FollowMe – Pokrok nezastavíš, aneb stále sledován
Některé závody, převážně běžecké stovky vycházející z tradice dálkových pochodů, stále používají ke kontrole absolvování trati papírové průkazky, pastelky a razítka. Je v tom jistá dávka romantičnosti, obzvláště spojená s podzimním výletem, zastávkou v hospodě a podobně.
I tuto oblast zasáhl pokrok a tak čím dál více závodů využívá výhod čipového měření, on-line výsledků, mezi závodníky jsou rozšířené sport testery a různě chytré hodinky, některé i s GPS modulem pro záznam trasy. Vždyť zaznamenávat trasu dnes umí i ten nejlevnější mobilní telefon.
Systém
FOLLOWME šel však ještě dále, inspiroval se u velkých zahraničních závodů, kde pořadatel vybavuje závodníky GPS jednotkami a je tak jejich polohu sledovat on-line v reálném čase a tyto funkce posunul ještě dál.
Během léta jej mohli vidět, zpočátku ještě v experimentálním provozu, na několik závodech v ČR – nejprve jen pro pás pokusných králíků na Hostýnské Osmě (tam se ještě testovalo i umístění), v srpnu potom na Czech Adventure Race a říjnu pak systém FOLLOWME byl ke spatření na 102km TES Valachia Run a o týden později na 5 Beskydských vrcholech.
Live trackingový záznam v systému FollowMe z Valacharia v cíli. Vpravo průběžné výsledky.
Co tedy umí, co přináší?
Systém FOLLOWME umožňuje v reálném čase sledovat polohu závodníků on-line. Pro závodníky to znamená, že půjdou neustále „vidět“. Že ty davy fanynek najednou uvidí, kde ten jejich hrdina běží. Že už se blíží na Dlouhé Stráně a teď jej čeká prudký seběh dolů. Taky ale uvidí, že se na to někdo vybodl, a vzhledem k tomu, že se tečka už hodinu neodlepila z horské chaty na Šeráku, tak že už asi klopí třetí škopek stejného jména.
K TÉMATU: Rozhovor se závodíkem v Aventure Race
A pro všechny ostatní se to hodí, že ví, kdy kdo bude a tak fotografové nemusí chodit hodinu s předstihem, aby chytli čelo závodu. To se obzvláště hodilo na Valachia Run, kde čelo nasadilo pekelné tempo a na 100km závodě v horách atakovali hranici 10 hodin.
Že jsou možnosti systému daleko širší, se ukázalo na železničně-pěší poznávací hře Railtour a další využití na sebe nenechají daleko čekat – survivalové a různé bodovací závody, expediční záležitosti, teambuildingové programy, tréninkové deníky, trasy… možností je spousta, stačí se trochu zamyslet.
Jak to funguje technicky?
Tracker - kouzelná krabička, díky níž budete vždy k nalezení...
Systém tvoří dvě součástí – hardware a software (jak to tak chodí). Hardware tvoří GPS trackery – drobné, 60g vážicí krabičky, které mají závodníci během závodu u sebe. Nic dalšího.
Software, v tomto případě webová aplikace (s částí pro pořadatele závodů) zajišťuje vše ostatní. Tohle rozdělení je důležité a je to právě jedna z oblastí, kterou FOLLOWME posunuje dopředu – jednoduchost. Každý kdo běžel nějaký závod na čipech, tak si vybaví co je k tomu potřeba.
PŘEČTĚTE SI: Jak přežít Adveture Race
Pořadatel obsluhuje čipy v nějakém programu, vydá je závodníkům, na startu je koberec, u toho anténa, na mezičasech také koberec nebo jiná krabička, anténa, diesel agregát nebo kabely s elektrikou, někdy pořadatel s autem. A to pro každý mezičas. Omezení jsou zřejmá – mezičasů může být jen tolik, kolik má pořadatel či agentura lidí a mohou být jen tam, kam je možné toto vybavení dostat.
Záznam průběhu závodu AR-CZ v systému FollowMe. Barevně jsou odlišeny různé sportovní disciplíny.
Tady? Nic z toho. Závodník má tracker (krabičku) přilepenou lepicí páskou na popruh batohu a to je celé vybavení. Před závodem dostane tracker se správným číslem, pořadatel jej zapne a v cíli opět vybere. Žádné koberce, žádné dráty a žádní pořadatelé. Mezičasů tak může být neomezeně a mohou být i na těch nejnepřístupnějších místech. Mezičas na každém kopci a v každém údolí – může být.
FOLLOWME v každém okamžiku umožňuje sledovat polohu (nejen) závodníků. Z této vypočítává a sestavuje klasické průběžné výsledky. Díky tomu jsou však průběžné výsledky odsunuty na druhou kolej a při vhodném rozmístění mezičasů se mohou stát cenným zdrojem pro pozávodní analýzu. Ale v průběhu závodu – kdo by koukal na mezičasy na daném místě, když se může podívat kde jsou závodníci právě teď? Okamžitě a přesně? Zkrátka je třeba si zvyknout, že už ani v lese nejsme sami, doba on-line přenosů je nezadržitelně tady.
Zbývá se jen zeptat, kdo je větší blázen – zda ten, kdo dlouhé hodiny ve dne v noci běží po horách – nebo ten kdo z pohodlí domova a práce prokrastinuje a sleduje hýbající se tečky na monitoru?
Foto: Archiv Palonc &
www.follow.me.cz