REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

FollowMe – Pokrok nezastavíš, aneb stále sledován

15.10.2015 |Palonc | Voda a lodě, Běhání, Ultramaratony, Cyklistika, Orientační sporty, Extrémní závody, Běžkování, Skialpy, Freeskiing, Dogtrekking, Expedice, Ferraty

Některé závody, převážně běžecké stovky vycházející z tradice dálkových pochodů, stále používají ke kontrole absolvování trati papírové průkazky, pastelky a razítka. Je v tom jistá dávka romantičnosti, obzvláště spojená s podzimním výletem, zastávkou v hospodě a podobně.


 
I tuto oblast zasáhl pokrok a tak čím dál více závodů využívá výhod čipového měření, on-line výsledků, mezi závodníky jsou rozšířené sport testery a různě chytré hodinky, některé i s GPS modulem pro záznam trasy. Vždyť zaznamenávat trasu dnes umí i ten nejlevnější mobilní telefon.


Systém FOLLOWME šel však ještě dále, inspiroval se u velkých zahraničních závodů, kde pořadatel vybavuje závodníky GPS jednotkami a je tak jejich polohu sledovat on-line v reálném čase a tyto funkce posunul ještě dál.
 
Během léta jej mohli vidět, zpočátku ještě v experimentálním provozu, na několik závodech v ČR – nejprve jen pro pás pokusných králíků na Hostýnské Osmě (tam se ještě testovalo i umístění), v srpnu potom na Czech Adventure Race a říjnu pak systém FOLLOWME byl ke spatření na 102km TES Valachia Run a o týden později na 5 Beskydských vrcholech.

Live trackingový záznam v systému FollowMe z Valacharia v cíli. Vpravo průběžné výsledky.

 

Co tedy umí, co přináší?

 
Systém FOLLOWME umožňuje v reálném čase sledovat polohu závodníků on-line. Pro závodníky to znamená, že půjdou neustále „vidět“. Že ty davy fanynek najednou uvidí, kde ten jejich hrdina běží. Že už se blíží na Dlouhé Stráně a teď jej čeká prudký seběh dolů. Taky ale uvidí, že se na to někdo vybodl, a vzhledem k tomu, že se tečka už hodinu neodlepila z horské chaty na Šeráku, tak že už asi klopí třetí škopek stejného jména.


K TÉMATU: Rozhovor se závodíkem v Aventure Race

A pro všechny ostatní se to hodí, že ví, kdy kdo bude a tak fotografové nemusí chodit hodinu s předstihem, aby chytli čelo závodu. To se obzvláště hodilo na Valachia Run, kde čelo nasadilo pekelné tempo a na 100km závodě v horách atakovali hranici 10 hodin.

Že jsou možnosti systému daleko širší, se ukázalo na železničně-pěší poznávací hře Railtour a další využití na sebe nenechají daleko čekat – survivalové a různé bodovací závody, expediční záležitosti, teambuildingové programy, tréninkové deníky, trasy… možností je spousta, stačí se trochu zamyslet.
 

Jak to funguje technicky?

 
Tracker - kouzelná krabička, díky níž budete vždy k nalezení...

Tracker - kouzelná krabička, díky níž budete vždy k nalezení...

Systém tvoří dvě součástí – hardware a software (jak to tak chodí). Hardware tvoří GPS trackery – drobné, 60g vážicí krabičky, které mají závodníci během závodu u sebe. Nic dalšího.
 
Software, v tomto případě webová aplikace (s částí pro pořadatele závodů) zajišťuje vše ostatní. Tohle rozdělení je důležité a je to právě jedna z oblastí, kterou FOLLOWME posunuje dopředu – jednoduchost. Každý kdo běžel nějaký závod na čipech, tak si vybaví co je k tomu potřeba.


PŘEČTĚTE SI: Jak přežít Adveture Race

Pořadatel obsluhuje čipy v nějakém programu, vydá je závodníkům, na startu je koberec, u toho anténa, na mezičasech také koberec nebo jiná krabička, anténa, diesel agregát nebo kabely s elektrikou, někdy pořadatel s autem. A to pro každý mezičas. Omezení jsou zřejmá – mezičasů může být jen tolik, kolik má pořadatel či agentura lidí a mohou být jen tam, kam je možné toto vybavení dostat.

Záznam průběhu závodu AR-CZ v systému FollowMe. Barevně jsou odlišeny různé sportovní disciplíny.

Tady? Nic z toho. Závodník má tracker (krabičku) přilepenou lepicí páskou na popruh batohu a to je celé vybavení. Před závodem dostane tracker se správným číslem, pořadatel jej zapne a v cíli opět vybere. Žádné koberce, žádné dráty a žádní pořadatelé. Mezičasů tak může být neomezeně a mohou být i na těch nejnepřístupnějších místech. Mezičas na každém kopci a v každém údolí – může být.


FOLLOWME v každém okamžiku umožňuje sledovat polohu (nejen) závodníků. Z této vypočítává a sestavuje klasické průběžné výsledky. Díky tomu jsou však průběžné výsledky odsunuty na druhou kolej a při vhodném rozmístění mezičasů se mohou stát cenným zdrojem pro pozávodní analýzu. Ale v průběhu závodu – kdo by koukal na mezičasy na daném místě, když se může podívat kde jsou závodníci právě teď? Okamžitě a přesně? Zkrátka je třeba si zvyknout, že už ani v lese nejsme sami, doba on-line přenosů je nezadržitelně tady.
 
Zbývá se jen zeptat, kdo je větší blázen – zda ten, kdo dlouhé hodiny ve dne v noci běží po horách – nebo ten kdo z pohodlí domova a práce prokrastinuje a sleduje hýbající se tečky na monitoru?

Foto: Archiv Palonc & www.follow.me.cz

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Adrenalin Challenge Race 2018

Adrenalin Challenge Race 2018

Děčín, Smetanovo nábřeží pod zámkem

100

%

100

%

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

03.04.2018

Jaký trénink na jaro? Běh a síla jsou super

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 928 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner