REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Banff Mountain Film and Book Festival 2015 v Praze a Špindlu

02.11.2015 |Outfanatic.com | Lezení, Cyklistika, Turistika a treking, Sněžnice, Lyže a snowboard, Skialpy, Expedice, Ferraty, Přežití v divočině

Nedostali jste se letos sami na hory? Nemůžete se dočkat, až vyrazíte konečně do prašanu? Anebo prostě milujete hory a necháváte se jimi inspirovat? Tak nezmeškejte Banff Mountain Film and Book Festival v Česku, letos už 11. ročník, který v rámci World Tour Banff Mountain Film Festival proběhne v Praze 19. listopadu v kině Aero a 19. prosince ve Špindlerově Mlýně.
 

Foto: MChrrr.

 

Oč běží?

 
Banff Mountain Film Festival je mezinárodní filmová soutěž, na níž jsou k vidění ty nejlepší snímky světa spojené s horskou tématikou. Filmový festival je vyvrcholením hned několika událostí včetně knižního festivalu a fotografické soutěže. Dějištěm všech těchto událostí je kanadský Banff (Banff Centre) a děje se tak pod patronací jedné z hlavních kanadských kulturních a vzdělávacích institucí – Mountain Culture.
 

V současné době se jedná o jeden z nejznámějších a nejlepších festivalů svého druhu na světě. Nejlepší štáby, filmové produkce, fotografové a spisovatelé z celého světa zde prezentují svá díla spojená s horskou tématikou ve světových premiérách. Vítězné filmy z každého ročníku postupují do tzv. World Tour, která pak celý rok cestuje po světě a již pravidelně přijíždí i do ČR. 

Něco z historie festivalu

 
Poprvé se festival uskutečnil v roce 1976 a od té doby se rok co rok první listopadový víkend do malého horského městečka Banff sjíždějí autoři těch nejlepších světových děl z horského prostředí, aby nejenom představili svou práci, ale aby si také předali své zážitky, zkušenosti, postřehy a pocity z práce v přírodě.  
 

Kde?

 
Banff se nachází na západu Kanady na hranicích provincie Alberta a British Columbia, asi 130 km západně od Calgary. Město vzniklo v úchvatné krajině, která byla vůbec jako první prohlášena za kanadský národní park – Banff National Park (1885).  O téměř sto let později (1884) byl Banff National Park zapsán za seznam dědictví UNESCO v rámci kanadských parků Skalistých hor. Město Banff vzniklo na známé trati Canadian Pacific Railway.

Bow Riveer Valley
Foto: MChrrr.

Národní park zahrnuje 6 641 km2 horského terénu s nespočtem ledovců a ledovcových polí a porostlého hustými jehličnatými lesy. Páteří je řeka Bow a přilehlé Bow River Valley. Banff National Park sousedí s dalšími národními parky a rezervacemi: Icefields Parkway (S), Jasper National Park (S), Yoho National Park (Z), Kootenay National Park (J), Kananaskis Country (JV).
 

Soutěž

 

Každoročně je do soutěže přihlášeno asi 300 filmů z víc jak 35 zemí světa. Jedná se o snímky jak studentské, tak produkované profesionálními štáby ve spolupráci se společnostmi BBC nebo National Geographic. Ze všech přihlášených filmů soutěžní komise předem vybere zhruba 55 snímků, které jsou na festivalu promítány. Z nich mezinárodní filmová porota vybere ty nejlepší a odmění. Hodnotí se v osmi kategoriích: Velká cena, Lezení, Horské sporty, Horské prostředí, Kultura v horách, Krátký film s horskou tématikou (do 15 min) a hraný film s horskou tématikou. O vítězi kategorie Cena publika rozhoduje samozřejmě publikum.
 

World Tour

 
Po skončení festivalu v Kanadě, vyráží nejlepší snímky na celosvětové turné – Banff Mountain Film Festival World Tour. Pořadatelé jednotlivých zastávek vybírají ty snímky, které nejvíce odpovídají lokálním zájmům.
 

Celosvětové turné se začíná v severní Americe na počátku listopadu: 250 projekcí v 175 městech navštíví víc než 100 tis. Severoameričanů. Největší návštěvností se chlubí města Sherbrooke a Qeubec s 1 600 návštěvníky na jednu projekci. Následují Thunder Bay, Ontario, Salt Lake City. Festival navštíví více než 20 zemí v Evropě, Jižní Americe, Africe i Jižním Pacifiku. V Ekvádoru, Kolumbii, Venezuele, Argentině, Mexiku, Španělsku i na zvláštním promítání v Santiagu a Portillu v Chile budou uvedeny španělské verze filmů.

Možná přijde i ... kouzelník

 
Kromě uvedení nejlepších snímků s horskou tématikou BMFF také nabízí večerní prezentaci hostů festivalu, semináře, veletrh knih, lezeckou stěnu či ukázku a prodej výrobků z horského prostředí. V minulých ročnících hosty festivalů byli např. Reinhold Messner, Sir Edmund Hillary, Alison Hargreaves, Henrich Harrer, Lynn Hill, Bubu Bole, Chris Sharma, Timmy O´Neil, Will Gad a spousta dalších.

Úvod přednášky o Antarktidě 2014


Letos se v Praze můžete těšit na světoznámého yosemitského lezce Tommyho Cadwella, který promítne svou velkou diashow. Do Špindlu se zase můžete těšit na setkání s polárníkem, režisérem a cestovatelem Petrem Horkým

A jaké filmy jsou pro vás do Prahy a Špindlu nachystány? Můžete se těšit například na další podnik trialového bikera Dannyho MacAskylla, tentokráte vyjel a především sjel Cuillin hřeben na ostrově Isle of Skye ve Skotsku nebo na report o 2 500 dnech na lyžích 88letého Eddieho Huntera či na film o volném přelezu světoznámé cesty Via del Compressore Davida Lamy v Patagonii ve stěně Cerro Torre. Za zmínku jistě stojí i filmy o cestě do hor bez jedné končetiny, surfingu na konci světa – v Arktidě, o cyklovýletě tisícíletou trasou do afhánského údolí Wakhan anebo jak se jezdí na trojkolce na sněhu...

Více informací o festivalu na www.banff.cz a facebooku, pro info o festivalu v Kanadě pak sledujte www.banffmountainfestivals.ca. Pokud se vám na festival nechce samotným, můžete zkusit Outfanatic.com Parťáky.Foto: Banff Mountain Film Festival World Tour

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Adrenalin Challenge Race 2018

Adrenalin Challenge Race 2018

Děčín, Smetanovo nábřeží pod zámkem

100

%

100

%

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Jak na kolo v zimě: 2. díl – oblečení a doplňky

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 921 lidí)

Poslední inzeráty

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno

sebeobrana


Banner