REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Kineziologické tapování neboli kineziotaping - doopravdy to funguje?

Promo Kine-MAX

20.08.2015 |www.kine-max.cz | Voda a lodě, Běhání, Cyklistika, Orientační sporty, Turistika a treking, Extrémní závody, Běžkování, Lyže a snowboard, Expedice

Kineziotaping se v poslední době těší čím dál větší oblibě a někdy si až člověk říká, jestli se nejedná prostě jen o módní záležitost. Vždyť barevné pásky na těle vypadají docela efektně, až by se chtělo říct, profesionálně.

Ono to možná i trochu souvisí s tím, že se ke sportování začíná přiklánět čím dál větší procento lidí, kteří nejsou zvyklí sportovat od útlého dětství, a tak v pozdějším věku nemají svůj pohybový aparát vycvičený na to, aby byl odolný k drobným poraněním.
 

Foto Kine-MAX


Ale opravdu se nejedná jen o „frajeřinu“ dnešní doby? Může nám kineziotaping opravdu pomoci od bolesti a urychlit hojení podvrtnutých kloubů, natažených svalů, zmírnit otoky anebo i ženské problémy?

Metodu „barevného páskování“ – kineziotapingu v 70. letech minulého století vyvinul japonský chiropraktik Dr. Kenzo Kase. Metoda byla nejprve využívána převážně v Japonsku, ale po svém představení na Olympiádě v Soulu v 1988 přešla do širokého povědomí fyzioterapeutické veřejnosti. A dnes je nedílnou součástí fyzioterapeutické praxe.
 

Využití  


 Nalepená bavlněná elastická páska podporuje proces přirozeného hojení a současně je oporou pro okolní klouby a svaly, aniž by omezovala rozsah pohybu. Kineziotape se využívá především k:

  • relaxaci namožených, natažených nebo natržených svalů,

  • stimulaci oslabených nebo naopak uvolnění zatuhlých svalů,

  • zredukování bolesti, otoků a modřin,

  • korekčním technikám – mechanické, fasciální, prostorové, funkční a další,

  • lymfodrenáži.


Ačkoliv se všude dozvíte, že kineziotape by měl aplikovat odborně proškolený fyzioterapeut anebo chiropraktik, nemusíte se obávat, že byste nezvládli svému kamarádovi při potížích pomoci sami. V současné době jsou tapy k dostání v lékárnách, ve sportovních ochodech či ve zdravotnických potřebách a jistě najdete spoustu instruktážních videí, která vám napoví, jak daný problém zatapovat, např. zde. Samozřejmě, že je ideální se poradit s někým, kdo alespoň trochu zná lidskou anatomii a dokáže „diagnostikovat“ daný problém. Pro ukázku jsme vybrali kineziotaping kotníku.
Autotaping


V případě, že tape aplikujeme sami na sebe, pak mluvíme o tzv. autotapingu. Avšak ten je použitelný jen v omezeném množství případů, ve kterých je člověk skutečně schopen dodržet určitá pravidla tapování, jako je délka pásky, její tah, směr a výstřih s ohledem na funkci dané oblasti a případné kontraindikace. Aby při tapingu bylo dosaženo správného efektu a kvality, je víc než vhodné, aby byl prováděn osobou druhou.
 

Jak to funguje?


Kineziotape je speciálně navržená elastická bavlněná páska potažená akrylátovou adhezivní vrstvou, která v kombinaci s vhodným typem střihu (sami pásku podle potřeby rozstřihnete do požadovaného tvaru), směrem nalepení (jedním směrem funkci svalu podporujete, opačným inhibujete) a vhodnou mírou natažení podporuje krevní oběh, funkci lymfatického i nervového systému. Díky tomu dochází k utlumení bolesti a hlavně k urychlení hojení v daném místě.


Celá páska je vysoce hypoalergenní a můžete ji pohodlně nosit až týden. Avšak není vhodné ji po sprchování fénovat a vystavovat se s ní v průvanu. Tape po namočení zůstává nějakou dobu zavlhlý a ošetřený by mohl nastydnout anebo by se v ošetřeném místě mohl rozvinout zánět. Elasticita tapu v podélném tahu je srovnatelná s elasticitou lidské pokožky.
 

Úleva pro ženy


Tapingem je možné účinně redukovat i nepříjemné potíže souvisejících s premenstruačním syndromem anebo bolestivou menstruací. Jednoduchým nalepením se páska aplikuje do podbřišku. Obdobně je velmi účinnou pomocí při těhotenství při vzniku tzv. křížových bolestí, či při léčbě jizev po císařském řezu.
 

Lymfodrenáž


Zajímavou kapitolou kineziotapingu je tzv. lymfotaping. Jak již bylo zmíněno, kineziotape podporuje funkci lymfatického systému, a tím odvod odpadních látek z těla. Lymfatický systém na rozdíl od krevního nemá žádnou „pumpu“ v podobě srdce, a tak se často stává, že lymfa se hromadí ve spodních partiích těla a otékají dolní končetiny. Anebo po odejmutí prsu, kdy došlo k poškození mízních uzlin a následnému rozvoji otoku na postižené straně horní končetiny. Lymfotaping může napomoci i tady, stejně jako v případě léčby jakýchkoliv jiných otoků.
 
Vědecké studie dokazují, že kineziologické tapování má pozitivní fyziologické účinky na pokožku, lymfatický, oběhový a nervový systém, svaly, fascie, šlachy, klouby a vazy. Mezi nejčastěji ošetřované diagnózy patří: tenisový a golfový loket, nestabilní rameno, syndrom karpálního tunelu, zamrzlé koleno, skokanské či artrotické koleno, bolesti v kyčelním kloubu, bolest v oblasti Achillovy šlachy, hallux-valgus, doléčení při distorzi kotníku, blokády SI skloubení (tzv. esíčka) a bolesti v kříži, bolestivé stavy páteře i krční, apod.

Kineziotape pomáhá profesionálním sportovcům podávat maximální výkony i přesto, že zrovna v daný okamžik není jejich pohybový aparát ve 100% kondici, a tím tak i předcházet závažnějším zraněním než je „jen“ namožení či drobná dysbalance. Stejně tak ale napomáhá i urychlení hojení. A když pásky pomáhají sportovcům, proč by neměly pomoci veřejnosti? Vždyť jsme ze stejného masa i kostí. Kineziotape by měl být součástí lékárničky každého sportovce i sportujícího člověka.

A barvičku si vyberte, jaká se líbí vám, v účinnosti není rozdíl.

Více se o tapování a druzích tapovacích pásek dozvíte tady na stránkách www.kine-max.cz, kde také najdete výborná videa s detailními ukázkami tapovacích technik pro běžné použití. 
 
Foto: Kine-MAX

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Adrenalin Challenge Race 2018

Adrenalin Challenge Race 2018

Děčín, Smetanovo nábřeží pod zámkem

100

%

100

%

Související články

03.04.2018

Jaký trénink na jaro? Běh a síla jsou super

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 931 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner