REGISTROVAT

Souhlas s podmínkami. Registrovat firmu, akci...

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Krkonošská tundra – jedinečná příroda, kterou jinde na světě nenajdeme

06.11.2015 |Chrrr. | Běhání, Ultramaratony, Cyklistika, Turistika a treking, Běžkování, Skialpy

Co je na té kleči válející se na hřebenech Krkonoš zajímavého?, možná vás napadne, když jdete po hřebeni našich nejvyšších hor. Právě ta kleč! A spousta dalších druhů živočichů a rostlin, které v této oblasti žijí, mnoho z nich je i tzv. endemitů – nikde jinde ve světě nejsou k nalezení, mají jen jediný domov, a to právě Krkonoše.
 


 

Arkto-alpínská tundra

 
Tundra je rozlišována buď na arktickou – drsný sever (Skandinávie, Rusko, Kanada, Aljaška apod.) anebo na alpínskou – ve vysokých horách (Alpy, Kavkaz, Andy atd.), jenže v Krkonoších se obě setkaly a „smísily“, a to i přesto, že Krkonoše se nachází v mírném klimatickém pásu okolo 50. rovnoběžky a jejich nadmořská výška nedosahuje závratných hodnot.
 

Jak se to stalo? Jak Krkonošská tundra vznikla? Je to takový ojedinělý „příběh“. Zjednodušeně řečeno: ve čtvrtohorách nastala doba ledová a ze Skandinávie se pevninský ledovec rozšířil přes území dnešního Polska až k hranicím s ČR. Tehdy bylo podnebí v Krkonoších podobné jako dneska třeba v Grónsku nebo v severní Kanadě. Proto na tomto území nebyla nouze ani o menší horské ledovce, kterých bylo více jak 30. Ledovce sice později roztály (asi před 20 tis. lety) – výrazně se oteplilo klima – avšak ne úplně všude: na vrcholcích se charakter tundry zachoval a je tam až dodnes. Pro tundru je tu počasí jak vyšité: od Severního moře, které je jen 650 km daleko fičí severák a nic mu nebrání, aby šlehal vrcholky Krkonoš a ochlazoval je. Taky s sebou přináší vláhu, a tak je tu i dostatečně vlhko a výška Krkonoš je také dostačující, aby tu byla zima. Průměrná celoroční teplota na Sněžce je 0,2°C.
 

Studniční hora, Úpské rašeliniště a Labská louka


Že se v Krkonoších plazily ledovce, vidíme i dnes. Třeba Labský anebo Obří důl: skály na stranách širokého údolí jsou olámané s ostrými hranami a ne ohlazené, jakoby to způsobila tekoucí voda. Plazící se ledovec před sebou hrne kamení a suť, které po sobě v místě kde končil, zanechal de facto na jedné hromadě – moréna. Voda by ohlazené valouny rozprostřela po velkém území rovnoměrně. Zbytek jedné takové morény je k vidění kousek před prvním mostkem od začátku naučné stezky v Labském dole, vypadá jako hráz napříč údolím.
 

K TÉMATU: 26km hike & run trasa po Krkonoši za jeho klenoty
 

Spousta kytiček, mechů i zvířat

 
Protože Krkonoše jsou takovým ostrovem uprostřed Evropy a jejich život se vyvíjel izolovaně, žije zde mnoho zástupců flóry a fauny z dávných ledových dob, ale současně se tu vyvíjely také druhy, které jinde ve světě nenajdeme. Pro představu druhové rozmanitosti KRNAP uvádí, že na Krkonoši najdeme na 500 druhů měchů, přes 250 druhů lišejníků, víc ne 1 000 druhů hub, na 1 300 druhů brouků, 280 druhů ptáků a přes 1 000 druhů motýlů.
 
Tak až zase vyrazíte na nějaký super trip na Krkonoše, tak si vzpomeňte, co okolo sebe máte za poklad a pořádně si ho užijte a také ho opečovávejte, ať nám tu ještě dlouho vydrží!
 
Pokochat se snímky krkonošských krás můžete v galerii, potom si vyzkoušejte poznávací kvíz.
 

Černohorský potok


Foto: Chrrr.
 

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

03.04.2018

Jaký trénink na jaro? Běh a síla jsou super

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 880 lidí)


Banner