REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

První dojmy z podzimních Trutnov Trails

20.10.2015 |Kuba Vondrášek | Cyklistika

Skoro na konci sezony jsme vyšetřili jeden volný víkend na bajkový výlet. No jo, ale kam vyrazit? V Rychlebech vznikly nové traily s názvem Lipovské stezky, které jsou franšízou Rychlebských stezek a podle videí to vypadá na pěkné flow poježdění, ale představa čtyř a půlhodinové cesty mě dost děsila, takže jsme nakonec zvolili bližší variantu, a to Trutnov Trails (TT).
 

Panský stoupák


O vzniku TT jsme vás již informovali zde. V současné době je tady vybudováno 12 km trailů a další kilometry jsou už skoro připraveny k provozu. V nabídce jsou 3 modré (lehké) 1 červený (středně těžký) a 1 černý (náročný) trail, a abyste k trailům nejeli po asfaltu je připravený ještě jeden stoupavý.


První modrý Úpa trail vás po pravém břehu Úpy vyvede z rušného centra Trutnova k elektrárně odkud je to co by kamenem dohodil k nástupnímu místu a trail centru ve Lhotě. Úpa trail je hlaďoučký chodník, který se klikatí v listnatém lese na svahu podél řeky. Své bajkerské schopnosti zde moc nevyužijete. Celý trail by se skoro dal jet i na silničce, ale jako rozcvička před pořádným ježděním určitě bodne a určitě je to lepší cesta než po hlavní silnici.
 

Úpa trail


Ochutnávka Kozího trailu


Když už jsme u těch modrých trailů přeskočme Panský stoupák a vrhněme se rovnou na další z těch lehčích, kterým je Kozí trail. Tento trail společně s červeným a černým začínají u Jeskyňky nad Čížkovými kameny. Zatím je z trailu postaveno pouze 1,5 km, ale v plánu je prodloužit trail až na 5 km.

Trail je hezky zvlněný a klikatý, nečekejte ovšem žádné super flow. Pod kolama vám totiž budou drncat kořeny, kterých je na TT pomněrně dost, ale i to má své kouzlo. Trail vede po rovince nebo mírně z kopce, takže máte na načtení lajny dostatek času. Oproti zbylým dvoum modrým trailům je Kozí trail o stupínek těžší, tak s tím počítejte, ale žádné záludné místo vás nepřekvapí jen v klopenkách vysypaných pískovcovou drtí to občas může ustřelit. Až bude Kozí trail celý hotový, určitě to bude dominanta celých TT.
 

PŘEČTĚTE SI: Singletreky na Berounsku


Po dojetí Kozího trailu se můžete vrátit zpět k Jeskyňce nebo přejet do Mrakoušovic na další modrý trail. Bunkr trail začíná kousek za rozhlednou na hřebeni nad Mrakoušovicemi a zavede vás zpět k trail centru. První tři čtvrtiny se jede jen po lesních cestách a po trailu nejsou ani památky, ale vzrušení z trailového ježdění vám vynahradí parádní výhledy na okolní krajinu. Trail totiž vede po loukách na hřebenech odkud je krásný rozhled. Na závěr se ale přeci jen té úzké klikaté cestičky dočkáte, ale nic závratného nečekejte. Je to jen pár uhrabaných zatáček v lese. Bunkr ocení určitě rodinky s dětmi.
 

Bunkr trail


Teď ale pojďme zpátky na začátek. Abyste si mohli zajezdit z kopce musíte na něj nejdříve vyjet. A protože nejsme přece žádný báby, který by to objížděli po cestě, vyšlápnem si nahoru pěkně po trailu. Panský stoupák je moc pěkný technický nástupní trail, který na českých singltrecích jinde určitě nenajdete. První část trailu začne mírně stoupat po staré lesní cestě, až dojedete k pravé odbočce, kde se cesta prudce zvedne a začne posledních 200 m technického stoupání po kluzkých kořenech navlhlých sychravým podzimem, to byla pěkná makačka. Po tomhle zouváku si chvíli odpočinete na dlážděné cestě, ale připravte se, že to ještě nebylo všechno. Trail totiž po chvíli odpět z cesty odbočí a vrhne se na žlutou turistickou značku, která je zasypaná spoustou větších či menších kamenů, mezi kterými budete muset kličkovat. Zde jsem ocenil široká řídítka, která mi manévrování mezi kameny usnadnila. Leckdy mě totiž od odšlápnutí dělili jen milimetry. Naštěstí jsem vycvičen v Brdech, takže jsem si to užíval. Je to opravdu moc pěkná pasáž, ale v létě bych se bál, že se zde budete meset vyhýbat nejenom kamenům, ale i spoustě turistů. Informační tabulka nás sice nabádá k ohleduplnosti, ale ne všichni jsou toho schopni.
 

Modřínový trail


Nic pro bajková nemluvňata


I na začátku Modřínového trailu (červený) se budete míjet s turisty. Vede totiž po zelené značce podél hrany Čížkových kamenů. Nic pro lidi co trpí závratí, ale ty nejvzdušnější pasáže se dají objet. Jakmile se trail oddělí od turistické značky, začne pořádné bajkové rodeo se vším, co k tomu patří. Svoje kolo budete vodit přes kořeny a terénní vlny do klopenek a občas si můžete i skočit. Jak píšou sami stavitelé, jedná se o surový trail, což charakter trailu asi dostatečně vystihuje. Závěrečná část je ovšem z úplně jiného světa. Kořeny jsou zde zasypané a klopenky už tolik nedrcají, jízda tak více nabírá oblíbené flow. Modřínový trail vás vyvede na začátek Panského stoupáku.
 

PŘEČTĚTE SI: Bike'n'Boulder – Rychlebské stezkyPoslední nejtěžší je trail Pod Jeskyňkou. Na mapce je označený černou barvou a opravdu to není nic pro bajková nemluvňata. Z trailového bajkování se totiž trochu přesouváme do kategorie freeride. Cesta je jen hrubě vyhrabaná mezi stromy a občas projedete houštím, které vás bude šlehat přes prsty. Jindy zas pojedete hlubokým korytem, a to vše je pěkně z kopce, což je zárukou pořádného svezení. Když pak po 2 km vyjedete zpátky na dlážděné cestě, budete si chtít tuhle legální drogu šlehnout znova a znova.

Trail pod Jeskyňkou


Když to tedy celé shrnu, určitě se vyplatí na TT vyrazit. Možná by se ještě hodilo nějaké srovnání. TT jsou asi nejvíce podobné kamenitým trailům na Rychlebských stezkách. Pro ty co mají rádi uhlazené cestičky bez jediného kamínku jako na Singltreku pod Smrkem to asi moc není. Trochu mě jen mrzí, že se na TT v současné době hraje spíše na kvantitu než kvalitu, takže jsou některé traily jen rychle vyhrabané a jak sami stavěči říkají syrové, ale věřím, že se to časem srovná. Každopádně stavitelům patří velké dík za další pěkné bajkování. Také nesmím zapomenout, že v trailcentru je super hospoda. Na jídeláku toho sice moc nenajdete, ale o to více to dožene příjemná hospodská.

Foto: Kuba Vondrášek

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Jak na kolo v zimě: 2. díl – oblečení a doplňky

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 934 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner