REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Brückgraben – scenerický canyoning u Enže

13.08.2015 |Kuba Vondrášek | Canyoning

Brückgraben je nádherné dílo přírody v Rakouském národním parku Gesäusse. Nedaleko od něj je vodácky hojně navštěvovaná Salza a samotný kaňon ústí do Enže, kterou vodáci také dobře znají. Voda zde vyhloubila až sto metrů hluboké koryto a vyhlazené stěny se k sobě ve spodní části přibližují až na metr a půl. Závěrečná část k poslednímu vodopádu se dá zdolat i bez vybavení a můžete si tak zpestřit plavbu po Enži. I tento kousek opravdu stojí za to.
 

Slanění do jeskyně


Pokud jste ale odvážní a zážitků chtiví projděte si celý kaňon. Své auto nechte na velkém parkovišti asi tři kilometry od silničního mostu za vesničkou Gstatterboden (v outdoormapě zde). Zde si napakujte všechny svoje canyoningový cajky, nezapomeňte na 60m lano a vyrazte po dřevěné lávce přes vodu k vlakové zastávce Johnsbach.
 Začátek kaňonu

Začátek kaňonu

Nejdříve nahoru

 
Abyste prokázali, že si tento kaňon zasloužíte, musíte nejdříve absolvovat náročný výstup do sedla Brück, který vám zabere zhruba dvě hodiny. Převýšení kaňonu je sice jen 280 m, ale při nástupu budete muset nastoupat a následně sklesat ještě o 240 m více.
 
Od železniční zastávky se dejte doprava po turistické cestě č. 608, asi po jednom kilometru dojdete na rozcestí a dále pokračujte doleva nahoru po cestě č. 641. Červeno bílé proužky sledujte až do sedla Brück (1 117 m n. m.) odkud uvidíte vpravo velkou horskou chatu. Pokud pro vás bude stoupání po turistické značce příliš strmé, můžete jít po lesní silničce, která značku několikrát křižuje. V sedle odbočte doleva po nevýrazné lesní cestě, která se vám po chvíli stejnak ztratí. Nicméně voda do kopce neteče, takže potok určitě někde najdete, ale sestup po listí může být dost nebezpečný.
 

K TÉMATU: Freiengrabenbach canyoning pro začátečníky


25m vodopád

25m vodopád

Na konci stráně narazíte na velkou kamennou pláň, na které se nachází přístup do kaňonu (v outdoormapě zde). Když se nasoukáte do svých neoprenů, můžete vyrazit. Na cestě vás čeká 20 krásných a originálních slanění. První polovina kaňonu je široká s obrovskými balvany, které utváří různé jeskyňky a průskoky, kterými budete slaňovat. Po této části se kaňon opět na chvíli otevře. Toto místo je označené cedulí. Je zde i teoretická možnost úniku, ale představa drápání po listnaté stráni mě trochu děsí.
 

To nejlepší na konec

 
V druhé polovině se kaňon sevře a vytáhne všechny své trumfy. Zde vás čeká nevětší 25m slanění. Za tímto slaněním se kaňon sevře ještě víc a vás budou obklopovat do skla vyhlazené skalky bez jediného chytu a slunce nad hlavou budete jen marně vyhlížet. S každým dalším vodopádem se kaňon zase o trochu více sevře, až najednou zahlédnete proužek světla a kaňon zničehonic skončí.


Úzký závěr kaňonu

Úzký závěr kaňonu

Po otevření kaňonu jdete ještě dvě stě metrů k poslednímu vodopádku, kde je v levé části hliníkový žebřík. Po něm chodí raftaři do kaňonu v protisměru. Odtud už uvidíte železniční mostek. Dáte se doleva po kolejích zpátky k zastávce Johnsbach. Prostup kaňonem vám zabere minimálně 3 hodiny, záleží na tom kolik vás je a jak jste zdatní kaňonáři.

Tento kaňon sice není příliš vodnatý, ale o to rychleji se umí naplnit. I vzhledem k jeho délce není dobré do něj nastupovat při špatné předpovědi nebo snad za deště.
 


PŘEČTĚTE SI: Salza řeka učitelka


Zdroj: YouTube/Mitch Down: Canyoning Bruckgraben

Foto: cestovní kancelář AJV Příbram, pořadatel sportovních zájezdů. Jejich profil na Outfanaticu naleznete zde.

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Canyoning Rotbach

Canyoning Rotbach

Lassingtal, Rakousko, Salza

80

%

80

%

Canyoning Taglesbach

Canyoning Taglesbach

Rakousko, Mariazell, Langau

80

%

80

%

Související články

20.09.2016

Canyoningový víkend pod Ötscherem

10.02.2016

SOS aneb jak přivolat pomoc

20.01.2016

Co by měla obsahovat cestovní lékárnička

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 928 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner