REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Lužická jezera na in-linech. A na handbiku!

16.09.2015 |Šárka | In-line

„Jedem bruslit na Lužický jezera.“ „Copak oni sou zamrzlý?“ Ne, ale obasfaltovaný. Němci se totiž rozhodli, že bývalé hnědouhelné doly, vzdálené jen 2 a půl hodiny od Ústí nad Labem, zatopí a promění v turistickou oblast protkanou cestami s hladkým asfaltem vhodným pro bruslaře a nově vzniklá jezera obsypou písečnými plážemi, kempy i hogofogo hotely.


Přestože na mnoha místech je asfalt přímo prvotřídní, sem tam ho znenadání vystřídá zámková dlažba podélná (to se na bruslích ještě dá), příčná (to už dost drncá) a nebo rovnou štěrk (a to se teda nedá). Smůla je, že z mapy povrch nepoznáte, i na těch nejnovějších rozlišují jenom stezky fertig a im Bauen, což navíc dost často neodpovídá realitě. Nejlepší je tedy spolehnout se na aktuální doporučení bruslařů na různých fórech a nebo to prostě risknout.


30+75+55=160 km za tři dny


My jsme si pro první, podvečerní výlet zvolili 30km okružní jízdu kolem Senftenberského jezera, kterou komplikoval jenom úsek zámkové dlažby a hrubšího asfaltu v severozápadní části. Zmrzlinárny hledejte na severním okraji jezera, nudapláž tamtéž, pláž pro psy na západním okraji a rozhlednu na jihu.

1 nudapláž, 2 zmrzlina, 3 zámková dlažba, 4 psí pláž, 5 100m úsek se štěrkem, 6 rozhledna


Druhý den (75 km) jsme si vybrali za cíl Knappensee, to je ovšem celé v renovaci a dostat se k němu není možné, z map to ale nikde nevyčtete. Cestou jsme se několikrát nachytali na cyklostezku, která končila šotolinou, chvilkami jsme museli popojet po větších silnicích. 


ČTĚTE TAKÉ: Handbike: Nohy mám polámaný, tak jsem zapojila ruce


Jednou jsme se dokonce trefili do místa, kde asfalt zrovna pokládali. Bruslařům tedy nezbylo nic jiného než zout a sledovat handbikera, jak jim po šotolině mizí v dálce: „Hele, už na nás čeká!“ „To se jenom přilepila do horkýho asfaltu...“

Když kouknete do mapky s poznámkami níže, našich největších chyb byste se měli vyvarovat.

1 nepříjemný úsek po silnici, 2 nachytání na cyklostezku končící šotolinou, 3 jezero v rekonstrukci, ke kterému se nedá dostat, 4 nefrekventovaná silnice, 5 hospoda, 6 start Knappenmanu 2015, 7 silnice, 8 nepříjemná silnice, 9 pokládání nového asfaltu


Poslední den (55 km) jsme se v Grossräschenu konečně dočkali pravého enderáckého kebabu i nanuků na zatím nedobudované pláži na trávníčku už dobudovaného, ale liduprázdného hotelu. Silniček v severní části výletu není třeba se bát, mimo jeden traktor jsme potkali tak maximálně 5 aut.

V outdoormapě najdete všechny tři trasy tady, můžete si je také stáhnout v gpx (den 1den 2den 3).

 

1 málo frekventovaná silnice, 2 kebab, 3 zmrzlina a v budoucnu pláž, 4 zrezivělá rozhledna

Na co pozor


Bacha si dejte, pokud si neplánujete vézt svačinu. Projet ve 12 kolem otevřené hospody se slovy „těch ještě bude“ nedoporučujeme, zejména ve všední den. A doplnění vody? Na pítka zřejmě z evropských peněz nezbylo, a tak rozhodně nepřehlížejte cedule Friedhof, tam najdete vodu vždycky. Stejně tak nepohrdejte označenými plážemi, mimo ně je obvykle vstup k vodě zakázaný.

A jestli výlet plánujete na poslední víkend v srpnu, určitě zauvažujte nad účastí na triatlonu Knappenman!

Foto: Ondra Pospíšil


Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

08.09.2016

Souboj na tři dny a tři noci o titul Mistra republiky

14.07.2016

Lipno se stane sportovní Mekkou letošního léta

07.07.2016

„Zážitek nemusí být dobrý, hlavně, když je silný“ Jiří Lorenz, „Single Man“ Gigathlonu

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 934 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner