Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Extrémní kajaking má nového mistra světa

13.10.2015 |Kuba Vondrášek | Voda a lodě

O prvním říjnovém víkendu se do rakouského outdoorového ráje Ötztal sjeli nejlepší kajakáři a kajakářky z celého světa, aby poměřili své síly na mistrovství světa v extrémním kajakingu Adidas Sickline. Tento závod se již tradičně jel na peřeji Wellebrücke, která je jedna z nejtěžších v Rakousku. Svědčí o tom i zvučné názvy jednotlivých úseků jako Champions killer nebo TNT rapid. Gradient peřeje je 10 promile a její obtížnost je hodnocena jako WW V. O bezpečný průběh závodů se staralo celkem 41 záchranářů podél trati, ale i na lanech nad ní.

Nájezd do TNT kataraktu

Cesta do finále vedla přes dvě kvalifikační jízdy, u kterých se sčítal čas, a head to head semifinále, ve kterém závodili vždy dva vodáci proti sobě. Ten s lepším časem postupoval pavoukem výš. Takhle se startovní pole zúžilo na 15 mužů a 5 žen, kteří se mohli připravovat na svou finálovou jíz. Bohužel se letos do finále neprobojoval ani jeden český zástupce či zástupkyně, ale v minulých letech nás ve finále reprezentoval třeba slalomář Vávra Hradílek.

Je to hra o setiny
TNT

TNT

Na finále bylo pro vedoucí závodníky připravené horké křeslo v podobě vířivky. Bohužel oproti dřívějším ročníkům byli závodníci ochuzeni o mis Tyrolska, která sedávala ve vířivce po jejich boku.

O svůj titul se nejprve popraly holky, mezi kterými suverénně zvítězila Norka Mariann Seather s časem 1:03:49 a náskokem šesti vteřin před druhým místem. O vzrušující podívanou se také postarala německá závodnice Sandra Hyslop, kterou potrápil válec uprostřed TNT kataraktu a nedobrovolně tak předvedla freestylovou figuru zvanou back loop a musela eskymovat. Což pro ní znamenalo poslední, ale stále krásné 5. místo ve finále.

Oslava vítězství

Chlapi ve finále sice žádné rodeo nepředvedli, ale i tak to byla vzrušující podívaná, protože u bezchybných jízd nejlepších světových kajakářů se bojovalo o setinky. První tři závodníci se v horkém křesle, teda vlastně vířivce, moc neohřáli. Déle tam vydržel až čtvrtý startující Novozélanďan a trojnásobný mistr světa Sam Sutton, který svou elegantní jízdou nasadil laťku hodně vysoko. Nesesadil ho ani další favorit z Británie Joe Morley, který vyhrál dva minulé ročníky. Větší štěstí měl další Brit David Bain. Svojí jízdou získal náskok 46 setin, ale ani to nestačilo na zlatou medaili. Pro tu si dojel Španěl Gerd Serrasolses, který byl nejrychlejší jak v kvalifikaci, tak čtvrtfinále, semifinále a nakonec i ve finále s časem 55:34. Rozšířil tak svou sbírku vítězství, kterých má z letošní sezóny opravdu požehnaně, o titul mistra světa.

Záznam celého finále můžete shlédnou zde.