REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Ferrata na Slánské hoře: Kdo se bojí přeskoku, může průrvu přezadkovat!

10.11.2015 |Madla | Ferraty

Jen půlhodinka jízdy autem stačila a ocitli jsme se na malém parkovišti pod Slánskou horou (mapa). Odtud už stačilo sledovat cedulky a za deset minut jsme stáli pod nástupem. Ten je obehnaný mlíkem a označený srandovními cedulemi s lebkami, které varují před padajícím kamením a snaží se odradit ty, které by napadlo lézt na skálu bez ferratového vybavení.


Ferrata má převýšení kolem 40 metrů, obtížnost C a doba lezení se pohybuje kolem 20 minut. Vybrat si můžete ze dvou cest, pravé a levé. Nástup na ně je ale opačně a asi 3 metry od začátku se kříží, pak každá z cest obkružuje skálu z jedné strany, až se na docela prostorném odpočívadle spojí a pokračují na vrchol společně.

Levá trasa (tedy ta, co začíná napravo) je sice pozvolnější, ale hned za křížením s pravou trasou začíná pasáž docela namáhavá na ruce. Není moc, kde si odpočinout, ale na odpočívadlo se člověk vyhoupne celkem lehce kolmou průrvou.


 ČTĚTE TAKÉ: Kam na ferraty? Třeba do lienzských Dolomit


Levá trasa je příkřejší, ze začátku víc technická, ale po překonání prudkého začátku se dostanete na hřebínek, po kterém už je to na odpočívadlo po rovince.

Jako obtížnější hodnotím levou cestu, začátek je totiž docela makačka na ruce. Pravá cesta vypadá zezdola náročněji, ale je to jen kousek prudkého, docela technicky náročného šplhu, ale pak po hřebínku už je to pohoda.


Z odpočívadla už se pokračuje společně. Nejdřív se musí přeskočit/přelézt/přezadkovat asi metr široká průrva. Já jsem ji na první pokus radši přezadkovala, ale na druhý už jsem si ji troufla i překročit.

Za průrvou čeká nejobtížnější část cesty: komín. Vypadá docela strašidelně, ale je vlastně spíš srandovní. Když člověk leze jen s pomocí lana a chytů na jedné straně skály, kterých v tomhle úseku není zrovna moc, je to docela námaha, ale dá se to.  Když si ale lezec pomůže opřením se zády o skálu, lze ho vylézt úplně bez problémů.

Po vydrápání se komínem následuje už jen nenáročný finiš na vrchol a hurá na druhé kolo!

Foto: Eva a Libor

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

26.05.2016

Jak napsat článek na Outfanatic.com

12.05.2016

Jak být lepší, rychlejší, vytrvalejší? Trénuj ve výšce (II).

Zpět

Banner