestami pro velké, ale umí postavit zajímavé cesty i pro děti, v kterých nerozhoduje výška, ale lezecký um.

Ruzyňská liga


 

Práce s psychikou, to je hlavní úkol závodění


Je velmi zajímavé, jak atmosféra závodu dokáže pracovat s dětskou psychikou a děti, které známe z tréninku mnoho let zapnou úplně jinou výkonnostní rychlost. Na každého tlak a atmosféra závodů působí rozdílně. Někteří zapnou a jedou na 110 %, jiní podlehnout tlaku a tíži nervozity a začnou chybovat. Co jako trenér považuji za důležité na účasti dětí na závodech, je právě tento moment. Nejde ani tak o umístění v závodu, nebo výhru ceny. Jde o to, že závodění učí děti přepnout a především fungovat v jiné situaci. Závod je sám o sobě zkušenost a zážitek, ale především práce pod tlakem, ve změněné atmosféře je to, co děti posouvá dál. Učí je to pracovat sami se sebou a je to trénink na další životní události. Pro ty, kterří se věnují sportu pak bude daleko jednodušší srovnat se s maturitní zkouškou nebo přijímačkami. A to z toho důvodu, že se učí pracovat s tlakem již od útlého věku.
 


Ruzyňská liga

Ruzyňská liga

Lezlo se i na rychlost a na bouldrech


V mezičase mezi lezením na obtížnost si mohly děti vyzkoušet lezení na rychlost. Lezlo se paralelně ve dvou liniích po všech chytech a všichni si to drama parádně užili. Další doplňkovou disciplínou byl bouldering, kde bylo nachystáno 12 bouldrových problémů, s kterými se děti mohly během celého dne poprat. Bouldering se stává čím dá tím zajímavější disciplínou a tak i zde svedly děti zajímavé boje, plné hecování a podpory mezi sebou. Velkou radostí pro nás pro trenéry byly výkony Ruzyňských závodníků, kteří opanovali několik kategorií a dali nám zpětnou vazbu, že naše práce má své výsledky. Dohromady se v závodě sešlo 105 dětí. Což organizačně nebylo úplně jednoduché, ale věříme, že se nám to povedlo a děkujeme za trpělivost především rodičům, kteří celý den s dětmi prožívali na stěně.
 


PŘEČTĚTE SI: S dětmi do skal


 

Ruzyňská liga

Ruzyňská liga

Závodili i dospělí


Nedělní závod dospělých už se nesl v daleko klidnějším duchu. Systém závodu je nastaven tak, aby si zalezl úplně každý. Nové cesty v obtížnostech o d 3 do 10- čekaly na své přelezy. Lezlo se stylem flash, tedy v každé cestě 1 pokus a počítala se nejtěžší topnutá cesta a počet chytů v těžší cestě. Na lezecké komunitě je vždy nejvíce příjemné, jak pospolu a přátelsky funguje. Přestože tomu říkáme závody, tak atmosféra byla skvělá a podporující mezi všemi závodníky. Někdo měl vrchol svých sil v 7- někdo v 10-, všichni ale zabojovali a lezli naplno. Vítězi se nakonec stali Kuba Hlaváček a Daniela Kotrbová. Vložený minizávod Ruzyňských instruktorů vyhrála Anna Vavříková.

Přehledné výsledky najdete rovněž na Outfanaticu. Výsledky: dětí - holek, dětí - kluků a dospělí

Report z minulého ročníku si můžete přečíst rovněž ZDE.

 

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Pražský parkový survival v Brdech

Pražský parkový survival v Brdech

Mníšek pod Brdy, Brdy, Dobříš

90

%

90

%

Související články

08.02.2018

Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

27.09.2016

Jak zůstat fit a silný i při podzimních plískanicích?

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 921 lidí)

Poslední inzeráty

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno

sebeobrana


Banner