REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Singletreky na Berounsku

21.08.2015 |Liskamm | Cyklistika

Před nějakou dobou jsem si řekl, že propojím několik svých oblíbených sjezdů a single tracků v okolí Berouna do jedné  3–5 hodinové vyjížďky. Časová náročnost samozřejmě záleží na odolnosti, vytrvalosti cyklisty a četnosti přestávek.  Jedná se o track, který vede přes dvě rozhledny a tři další kopce v okolí Berouna.
 


Přestože Beroun není žádné horské město, během této více jak 50kilometrové trasy nastoupáte se svým horským kolem více jak 1 500 výškových metrů! Nicméně výhoda této okružní trasy je, že je zajímavá a sjízdná obousměrně a pokud by docházely síly, nebo by byl nějaký vážnější pád, může se skoro po každém sjezdu stopnout a návrat do centra Berouna nebo k vlakovému nádraží zabere minimum času.
 

Rozhledna i lezeni u trasy

 
Budu vycházet z toho, že každý z vás cyklistů/bikerů má chytrý telefon, v něm nějakou tu mapu, potažmo navigaci, takže přejezdy po cestách, silničkách nebudu s popisem až tak prožívat.

Na Koukolově hoře

Na Koukolově hoře

Celý okruh začíná na Berounském hlavním vlakovém nádraží. Tam začíná cyklostezka č. 8219, po které pojedete přes K. Dvůr, Popovice a Křižatky, za ně do polí (stále po silnici). Ve chvíli, kdy narazíte na křižovatku 5 silnic v polích, začíná zábava. Vydáte se doprava po žluté polní cestou, kde začnete velice brzy sbírat výškové metry. Tato žlutá turistická značka, kterou v lese vyměníte za zelenou, vás po nějakém čase vyveze na první kopec (s rozhlednou) s názvem Koukolova hora (471 m).
 
Pro ty z vás, kteří holdují nejen kolům, ale i lezení je na „Koukolovce“ více jak 30 lezeckých cest s náročností 6+ a více s velice zajímavými převisy.

Ale to jsem odbočil… Z vrcholu „Koukolovky“ začne první sjezd, stále po zelené první polovina bude lesem, druhá polem (čím bude pole strmější, tím více brzděte, dole je prudká odbočka vpravo. Kratičký závěr, který se proplétá houštinami, je technicky dost náročný.


K TÉMATU: Skály, MTB trasy, servisy... Najdete je v pražské outdoor mapě

Zdolat Děda není hračka

 
Rozcestník ukáže, kudy vede správná cesta

Rozcestník ukáže, kudy vede správná cesta

Projedete vesničkou a vydáte se, stále po zelené do Zdic. Ve Zdicích vás značení povede doleva k vlakovému nádraží. Vy se ale vydáte doprava, podjedete koleje a pokračujete na náměstí. Tam narazíte na oblíbenou žlutou a po té se vydáte na další kopec, Vraní Skálu (536 m).  Skoro na vrcholu vyměníte na asi 800 m žlutou za modrou. Po té (modré) se také vydáte do vesnice, která se jmenuje Svatá. Na Svaté ovšem turistickou značku opustíte a vesnicí (zde se opět hodí nějaká ta mapa/navigace ve vašem chytrém telefonu, abyste zbytečně nebloudili) se propletete na polní cestu, která spojuje již zmíněnou Svatou s další vesnicí s názvem Trubská.  Z Trubské je to co by kamenem dohodil do další vísky, Zahořany. V Zahořanech se pustíte, až bude zástavba na obou stranách silnice opět po turistické značce (tentokrát zelené) doleva, do dalšího kopce. Nástup stoupání je v podstatě okamžitý a na vrcholu Děd (493 m) na vás čeká stejnojmenná rozhledna.
 

Rozhledna Děd

Rozhledna Děd

Double track, singl track anebo downhill?

 
Z Dědu se vydáte po modré, ale to je nejnudnější cesta/sjezd do Berouna. Když hned nepojedete jako blázni, všimnete si po pravé straně nástupu na downhillovou trať (bohužel jsem na ní ještě letos nebyl, takže opravdu nevím, v jakém je stavu). Později, když se dostanete z pěšiny na lesní cestu, vpravo vede další sjezd.  Za touto odbočkou je křižovatka lesních cest ve tvaru „Y“. Vydáte se doleva a pak, jen co to půjde doprava na větší pěšinu, která se bude měnit opět v lesní cestu. Pokud neodbočíte doprava, bude vás čekat opravdový lesní trek. Dojezd je v Berouně na náměstí. Tam, pokud je dostatek sil a chuti, vyrazíte po modré na rozhlednu ve Lhotce u Berouna (na tu rozhlednu si maličko zajedete). Protože vaše trasa povede po silnici na Vráž a z té (opět po modré) do Svatého Jána pod Skalou.

Cestou je i dost místa na sváču

 
Tam ovšem pozor, nástup do posledního stoupání, tentokrát po červené, je úzký, nenápadný a vede doprava mezi baráčky přímo u silnice. Vystoupáte na poslední vrchol. Berouňáci mu říkají „K dubu“ a pak se dáte posledním single trackem, stále po červené až k berounskému vlakovému nádraží.
 
A jsme tam, kde jsme začali. Přeji mnoho krásných zážitků.

Trasu v Outdoor mapě najdete zde (fialová linie).
GPX ke stažení je potom tady.

Foto: Míra/Liskamm
 

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Jak na kolo v zimě: 2. díl – oblečení a doplňky

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 921 lidí)

Poslední inzeráty

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno

sebeobrana


Banner