REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Prahou přes tři jezy: Hupy, vlny, květáky a drama s lodí na silnici

14.10.2015 |Šárka | Voda a lodě

Tahle akce vás začne bavit už při pročítání pokynů: „Pokud rozhodčí něco volá a není mu rozumět, ale nemává praporkem, pravděpodobně není čitelné číslo vaší posádky… Při pochybnostech rozhodčích o dostatečném zajištění lodi proti potopení je posádka povinna ukázkově loď zatopit… Kdo doplave po převržení nebo zalití lodi až pod Karlův most, bude bez milosti zachráněn a tím diskvalifikován ze závodu…“

Foto: Michal Janata


Napříč Prahou přes tři jezy je každoroční závod různých plavidel na Vltavě startující u Císařské louky a končící na Štvanici. Na 6,5km trase vodáky čekají tři jezy obtížnosti WWII: Šítkovský pod Jiráskovým mostem, Staroměstský před Karlovým mostem a Helmovský za Štefánikovým mostem. Účastníky jsou převážně skauti a některé posádky vyrážejí do závodu v převlecích. To pořadatelé sice vítají, nicméně varují předem před možností plavání ve studené vodě v beraních kožiších a podobných nepraktických úborech.

Zatímco první dva jezy jsou hupem do vln, specialitou toho posledního a jeho dlouhatánské propusti jsou takzvané květáky, tedy voda zpěněná tak, že se v ní nedá kormidlovat, hrozí ztráta směru, zachycení špičky o kraj propusti, hodiny a převrhnutí.


Letos se vykoupalo celkem 40 posádek z rekordního počtu 953 plavidel napočítaných u první propusti. Kolik z nich se nechalo bez milosti zachránit a kolik zvládlo loď vlastními silami vylít, ztroskotavše na mělčinách nebo ledolamech a odhánějíce před Karlovým mostem záchranáře nabízející pomoc, už pořadatelé nezmiňují.

Libovolná posádka na libovolném plavidle


Protože průměrná úspěšnost průjezdu propustí Staroměstského jezu bez cvaknutí je pro otevřené kánoe podle pořadatelů 3 z 10 lodí, vhodnějším plavidlem pro úspěšné splutí jsou pramice s vlnolamem, rafty nebo třeba kánoe nafukovací.


ČTĚTE TAKÉ: Paddleboarding očima kajakáře


V rámci volného splutí, které následuje hned po závodě (a vyhovuje těm, kteří si nechtějí přivstat na registraci do závodu a pak v případě kategorie Open čekat na svůj start až dvě hodiny), se může objevit na hladině prakticky cokoli. Paddleboardisti už jsou celkem častí, jednou se do vln pražských jezů prý vydal i jezdec v zorbakouli.

Kde vzít loď aneb drama s lodí na přívěsu


Nejjednodušším způsobem jak sehnat na Tři jezy loď je půjčit si ji ve vodácké půjčovně, která je partnerem akce (ty partnerské najdete na stránkách pořadatele, databázi i těch nespolupracujících tady). Loď vám dovezou na start a odvezou si ji z cíle, o nic se tedy nemusíte starat. Další možností je oslovit některý z oddílů vodních skautů, ti vám rádi půjčí zejména pramice.  Když si vyberete ty, co mají loděnici od startu proti proudu, na start jednoduše dopádlujete.Rozhodně se ale s nimi nezapomeňte dohodnout, jak proběhne odvoz lodí zpátky do loděnice. Začít shánět odvoz teprve v cíli se sice povést může (Štvanice je v den závodu přece jenom plná aut s vleky), když ale budete mít smůlu, může pro vás být čas po závodě větší drama než průplav květáky, tak jako pro nás letos: obvolávání kamarádů, kdo z nich nám půjčí auto s koulí, přivazování pramic házečkami (které nepruží, a tak utáhnout je je docela dřina), řízení jízdní soupravy, která dost pravděpodobně překračuje povolenou délku, sledování kymácejících se lodí na vleku ve zpětném zrcátku a očekávání, že vrchní loď každou chvíli z vleku sjede a projede buď čelním sklem auta jedoucího za námi, nebo naším zadním okýnkem, a oslavu zdárného dojezdu po konstatování řidiče, že u sebe neměl papíry.

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

21.12.2017

Dopřejte tělu odpočinek – fyzický i psychický – naučte se relaxovat

04.10.2016

Jak přečíst stupnici obtížnosti WW

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 931 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner