REGISTROVAT

Souhlas s podmínkami. Registrovat firmu, akci...

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

„Lečme zranění intenzivně, aby bylo možno začít brzo sportovat.“ Rozhovor s ortopedem Jiřím Fundou

25.08.2015 |Šárka | Běhání, Orientační sporty

S doktorem Jiřím Fundou už jste si u nás mohli přečíst rozhovor, ve kterém se pozastavoval nad touhou netrénovaných lidí absolvovat náročné několikadenní závody. Tentokrát jsme se ho zeptali na kineziotejping a další moderní techniky používané pro úlevu pohybovému aparátu. Protože kvůli suchu byly zrušeny víkendové závody v orientačním běhu, dobříšský ortoped a aktivní orientační běžec měl na naše otázky čas, a tak rád odpověděl.

Jiří Funda: ortoped a aktivní orientační běžec. Foto: Helena Hudečková


V posledních letech se velice rozšířil kineziotejping spočívající v lepení barevné elastické pásky na postižená místa muskuloskeletární (pohybové) a lymfatické soustavy. Někteří sportovci si pásku nechávají aplikovat za nemalé peníze od profesionálů, jiní tvrdí, že při aplikaci se prakticky nedá udělat chyba, a znalí několika základních principů si kineziotejpy lepí sami. Je aplikace skutečně tak jednoduchá?


Kineziotejpování je fenomén šířící se nebývalou měrou. Myšlenka vychází z chiropraktických zásad ze snahy po zlepšení prokrvení okolních měkkých tkání, odstranění zvýšeného svalového napětí, zlepšení metabolického obratu a odstranění bolestí. To vše na základě působení elastické tejpovací pásky nalepené vhodnou technikou na patřičné místo tak, aby se dosáhlo zamýšleného efektu a přitom se neomezovala pohyblivost dané oblasti (zejména kloubu). V tom je zásadní odlišnost oproti klasickému známému tejpování, jak jej provádíme u běžců s cílem zabránit poškození měkkých tkání úrazovým mechanizmem (nejčastěji v oblasti hlezna). Klasická tejpovací páska (nebarevná) není právě z tohoto důvodu elastická.

Kineziotejping kolene. Foto: Michal Kolčárek


Kineziotejpování se stalo oblíbenou doplňkovou činností nejprve fyzioterapeutů, později však kohokoli, kdo si opatřil patřičné pomůcky, absolvoval kurz či dokonce obojí. Kineziotejpování není nikterak levnou záležitostí, co do ceny spotřebního materiálu (nevydrží věčně) i ceny za nalepení pásek. Tato léčba, snad kromě možné alergické kožní reakce, pokud nepomůže, tak neuškodí. Právě tato skutečnost společně s možností finančního profitu poskytovatelů je zřejmě hlavní příčinou současného rozmachu metody.


ČTĚTE TAKÉ: Zanožení při běhu: častá chyba i klíč k úspěchu


Je hodně málo činností, při kterých se nedá udělat chyba, otázkou pak je, jaký důsledek vzniklá chyba má. V případě kineziotejpování se případně nedosáhne očekávaného zázračného efektu. Je otázkou, kde chyba je, zda v metodě či aplikaci. Osobně si myslím, že v dnešní době informačních technologií není problémem si nastudovat techniku nalepení tejpů a pokud to je možné vzhledem k místu problémové oblasti, nalepení pásky nebývá obtížné. Kineziotejpování není metodou zázračnou a jako každá taková metoda zažije svůj rozmach i pád, uvidíte za pár let.


Objevil se v poslední době nějaký další zlepšovák, bez kterého si sportovci v budoucnu rekonvalescenci po úraze nebudou umět představit?

Převratný objev založený na seriózní vědecké studii a racionálním podkladě se ve sportovní traumatologii v poslední době neobjevil. Nicméně populace sportovců i nesportovců je stále dobře ovlivnitelná reklamou, takže různí prodejci stále (byť snad méně) profitují z prodeje různých  biolamp či magnetů k domácí aplikaci, což jsou zpravidla přístroje s minimálním léčebným efektem. Stejně tak již populace snad pochopila minimální účinnost dříve propagované enzymoterapie.

Správným trendem je léčit co nejkratší dobu intenzivním způsobem tak, aby bylo možno brzo (či již za léčby) znovu sportovat či chodit do práce. Tím myslím užití minimálně invazivních operačních metod, použití materiálů nevyžadujících přídatnou fixaci, minimální používání klasických sádrových obvazů, pobývaní v nemocnicích jen nezbytně nutnou dobu.

Kineziotejping ramene. Foto: Kiny


Setkáváte se ve své praxi se zraněními, jejichž příčinou je nevyhovující vybavení? Před čím byste chtěl v této souvislosti varovat? Napadají mě například sešmajdané běžecké boty...


Je třeba odlišovat škody na pohybovém aparátu vzniklé zraněním a vzniklé při chronickém používání nevhodného vybavení. Běh zpravidla není kontaktní sport, zranění vznikají špatným došlapem, uklouznutím, pádem. Pokud tedy je rychlost běhu úměrná okolním podmínkám (povrch, viditelnost, charakter podložky) a zdravotnímu stavu běžce, pak zpravidla k úrazu nedochází, běhání patří mezi sporty s nejnižší úrazovostí.

Populace běžců tvoří zajímavou část trhu, a tudíž je samozřejmě snaha uspokojovat potřeby běžců patřičnou nabídkou. Již dávno neplatí, že k běhání stačí jen obyčejná obuv a nic více. Nicméně platí, že správně zvolená obuv nejenže umožní patřičný zážitek z běhu, minimalizuje případné riziko pádu, ochrání nohu mechanicky i termicky, umožní řádný převod energie dopadu do energie odrazu a ovlivní tím i podávaný výkon.


ČTĚTE TAKÉ: Účast na AR pouze z hecu by se měla zakázat. Rozhovor s ortopedem Jiřím Fundou


Otázka správné volby běžecké obuvi je složitá a je opakovaně probírána v běžeckých časopisech či na běžeckých webech. Hlavní myšlenka je ta, že noha každého jedince má určité vlastnosti, které ji co nejvíce přibližují k jistému typu sériově vyráběné obuvi. Je potřeba vzít v úvahu celou řadu proměnných k tomu, aby si každý našel ten správný vyhovující model, což nebývá vždy jednoduché. V úvahu bereme nejen velikost nohy, typ došlapu, hmotnost běžce, předpokládaný používaný povrch, předpokládanou kilometráž, určení k závodům či tréninku. K tomu všemu slouží použití více nebo méně vhodných technologií, což se nakonec odrazí samozřejmě v ceně obuvi.

Z ortopedického hlediska je správná obuv základem pro to, aby nedošlo k poškození pohybového aparátu. Celá řada úponových bolesti v oblasti nohy, kolenního i kyčelního kloubu, v oblasti paty či Achillovy šlachy má původ v používání nevhodné obuvi, proto je právě na obuv kladen největší důraz. Ostatní vybavení (hodinky, oblečení, přehrávače, doplňky určené k nesení pití) jsou sice pomůcky oblíbené, nicméně zpravidla zdraví běžce přímo neovlivňují. 

Děkujeme za rozhovor!

Zpět
Komentáře

25.08.2015 09:16| Míša Troj.

Znamená to, že všechny ty testy nohou, které nabízejí v obchodech (ať už zadarmo, nebo za těžké peníze) jsou pro zdravé nohy nezbytné? Běhám už dlouho a vždycky jsem si vybírala boty jenom podle toho, jak mi sedí, a nepřišlo mi, že bych s tím měla někdy nějaký problém.

Re: Míša Troj.

25.08.2015 12:58| Chrrr.

Nemyslím si, že je testování nohy nezbytné. Pokud už máš odzkoušeno, co Ti sedí a funguje a nemáš žádné zdravotní potíže (i třeba bolesti zad), tak věř sama svým zkušnostem a vybírej si boty sama, dělám to úplně stejně. Proběhala jsem se k jedné značce, na kterou nedám dopustit a od ní si můžu boty koupit přes net a vím, že mi budou sedět. Ale u jiných bych si to netroufla...

Re: Martina Chrástková

25.08.2015 13:12| ss

Tak to bacha na cinsky sunky, "cinskej" salomon (pochopitelne) nema stejny velikosti jako ten origos (konktetne je trochu mensi - vyzkouseno).

Re: ss

25.08.2015 20:32| Chrrr.

Taky nemluvím o čínským šalamounu a beru jen vyzkoušené ;)

25.08.2015 09:19| Pavlis

Proč záleží na tom, jestli jsou boty určené k závodu nebo k tréninku? To je to takový rozdíl? Mně se závody nejlíp běhaj v pořádné rozšláplých botách a rozšlápnout je můžu právě jen při tréninku. Co by na tom mělo být špatně.

Re: Pavlis

25.08.2015 13:01| Chrrr.

Každá bota je jinak kontruovaná - tréninková tak, aby nohu a pohybový aparát chránila (větší tlumení), což je vykoupeno větší hmotností. Závodní boty se snaží být co nejlehčí a taky, aby docházelo k co nejnižším energetickým ztrátám, to ale zase ideální pro pohybový aparát...
Rozšlapané boty? Co to znamená? Je rozdíl rozšlápnutý 5ti tréninkama a rozšlápnuté 4 roky běhání...

Re: Pavlis

02.09.2015 08:45| Karlos

Taky pozor na to, že kdo víc běhá, měl by mít víc než jen jedny boty. Většina běžců považuje střídání bot za jeden z klíčových bodů správného obouvání, protože noha je pak zatěžovaná pokaždé trochu jinak a nepodporuje se vytváření různých pohybových stereotypů.

Související články

08.02.2018

Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

29.01.2018

Moravský kras outdoorovýma očima

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 473 lidí)


Banner