REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Jak zůstat zdravý a fit i při sychravém podzimu?

29.09.2015 |Martina Chrrr. | Lezení, Voda a lodě, Běhání, Cyklistika, Turistika a treking, Extrémní závody, Běžkování

V současné době jsme zahlceni reklamou nejenom na různé technicko-spotřebitelské vychytávky, ale především na farmaceutické výrobky. Farmaceutický průmysl je spolu s průmyslem zbrojním snad největším průmyslovým odvětvím. Jejich podstata je de facto stejná: na jedné straně pomáhat, na druhé škodit. Je to smutné, ale je to tak. Spousta lidí už zjistila, že růžová lentilka štěstí, jak ji mnoho lidí přezdívá, není zase taková výhra, jak by se mohlo zdát. Ano, sice uleví rychle od bolesti anebo nedobrého pocitu, ale co to udělá se za paseku v žaludku, raději nevědět. A nejinak je to s ostatními medikamenty. Je to prostě chemie, co do těla nepatří.
 

Zdroj: www.pixabay.com; Autor: Condesign


Samozřejmě, při akutní infekci, angíně atd. za antibiotika budeme zřejmě rádi, ale proč se jimi ládovat i při obyčejné rýmě? Proč do sebe preventivně po hrstech cpát Wobenzym, který je sice skvělý, ale jak říká jeden můj výborný kamarád fyzioterapeut, má jednu vadu: vymyslel ho člověk. Wobenzym obsahuje 8 enzymů, které do tabletky chemicky strčili chemici a farmaceuti zatímco třeba mladý ječmen obsahuje enzymů asi 22 a to v přírodních vztazích, takže nic není vytrženo z kontextu přírody a tělo opravdu dostane vše, co potřebuje a v takových poměrech, jak potřebuje, aby si samo uchovalo své zdraví. O cenové relaci se raději bavit nebudeme.
 

Když už teda stůňu

 
Prevence je věc jedna, ale řešení akutní situace je věc druhá. Pokud se už teda stane, že neodoláte nějakému zákeřnému bacilu a začne vás škrábat v krku, ucpe se nos nebo začnete pokašlávat, mám pro vás pár tipů na čajíčky z bylinek běžně dostupných v lékárně (ideální by bylo, kdybyste si je natrhali sami, ale to není vždy možné). Blahodárné účinky všech „receptů“ mám vyzkoušené nesčetněkrát za svůj už docela dlouhý život.


K TÉMATU: Výživový paradox
 

Rýmička & teplůtka – bezák

 
Květ bezu černého (Sambucus nigra)<br>Zdroj: www.pixabay.com; Autor: Hans

Květ bezu černého (Sambucus nigra)
Zdroj: www.pixabay.com; Autor: Hans

U nás doma se vždycky říkalo: „Neléčená rýma trvá týden, když se léčí, tak sedm dní…“ Když se ráno vzbudíte a nos máte ucpaný anebo vám naopak z něho teče jak z okapu, není nic snadnějšího, než si uvařit bezák – čaj z květu bezu černého. Po vylouhování do něj přidat citron a med a ještě horký vypít. Jen pamatujte, že med by neměl přijít do příliš horkého, protože léčivé látky v něm obsažené se při teplotě nad 45°C ničí. Citronem nešetřete a pamatujte, že jeden hrnek za den stačit nebude. Rozhodně si ho nezapomeňte udělat večer před spaním, ať se pěkně vypotíte. Stejně tak vám pomůže i případně srazit teplotu.
 

Kašlíček – cibulák

 
Cibule<br>Zdroj: www.pixabay.com; Autor: Sarangib

Cibule
Zdroj: www.pixabay.com; Autor: Sarangib

Když jsme s bratem byli malí špunti, sotva jsme zakuckali, už se u nás krájela cibule na kostičky a maminka ji sypala do rendlíku s vařící se vodou. Nechala ji vždycky přejít varem, aby se z cibule všechno uvolnilo do vody. Sotva odvar trošičku zchladl, už do hrnku s ním mačkala citron a dávala pořádnou lžičku, někdy i dvě medu. A za den, dva, bylo po kašlíku.
 
Ano, já vím, spoustě lidem nedělá cibule dobře, přijde jim to odporné, ale zkuste se od toho oprostit. Citron a med jsou dost výrazné ingredience, které chuť cibule výrazně přebijí. Stejně jako se v Číně oprostíte od toho, že jíte netopýra anebo nutrii, zkuste vypít pár hrnků cibuláku za den. A jeden horký hrnek na noc by měl být samozřejmostí.


K PŘEČTENÍ: Jak zlepšit fyzickou i psychickou výkonnost?
 

Na těžký žaludek a lepší trávení – máťák

 
Máta peprná (Mentha-piperita)<br>Zdroj: www.commons.wikimedia.org; Autor: Sten Porse

Máta peprná (Mentha-piperita)
Zdroj: www.commons.wikimedia.org; Autor: Sten Porse

Máta peprná, podobně jako meduňka, umí pomoci žaludku s trávením těžkého jídla. Takže, když mi je večer těžko, mátový čaj buď čistý anebo zase s citronem a medem, je jasná volba. Meduňka není špatná, ale pro mě osobně je máta účinnější.
 
Samozřejmě existuje spousta jiných podobně účinných bylinek a záleží na každém, co si vyzkouší a co mu bude fungovat. Budu ráda, když přidáte své zkušenosti a zaručené léčebné postupy na rychlé vrácení se do života a sportovní formy.
 
TIP: Pokud se pro bylinkové čaje rozhodnete, a nemáte je doma v truhlíku nebo na zahrádce, zaskočte do lékárny. Ale preferujte bylinky sušené, ne žádné sáčkované čaje. Nechci některé výrobce podezírat, ale nikdo nemůže zaručit, že v sáčku je to, co tam má být a navíc, bůh ví, co se nám ze sáčku do čaje louhuje…

Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Adrenalin Challenge Race 2018

Adrenalin Challenge Race 2018

Děčín, Smetanovo nábřeží pod zámkem

100

%

100

%

Související články

03.04.2018

Jaký trénink na jaro? Běh a síla jsou super

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 932 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner