REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Úskalí podzimního běhu: výron je tu natotata

30.09.2015 |Martina Chrrr. | Běhání

Nevím, jak podle vás, ale podle mě je podzim možná nejzajímavější a nejpestřejší roční období ze všech. No posuďte, ranní mlhy, skrz které se derou dlouhé sluneční paprsky, postupně se barvící listí na stromech, které i následně opadává nebo naopak mlhavo a deštivo, člověk nikdy neví, do jakého dne se probudí. Vzduch je oproti parnému létu svěží a čistý a tak je běhání jedna radost. Co na tom, že se člověk musí trošičku přiobléknout, aby ráno nezmrzl? Raději se oblékat, než nemít co sundat, že… Jenže právě to kouzelné opadávající listí a vlhká země je mnohdy poměrně velkým nebezpečím pro běžce a jejich kotníky. Je to ideální výronové prostředí…
 


Tvrdé dopadnutí

 
Přesně to vidím, jak si tak lehce běžíte, užíváte si naplno pohybu v přírodě, sledujete co se děje okolo vás, kde utíká ušák anebo srnka a pod spadaným listím anebo v příšeří rána či mlhy nevidíte oslizlý kořen. Na něm se vám noha smekne coby dup. Následuje palčivá bolest, podlomená noha a okamžitý pád vaší celé maličkosti, ideálně ještě do bláta nebo louže, aby toho nebylo málo. Chvíli přemýšlíte, co se stalo, kde jste a jestli se můžete postavit. Ze začátku to jde ztuha, ale asi nic jiného nezbyde než bolest překonat a nějak se dostat domů, a pak zřejmě k doktorovi. Tam se ale chce málo komu, neboť tuší, že z toho bude sádra a nějakou dobu stopka běhání…
 


Zapomeňte na led!

 
Výron kotníku<br>Foto: Jan Krška

Výron kotníku
Foto: Jan Krška

Osobně na výrony netrpím, a jestli jsem měla v životě jeden, tak je to skoro hodně. Nicméně mě moje maminka naučila „tajnému“ léčebnému procesu, který sama osobně podstoupila u paní Mojžíšové, a to s takovým úspěchem, že za týden mohla odjet na soustředění na běžkách.
 
Zapomeňte na ledování, strčte nateklou nohu do hrnce s horkou vodou, která vám bude sahat nad kotník. Anebo celou nohu vč. kotníku pořádně nahřejte soluxem (osobně mi přijde horká voda lepší) a když je noha řádně prohřátá, tak vytahejte prstce: chyťte postupně každý prstík za poslední článek a vytáhněto jakoby pryč z nártu. Tento proces můžete zopakovat dvakrát za sebou, ale pak dejte noze klid a nechte ji někde nahoře, ať se z ní může otok snáz odplavit.


K TÉMATU: Jak funguje kineziotaping?
 
Druhý den byste měli být schopní pomalu nohu začít rozhýbávat. Ideálním prostředkem na to je rotoped, a to bez přílišné zátěže anebo plavání. Pro návrat do sportování je pak určitě vhodné nohu zpevnit kineziotapem.



TIP: Určitě byste si ale měli být jistí, že jste si nepotrhali vazy anebo rovnou kotník nezlomili. Pokud by se toto přihodilo, tak noha do fixace musí jisto jistě a tímto ošetřením byste nic nezmohli.

Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

03.04.2018

Jaký trénink na jaro? Běh a síla jsou super

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 935 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner