REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Jak vybrat kajak na divokou vodu

06.08.2015 |Kuba Vondrášek | Voda a lodě

Vodácký sport, stejně jako ostatní, se dnes posunul na takovou úroveň, že vzniklo nespočet nových disciplín a každá potřebuje své specifické vybavení. Laikovy přijdou možná všechny kajaky stejné. Vždyť je to jen lodička, která se uvádí do pohybu pádlováním. Ve skutečnosti ale může mezi dvěma kajaky byt rozdíl jako mezi běžkami a carvingovými lyžemi. Dnešní světový trh je tak propojený, že si čecháček může vybírat mezi tolika kajaky, až mu z toho půjde hlava kolem.

Rodeovka není vhodná na sjíždění řek


Kajaky na divokou vodu můžeme rozdělit do čtyř základních skupin: creekovky, riverrunnery, playboaty a rodeovky. Dále jsou ještě různé speciály jako expediční kajaky, river touringové kajaky a mnoho dalších, ale to už jsou kajaky spíše pro fanjšmekry.


Délka, výtlak a dno. To je oč tu běží.

 
Začneme od kraje, a to creekovkou. Creekovka je označení pro kajak na extrémní divokou vodu. Vyznačuje se velkým výtlakem zhruba od 280 do 380 litrů. Tento objem je rovnoměrně rozprostřen po celé lodi.  Dno creekovky je kulaté a pokud je na něm hrana tak jen drobná, z toho plyne, že tento kajak není úplně stabilní jako kajaky s plochým dnem, ale o to je rychlejší a rázová síla po dopadu ze skoku se lépe roznese. Dalším poznávacím znakem creekovek je zvednutá špička, která se nezapichuje do válců a dobře se vynořuje pod vodopádem. Na tomto kajaku také naleznete spoustu bezpečnostních úchytů pro vyprošťování, když se loď někde zasekne. Posledním hitem u creekových kajaků je zvyšování objemu a délky. Což je vhodné pro sjíždění velkých vodnatých řek a rychlosti při závodění.

Kulaté dno, velký výtlak a zvednutá špička, to je creekovka


Vezmeme-li to z druhého konce, je tu rodeovka nebo chcete-li freestyle kajak. Rodeovky jsou kajaky určené na blbnutí ve válcích a vlnách. Když byl velký boom těchto lodí, jezdili se na nich i řeky, ale to už naštěstí upadá, protože to není úplně bezpečné. Freestylové kajaky jsou až neuvěřitelně krátké, že se divíte, kde mají jezdci nohy. Nejkratší kajaky mají okolo 160 cm, asi si dokážete představit, jaké je to rodeo, když s takovým kajakem vjedete do válce. Výtlak okolo 200 litrů využívají kajakáři k tomu, aby je vyhazoval do vzduchu a oni tak mohli předvádět ty nejvíce bodované kreace.
 

ROZHOVOR: Kuba Vondrášek: „Řeku nemůžeš zdolat. S řekou se musíš spřátelit.“


Teď už se dostáváme ke kategorii playboatů, u které jak název napovídá, jde o hraní. Playboaty jsou délkou mezi creekovkami a rodeovkami. Mají placatou špici i záď a ploché dno s výraznou hranou. To znamená, že si na této lodi budete užívat každý vracáček, který na řece potkáte a budete hledat vlnky, ve kterých si budete moc zasurfovat. Než došlo ke zkracování, byly playboaty rodeovky, a proto na nich můžete předvést i nějaký ten freestylový tríček.

Rodeovka je ideální parťačka na hrátky ve válečku


Nakonec nám tu zbyly riverrunnery. Toto zdánlivě složité slovo nám po rozklíčování z angličtiny dá řeku a běh. Takže tu tedy máme kajaky pro běhání na vodě, na kterých si pěkně zajezdíte na čtyřkové vodě a můžete si na nich i pěkně zablbnout ve vracáčkách. Takový riverrun je vlastně něco mezi playboatem a creekovkou. Oproti playboatu má větší výtlak, ale naopak si od něj propůjčuje ploché dno a výrazné hrany. Což mu dodává hravost a stabilitu.
 

Jaký kajak do začátků

 
To jsme si tedy sumarizovali, jaké jsou druhy kajaků, ale ono to s tím rozdělením není úplně tak jednoduché. Nikde totiž není napsáno, od jaké délky se jedná o creekovku či jaký výtlak by měl mít správný playboat.
 

PŘEČTĚTE SI: Proč se neučit eskymovat?

Vlevo creekovka vpravo riverrun, rozdíly jsou malé

Vlevo creekovka vpravo riverrun, rozdíly jsou malé

Co bych tedy doporučil člověku, který se s vodou teprve seznamuje? Určitě je dobré, aby mu byla loď maximálně pohodlná, a on tak nemusel každou chvíli zastavovat kvůli protažení nohou. Někomu vyhovují kolena více pokrčená, tak si pořídí loď s vyšší špičkou. Jiný má zase široké boky, tak si musí pořídit loď širokou. To vše poznáte, když si do lodi sednete na suchu a pěkně si ji na sebe poštelujete. Zkoušení lodi na vodě nemá u začátečníků moc cenu, protože ještě nevědí, co od lodi chtějí. Proto je dobré soustředit se na to pohodlí.

A do jaké kategorie kajaků tedy sáhnout? Pro začátečníka můžeme rovnou vyřadit obě krajní kategorie a to tedy creekovku a rodeovku. Obě tyto lodě jsou hodně specifické a člověk by se na nich nenaučil to, co potřebuje. Koupě creekovky je sice lákavá, protože přece chcete jezdit pořádnou divokou vodu, ale začínat se musí od píky. Ideální loď do začátku je tedy přesně uprostřed na hranici mezi riverrunnerem a playboatem. Taková loď by měla mít delší a trochu objemnější špičku, která se vám nebude zapichovat do válců, ploché dno s výraznou hranou, která vás podrží při náklonu a trochu placatější záď, která vás sice může ve válečku pozlobit, ale loď díky ní bude hravější.

V neposlední řadě by se vám vaše loď také měla líbit. To už dnes naštěstí není takový problém. Na trhu je tolik výrobců, že si určitě tu svoji loďku najdete a dokonce si ji můžete i barevně doladit různými customizačními úpravami, které dnes spousta výrobců nabízí.

Foto: Archiv Kuby Vondráška

 

Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

21.12.2017

Dopřejte tělu odpočinek – fyzický i psychický – naučte se relaxovat

04.10.2016

Jak přečíst stupnici obtížnosti WW

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 932 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner