REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Jak na nehojící se ranky, silniční lišeje ale i horečky a jiné nemoci? Zkuste tužebník jilmový

03.11.2015 |Chrrr. | Lezení, Voda a lodě, Běhání, Ultramaratony, Cyklistika, Orientační sporty, Turistika a treking, Extrémní závody, Triatlon, Běžkování, Lyže a snowboard, Skialpy, Canicross, Duatlon, Expedice, Longboarding, Přežití v divočině, Skateboarding, Sport s dětmi

Nevím, nevedu si statistiku, jestli se na kole padá víc v létě anebo na podzim, a kdy jsou z toho větší silničáky. Nicméně s ubývajícím světlem se asi častěj v lese stane, že člověk zakopne a chytá zajíce. Minimálně to skončí obraženými žebry a špinavou bundou, v horším případě i odřeninou. Na podzim, v sychravém počasí se to různými viry a bakteriemi jen hemží a tak se najednou kde se vzal, tu se vzal, trápí nás opar anebo aft nedejbože chřipka či horečka. A že na ty všechny neduhy zkoušíte nějaké mastičky, zelenidla a nic moc nefunguje? Já mám ověřenou jednu bylinku a na tu nedám dopustit…
 

Zdroj: www.commons.wikimedia.org
Autor: Frank Vincentz


 

Roste u potoka

 
„Zázračná“ bylinka, která výborně dezinfikuje, rychle zatahuje a hojí rány i povrchová zranění a pomáhá léčit horečky a další onemocnění se jmenuje tužebník jilmový (latinsky filipendula ulmaria) je až 2m trvalkou a roste u potoků a na vlhkých místech. Poznáte ji podle lysé, přímé, hranaté lodyhy, která se konci bohatě větví v bílé květenství. Listy má lichozpeřené ze 2–5 párů vejčitých, na okraji dvojitě pilovitých lístků. Že nejste botanici, a že stejně nevíte? Nevěšte hlavu, teď na podzim stejně nic nenasbíráte, tak skočte do lékárny a do jara můžete studovat herbáře…
 

 

Nejen hojí, ale i léčí

 
Veškeré odřeniny, silniční lišeje, řízance a další podobné řeším jen a pouze právě ovarem z tužebníku, doma tomu říkáme chlapice. Máme jí vždycky nasušenou hromadu. Rok co rok na jaře na chlapici podnikáme skoro výpravu. Pamatuju si, jak mi bylo asi 5 let, nafasovala jsem taťkovy surfařský holínky, které mi byly skoro po prsa a mohla jsem se jít brodit do potoka, no jen si to představte…
 

K TÉMATU: Jak zůstat fit a zdravý v sychravém podzimu?
 
Po týdnu potírání tváře odvarem z chlapice,<br>jsem měla tvářičku jak dětskou prdelku...

Po týdnu potírání tváře odvarem z chlapice,
jsem měla tvářičku jak dětskou prdelku...

Afty, opary a další virové neduhy, na to tužebník funguje také parádně. Naší mamince nic jiného na opary, a to že je mívá opravdu děsivé, nepomáhá, ani reklamou protažený herpesin či jiné antibiotikum. Ale třeba moje prababička odvar z tužebníku pila jako čaj na žaludeční vředy. On totiž má vynikající močopudné a potopudné účinky. Je tedy velmi účinný i při chřipkách a jiných infekčních onemocněních doprovázených horečkou. Kromě toho, že snižuje horečku, zmírňuje i bolest a působí protizánětlivě a má příznivý vliv i na látkovou výměnu a zmírňuje překyselení žaludku. Pokud trpíte zánětem spojivek, tak si odvarem můžete oči vypláchnout.


Jak se tužebník používá?

 
Zdroj: www.commons.wikimedia.org<br>Autor: Ivar Leidus

Zdroj: www.commons.wikimedia.org
Autor: Ivar Leidus

Stejně jako u spousty jiných bylinek se z tužebníku může dělat tinktura, která se používá kromě žaludečních vředů při všech zmíněných potížích. Doporučené dávkování je 3–4x denně 30 kapek anebo si z něj můžete vařit čajík či nálev – ten osobně preferuji. Co se týče hojení ran, tak několikrát denně odvarem ranku, puchýř, opar apod. potřete. V případě aftů či jiných ranek v dutině ústní odvar z chlapice kloktejte. V případě onemocnění chřipkou nebo horeček z jiných příčin pijte během dne 0,5–1 l tohoto čaje. Čaj pijte horký, ať se dobře vypotíte, pokud si budete chtít vypláchnout oči, nálev přefiltrujte.
 
Zajímavost na závěr: hlavní léčivou látkou léku Aspirinu (acylpirinu), který se vyrábí více než 100 let, je kyselina acetylsalicylová, a právě tato kyselina se získává z tužebníku. Jenže Acylipirin má vedlejší účinky, které mohou vést k překyselení žaludku a tvorbě žaludečních vředů. Tyto vedlejší účinky tužebník ale nemá…
 
Foto: Chrrr. & WOK-outdoor.cz

Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Adrenalin Challenge Race 2018

Adrenalin Challenge Race 2018

Děčín, Smetanovo nábřeží pod zámkem

100

%

100

%

Související články

03.04.2018

Jaký trénink na jaro? Běh a síla jsou super

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 931 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner