REGISTROVAT

Souhlas s podmínkami. Registrovat firmu, akci...

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Jak vybrat slackline ?

14.09.2015 |Mára S. | Lezení, Highline, Slackline, Sport s dětmi, Venkovní fitness, Další sporty

Pokud vybíráte první slackline, doporučujeme koupit kompletní slackline set, ve kterém naleznete jak samotný popruh, tak i nějaký prostředek pro kotvení a napínání.

Různé druhy popruhů
Foto: Marek Smolka


 

Volba šířky


První volba je šířka popruhu. Existují dvě základní, a to 2,5 cm nebo 5 cm široký popruh. Existují i 3,5 cm široké slackline, ale pouze u krátkých začátečnických setů, kde tato šířka může mít smysl. Jinak se nepoužívá. Dvoupalcové (5 cm široké popruhy) jsou vhodné pro začátečníky a pro trickline, triky na slackline. Začátečníci se většinou nechají ovlivnit pocitem, že větší šířka přinese více stability a na širších slackline se cítí lépe. Objektivně je ale chůze jak na jednopalcovém i dvoupalcovém popruhu stejně těžká. Pro trickline, tedy triky na lajně, se užívá širší popruh z důvodu větší dopadové a styčné plochy pro triky.


Jednopalcové (2,5 cm široké popruhy) se využívají hlavně pro chůzi, zejména pro longline a highline. Pro chození na lajně jsou užší popruhy jednak příjemnější a stabilnější a hlavně lehčí na váhu, což u delší lajny hraje velkou roli.
Na začátku je tedy potřeba se rozhodnout, co vlastně budu na lajně převážně dělat. Láká-li mě pouze chození, je vhodnější spíše 2,5 cm. Lákají-li mě i triky, volím 5 cm, na kterých se dá rovněž i chodit.

Statické popruhy vhodné pro děti
Foto: Gibbon

Cena


O peníze jde vždy až v první řadě. Zde slackline je specifické sportovní náčiní, v kterém při napnutí vznikají velké tahy. Kvalitní zpracování detailů, bezpečné komponenty a především kvalitní slackline popruh s požadovanými vlastnostmi nabízí specializované firmy, které se zabývají výrobou slackline vybavení. Slackline není kurta z OBI, stejně tak jako brzy poznáte, že set z obchodu s vázací technikou, kávou nebo potravinami, honosící se na krabici nápisem slackline, je pouze napodobenina. Tyto levné pokusy o slackline buď rychle zničíte, případně si budete koledovat o zranění. V neposlední řadě nezažijete ten správný pocit balancování na slackline. Cena kvalitního kompletního slackline setu se pohybuje mezi 1 500 až 2 000 Kč.

Šířka 25 mm pro chození
Foto Marek Smolka


K TÉMATU: Rozhovor se slacklinerkou Ančou Kuchařovou


Délka


Základní slackline sety se dělají v délkách 15, 20, 25 nebo 30 m. Sety jdou vždy napnout na vzdálenost od 1 m do maximální délky uvedené výrobcem. Je třeba zvážit, jestli danou délku využijete. Nutno podotknout, že slackline je návyková záležitost a pokud člověk trochu trénuje, mohla by mu být lajna brzy krátká.
 

Šířka 50 mm pro trikování<br>Foto: Lucie Vysloužilová

Šířka 50 mm pro trikování
Foto: Lucie Vysloužilová

Pružnost


Velmi důležitým parametrem je pružnost a samotný úplet lajny. Základní rozdíl je v tom, že statický popruh se méně klepe a po prošlápnutí popruhu si zachovává statické vlastnosti, zatímco ten dynamický freestyle popruh se při prošlápnutí více napruží a dokáže vyhodit. Díky tomu jde na sportovních popruzích dělat freestyle, triky, skoky a další vylomeniny. Chodit lze na obou popruzích stejně, pružnější nabízí více srandy, pokud se rozhodnete na lajně blbnout. Freestyle pružnější popruhy bývají nepatrně dražší a více náchylné k poškození, protože jsou tenčí. Statické popruhy jsou většinou držáky na dlouhou dobu používání.
 

Jak se tedy rozhodnout?


Budu hlavně chodit, beru šířku 2,5 cm. Chci i hopsat, dělat nějaké triky nebo jsem úplný začátečník, co to bude mít hlavně jako zábavu do parku, beru 5 cm šířku. Mám na zahradě přesně dané stromy 8 m od sebe, stačí mi 15 m dlouhý set. Slackline mě nadchnul, chci se zlepšovat, trénovat a mít pořád kam jít, tak beru 20 nebo 25 m dlouhý. Chci jen chodit, případně dělat klidné jogové cviky nebo budu chodit s rodinou, beru statický popruh. Chci být cool, beru to sportovně a líbí se mi dynamické triky, musím mít freestyle pružný popruh. A to celé kupuji u osvědčeného výrobce, který se věnuje vývoji a výrobě slackline vybavení, nikoliv mezi regály s potravinami.

Pro longline jedině 25mm popruhy
Foto: Marek Smolka

Zpět
Komentáře

14.09.2015 09:43| Pavelka

Pocitově je v šířce lajny ohromný rozdíl, začátečníkům bych určitě doporučil širší lajnu, pokud nemají větší ambice. Zkuste sami někde v kempu...

Re: Pavelka

14.09.2015 18:19| MáraS

Hlavní roli hraje psychyka... ostatně jako u jiných sportů... obzvláště u začátků ten širší popruh vypadá stabilněji a co si myslím, tak se chovám, takže subjektivně to je na širším lehčí, objektivně je to náročné stejně. A protože hlava (psychyka) je mocný čaroděj, rovněž bych začátečníkům doporučil širší popruh.

16.09.2015 22:08| Majda

A zkoušeli jste chodit na obyčejném popruhu, kterým se přidělávají věci třeba na vozík od auta? Netvrďte mi, že to nejde...

Re: Majda

17.09.2015 00:59| MáraS

Všechno jde, chodil jsem po koleji, zábradlí, konopném laně, lezeckém laně, vodítku pro psy, slackline popruhu i kurtě z OBI... Ostatně kolo můžu pořídit taky ve specializovaném obchodě a bude dobře přehazovat, brzdit a bude mít rozumnou geometrii a nebo si můžu koupit kolo v Tescu, na kterém se budu bát jezdi i pro rohlíky... Slackline firmy věnovali a věnují roky vývoji materiálů a díky tomu má dobrý slackline popruh požadované vlastnosti dle volby druhu, dobrý poměr pružnosti a pevnosti, nemá ostré hrany, může být s protiskluzovým potiskem, netřepí se, bezpečně vydrží tah... ráčny nejsou ty průmyslové, co se po chvíli rozvrzají a přestanou chodit, ale vyvíjené pro slackline. Zesílené tam, kde velký tah v popruhu dává ráčně zabrat atd atd... Takže pokud si chci užít pocit chůze po slackline, který bude na dobrém materiálu s požadovanými vlastnostmi, správnou a zdravou pružností a především bezpečnými a funkčními komponenty, pak takovou věc, čili balanční, tréninkový a sportovní náčiní, nekoupím mezi rohlíky nebo hřebíky, ale ve sportu.

22.09.2015 11:55| Pisky

Slackline set se dá koupit i levněji a i tak je kvalitní. ;)

Re: Pisky

22.09.2015 13:20| JanMitt.

A kde, ty chytrej?

Re: JanMitt.

22.09.2015 14:04| Pisky

Třeba: http://www.slack.cz/E-shop/ ;)
a měl jsem pujčenej i set za asi 900kč 10 nebo 12m a v pohodě.

Re: Pisky

23.09.2015 23:06| MáraS

Jo, slack.cz jsou fajn slackline... za ty peníze to funguje celkem dobře... ale pro mě osobně popruh s moc ostrýma hranma, které řežou, nedomyšlený detail styku lajny u kotvení, kde jde hrana popruhu na popruh a dře se to a levné průmyslové ráčny, co se rozvržou... ale jak říkám, poměr cena výkon celkem fajn...

Re: MáraS

23.11.2015 11:35| Olda

Ze zkušenosti mezi Gibbon ráčnou a ráčnou ze slacku není žádný rozdíl. Gibbon má jen pohodlnější madlo.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Pražský parkový survival v Brdech

Pražský parkový survival v Brdech

Mníšek pod Brdy, Brdy, Dobříš

90

%

90

%

Související články

08.02.2018

Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

23.01.2018

Marmelády a Marmolada....co mají společného?

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 474 lidí)


Banner