REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Jak na trénink na běžky na podzim? Lyžařská chůze je ideální

09.11.2015 |Chrrr. | Běhání, Turistika a treking, Běžkování

Jak jistě všichni vědí, trénink s hůlkami je pro trénink funkční kapacity organismu víc než žádoucí. Jen díky tomu, že si vezmete do ruky „klacky“ a rozpohybujete vršek těla, zvýšíte náročnost tréninku o asi 60 %. Navíc, pro trénink běhu na lyžích je potřeba taky přivyknout ruce na to, že budou muset s hůlkami pracovat, zatímco na kole anebo při běhu se tak nějak poflakují. Tohle všechno jsme probírali v nedávném článku o Tréninku s hůlkami. Tentokrát se pokusíme pohyb na suchu připodobnit běhu na lyžích, vyzkoušíme tzv. lyžařskou chůzi…
 

Foto: MChrrr.

 

Fáze skluzu

 
Pro lyžování je typická fáze skluzu. Právě umění skluzu dělá lyžování lyžováním a odlišuje ho od letních sportů. Na trávě, kořenech a lesních cestách se klouže špatně, a tak běh je typický letovou fází – jsou to vlastně na sebe navazující skoky, zatímco při chůzi je vždycky aspoň kousek jednoho nebo druhého chodidla v kontaktu s podložkou. Nicméně „upravením“ kroku můžeme trochu imitovat lyžařský krok a připravovat tak tělo a mozek na lyžování i na suchu.
 

Lyžařská chůze

 
Už podle názvu je jasné, že budeme modifikovat chůzi směrem k běhu na lyžích: paže pracují v plném rozsahu z předpažení s mírným pokrčením v lokti (do výše ramen) za tělo i s vypuštěním hůlky. Zapažení nebude tak markantní jako na lyžích, ale ruka by se měla za tělo dostat. Aby tohoto mohlo být docíleno, je potřeba prodloužit krok. Chodidlo dopředu „táhneme“ těsně nad zemí, jako bychom přenášeli lyži vpřed – taky ji nikam nezvedáme. Došlapujeme na patu a odrážíme se z celého chodila. A protože pro běh na lyžích je potřeba i dynamického odrazu, odrazíme se i při chůzi dynamicky a vlastní odraz tak zdůrazníme. Tím pak můžeme udělat i delší krok. Trup je po celou dobu v mírném předklonu, opět analogie s tzv. běžkařským přepadem.


K TÉMATU: Úskalí podzimního běhu: výron je tu natotata
 

Začněte nacvičovat do mírného stoupání, tam je koordinace asi nejsnažší.


V jakém terénu?

 
Kde se dá takhle chodit? VŠUDE! Ano, můžete vyrazit i třeba na 2hod švih a uvidíte, jak budete mrtví. Ale nejprve doporučuju si chůzi osvojit na kratších vzdálenostech a především se to učte do mírného stoupání. Takový klasický běžkařský trénink je běh na nějaké kopcovité trati, kdy po rovinách se běží a do kopců se chodí.


K PŘEČTENÍ: Jak na nehojící se ranky, dilniční lišeje ale i horečky a jiné nemoci?
 

Chodit se dá i po rovině, můžete vyrazit na lyžařsko-chodecký švih, třeba na 2 hod.
 
Záleží na tom, co daný trénink má rozvíjet, ale stejně jako při běhu i při lyžařské chůzi byste měli být schopní rozlišovat intenzity, a tak někdy chodit ve střední intenzitě, jindy v ANP (submax) anebo v maximu, že nahoře nebudete schopní udělat skoro krok. Také můžete chodit opakovaně do jednoho kopce: 70–100m kopec vyjdu rychle nahoru a pomalu sbíhám dolů. Šoupnete tam třeba 3x 10x kopců (mezi sériemi cca 10 min výklus) a můžete jít příjemně unavení domů…
 

Prudká stoupání jsou výživná i při chůzi.

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

03.04.2018

Jaký trénink na jaro? Běh a síla jsou super

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 931 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner