REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Co se děje okolo nás? Požáry v Indonésii a probouzející se supervulkán v NP Yellowstone

11.11.2015 |Outfanatic.com |

V minulém týdnu se objevilo hned vícero zpráv s katastrofálním scénářem: Indonésie v plamenech a praskající supervulkán v národním parku Yellowstone. Obě oblasti leží na opačné straně Zeměkoule a na „ohnivém prstenci“, nicméně za ohňové peklo v pralese si může lidstvo samo, za hrozbu vulkánem asi ne…

Zdroj: www.pixabay.com


Kdesi v horách Bighorn tamní rancheři objevili 700 m dlouhou a až 40 m širokou prasklinu v zemské kůře. Podle odborníků je to jen špička ledovce, která je schopna zničit celý svět, protože představují podobné nebezpečí jako meteority. Vulkanologové z celého světa již delší dobu činnost supervulkánu očekávali, jen nevěděli, kdy se opravdu probudí.
 

Případný výbuch by zřejmě dokázal zničit veškerý život na severoamerickém kontinentu, ale také by nastala dlouhodobá nukleární zima, a to díky uvolnění obrovského množství popela do stratosféry Země, což už Země nejednou „zažila“. Právě výbuchy supervulkánů většinou předcházely dobám ledovým. Údajně vědci a politici vytvořili utajený program pro záchranu života na Zemi a odebrali DNA všech žijících rostlin a živočichů, aby mohly být zase později vzkříšení…
 

K TÉMATU: Jak se to stane, že se země otřese...

Avšak, nikdo nikdy výbuch supervulkánu nezažil, vědci se jen domnívají, jak to může probíhat, a co od toho očekávat. Tedy, nezbývá než doufat, že k takovémuto katastrofickému scénáři nedojde, protože naděje umírá jako poslední!
 

A co ta Indonésie?

 
Za asi 117  000 samostatných požárů, které odhalily letecké snímky NASA, si ale může lidstvo opravdu samo. Snad všechny tyto požáry jsou založeny uměle, aby prales ustoupil plantážím – nejčastěji na palmu olejnou a kávovník. Přitom indonéské pralesy tvoří 10 % plochy světových tropických deštných pralesů, jsou domovem 12 % všech druhů savců, 16 % všech druhů plazů a obojživelníků 17 % všech druhů ptáků a 25 % všech druhů ryb. Druhová rozmanitost je tedy veliká, o to menší je množství zástupců daných druhů, stejně jako v případě flory.
 


V posledních dvou měsících hořelo území dlouhé 5 000 km a plameny spolkly více než 3 mil. hektarů životadárného pralesa. Kromě lidí, kteří jsou evekuováni, jsou ohroženy především divoká pralesní zvířata, mnohdy i endemité (žijí jen v dané oblasti, nikde jinde na světě): např. orangutani, tygři sumaterští nebo medvědi malajští. Navíc hořením se do ovzduší uvolňuje CO2 a v tomto rozsahu je ho více než uvolní celá americká ekonomika anebo všechna auta v Německu za celý rok.


PŘEČTĚTE SI: Bezpečnost až na prvním místě

Za posledních 7 let bylo na jihu Sumatry v provincii Lampung na úkor pralesa vytvořeno 28 % nové zemědělské půdy pro pěstování kávovníku. Většina těchto ploch je ale na území národního praku Bukit Barisan Selatan – jedno z posledních míst výskytu sumaterských nosorožců a tygrů. Zakládány jsou i plantáže na monokultury dřevin pro těžbu dřeva. Nicméně největší katastrofou pro „plíce“ světa je zvýšená poptávka po palmovém oleji, jehož celosvětová poptávka za posledních 5 let vzrostla o 32 %, přičemž meziroční nárůst je okolo 7 %. Palmový olej se stal nejvíce prodávaným rostlinným olejem na světě (tvoří 40 % celkového objemu prodaných jedlých olejů), však se podívejte na obaly různých potravin a pochutin, kde všude ho najdete a využívá ho i kosmetický průmysl. Palmový olej je navíc diskutován i jako alternativní paliva, což jeho poptávku jen navyšuje. Okolo 85 % veškeré produkce palmového oleje pochází právě z Bornea a Sumatry.

Orangutan
Zdroj: www.pixabay.com

Z důvěryhodných zdrojů víme, že do JV Asie už na konci minulého týdne přišel silný déšť a situace se poněkud uklidnila. Okrově zbarvené nebe zase získalo přirozenou barvu, ale škody v přírodě jsou nesmírné. Navíc pokud začne hořet zem, teplo uvolňuje plyny ukryté pod povrchem, mnohdy i jedovaté (oxid uhličitý, ozon, metan a spoustu dalších). Avšak momentálně je dalším velikým strašákem možná erupce sopky Rinjani na Bali. Nicméně obyvatelé Sumatry všechna zemětřesní, tsunami a sopečnou činnost berou jako součást života – prostě žijeme na „fire ring of the Earth“…

Deštný prales
Zdroj: www.pixabay.com


Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 928 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner