REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Důvod vyjet potmě na kolo? Noční MTB orienťák Cyklon

22.09.2015 |Michal Peitz | Cyklistika, Orientační sporty

Možná jste po prázdninách už vyzávodění a na další závody nemáte chuť, přestože v kalendářích je sportovních akcí na září a říjen stále mnoho. V listopadu ale psychická i fyzická únava většinou přejde, a tak pokud byste přece jenom dostali chuť na orienťák na kole, můžete si v kalendáři poznačit 7. listopadu. To budou zrovna pořadatelé zimního Krkonošského survivalu od 17 hodin u horské chaty Kara nad Vítkovicemi startovat Cyklon, noční MTB orienťák dvojic.


Vyrazit na noční orienťák bez tréninku, navíc ještě v horách by bylo – jak to jenom napsat – nezodpovědné. Pokud se tedy pro závod rozhodnete, třeba se odhodláte vyrážet na trénink i po změně času, kdy člověk mající běžnou pracovní dobu nestihne za světla na trénink ani vyrazit, natož se vrátit.


Kouzlo nočního tréninku


Při nočních jízdách navíc zjistíte, že mají zvláštní, nezaměnitelné kouzlo. Můžete zažít mnoho variant: Za úplňku v otevřeném terénu téměř nepotřebujete světlo, za tmavé noci mezi stromy je naopak bezpodmínečně nutné. V husté mlze musíte řešit zpětný odraz světla od kapek „levitujících“ ve vzduchu a tím pádem zkoušet co nejlepší umístění světel tak, aby vás co nejméně oslňovala. Během tréninku si na noční podmínky postupně zvyknete: už se nebudete lekat různě dlouhých stínů, „neviditelných“ výmolů, písku a malých kořenů, které zaregistrujete, až když na ně najedete.

Pro začátek vyjíždějte do míst, která znáte za světla. Uvidíte, jak budete překvapeni, že některé pasáže potmě téměř nepoznáte a přece jen je lepší alespoň tušit, co vás za konkrétní zatáčkou čeká, nebo jak vás dokáže ten příští hrb, který lze velmi lehce přehlédnout i ve dne, vyhodit ze sedla. Také budete asi muset přehodnotit styl jízdy v prudších a technických sjezdech.


Nezapomeňte také před závodem otestovat výdrž akumulátorů při různé intenzitě svícení. V den závodu, tedy 7. listopadu, slunce zapadá už v 16.29, takže světla budou potřeba hned od startu. Někteří závodníci radí mít světla dvě: jedno na řídítkách, které stále míří do směru jízdy, druhé na přilbě, které zase míří vždy tam, kam se díváte. Můžete tak lépe sledovat případné odbočky a jiné orientační body, případně si přisvítit před sebe z jiného úhlu.


Cyklon: 5 hodin, 2 kola, 2 závodníci


Po troše teorie noční cyklistiky si můžeme trochu blíže popsat samotný Cyklon. Jedná se o závod dvojic na 5 hodin a cílem závodníků je během této doby navštívit co nejvíc kontrol v terénu a vrátit se s co nejvyšším počtem bodů. Je na každém, jak jednotlivá stanoviště nakombinuje.

Bodová hodnota jednotlivých kontrol bude rozdílná, a tak volba nejvýhodnější kombinace nebude při 650m rozdílu nadmořských výšek mezi nejvyšším a nejnižším bodem závodu vůbec jednoduchá.

Závodníci nebudou startovat všichni zároveň, tím se výrazně omezí možnost „opisování“. Další zvláštností bude bonifikace za rychlost navštívení jednotlivých kontrol. Týmy budou z kontrol posílat  kódy a na základě svého času tak dostávat ještě pár procent bodů navíc. Systém samozřejmě počítá s časovým posunem mezi týmy na startu.

Ne vždy se dá naplánovat postup mezi stanovišti přesně na minuty, týmy proto budou muset průběžně improvizovat a svůj původní plán průběžně zkracovat nebo prodlužovat, aby se co nejpřesněji vešly do limitu 5 hodin, který je navržen tak, aby se všechny kontroly nedaly stihnout objet. Za pozdní příjezd do cíle čeká týmy samozřejmě penalizace, jejíž výše bude záviset na délce zpoždění.


GPS pro diváky i zpětnou kontrolu


Pokud budou mít závodníci zájem o GPS záznam trasy a online zobrazení pro diváky doma i pro zpětnou kontrolu, mohou si od pořadatele vypůjčit GPS přístroj. Vzhledem k nízkému startovnému bude ale třeba finančně přispět na jeho použití. V rámci startovného dostane dvojice voděodolnou mapu se zakreslenými kontrolami. Bodovou hodnotu stanovišť se závodníci dozvědí na startu.

Jestli si tedy na noční MTBO troufáte, vyplňte přihlášku a přijeďte na Karu. Navštívíte Krkonoše i Podkrkonoší, hradní zříceninu i mnoho dalších zajímavých míst. Všechno uvidíte v tak trochu jiné dimenzi.

Případné dotazy pište do diskuze tady pod článkem, na facebooku pod skupinou „Krkonošský survival“ nebo hledejte informace na webu závodu

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Jak na kolo v zimě: 2. díl – oblečení a doplňky

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 930 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner