REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Take Africa! vol 3: rekapitulace toho nejzajímavějšího lezení

07.08.2015 |Karina Bílková | Lezení

Naši „strašně happy, super free pastelové náladu“ předevčírem narušila nemilá událost. Anička si přetrhla vaz v koleni. Navíc náš výlet za lezením v JAR se pomalu chýlí ke konci, a tak jsme se zase navrátili trochu do reality, ze které radši utečeme do nedávné historie a zrekapitulujeme, co jsme v Rocklands a jeho okolí stihli vidět, poznat, přelézt. Prozatím jsme oblast stihli vidět skoro celou, už nám chybí jen pár místeček, a tak se pokusíme v následujících řádcích přiblížit to nejzajímavější, co jsme objevili.

 

Campground - Teatime direct 7B+
Foto: Martin Spilka)


De Pakhuys, největší oblast v Rocklands

 
Současný průvodce na Rocklands, který vyšel v roce 2010 je rozdělený na 6 oblastí, přičemž ta největší z nich de Pakhuys  se 13 sektory. Nachází se nad stejnojmenným kempem, který je alternativou k Traveller’s Rest, kde bydlíme my. Nejbližší sektor od parkoviště je Close Plateau (10 minut chůze), kde jsou krásné jak rozlezové, tak samozřejmě i těžší bouldry. Za zmínku určitě stojí boulder Poison Dwart 7B s variantou 7B+ a 7C+. O kousek dál se pokračuje do sektorů Middle Plateau na jednu stranu a Arch Valley na stranu druhou. V Arch Valley je krásné vzdušné Sex Etiquette za 6C. Za Middle Plateau ještě následuje Far Plateau, kde se nachází dlouhý a obtížnostně vyrovnaný boulder Minky 7B.
 

Oblast The Pass

 
Druhou největší oblastí v Rocklands je The Pass se sedmi sektory. Přístup do těchto sektorů je průměrně 20–40 minut chůze od parkoviště, ale jedná se podle mě (nás?) o nejhezčí oblast. Nejvíc vzdáleným sektorem je Roadside, kde hned kousek od cesty stojí výrazný kámen Question of Balance, na který vedou mimo jiné i krásné linky Sunset Traverse 7A a Sunset Arête 7C. Druhým sektorem, který jsme v této oblasti navštívili, byl sektor Fortress, kam je přístup o něco náročnější. Tenkrát zrovna hodně foukalo, takže jsme se hecli akorát do pár pokusů, než jsme to vzdali a jeli nakupovat. Skvělý je tu kámen Armed Response Boulder, který stojí na kamenné polici s výhledem do údolí a dva stropy naproti sobě Beached Whale Boulder a The Fortress.
 

Kliphuis Campground & Lower Pakhuis, první boulder v Rocklands

 
Dvě menší oblasti, které mají každá pár podsektorů, je Kliphuis Campground a Lower Pakhuis, ve které jsme zatím nebyli. Kliphuis Camground je u v současné době zavřeného kempu a přístup do oblasti je tu asi 15 minut chůze od parkoviště. Prvním hodně výrazným kamenem je Teapot, na který vede pravděpodobně první boulder v Rocklands Up The Spout 6A. Sektor dále vede přes malou říčku do kopce, kde pokračuje k jednomu z nejvíc doporučovaných 7Áček v Rocklands John Denver.
 

Sassies & 8 Day Rain, slunečné a větrem vyfoukané

 
8 Day Rain - Barracuda 8A+<br>Foto: Tomaso Greksák

8 Day Rain - Barracuda 8A+
Foto: Tomaso Greksák

Oblast Sassies, která je z kempu Traveller’s Rest nejblíž, je pěšky dostupná asi po 45 minutách svižné chůze (nebo 10 minutách jízdy autem a 15 minutách chůze). Oblast je výhodná svou polohou na kopci a sluníčku, takže po dešti rychle vysychá a zároveň nabízí stinné stropové bouldry na kameni Main Cave. Za zmínku také stojí místní skvosty Pinotage 7B+ s variantou 7C+ ze sedu, Springbok 7A+ na kameni Ongo a skok Shosholoza 8A+.
 
Poslední oblastí je 8 Day Rain, která je vzdálená asi 10 min chůze od parkoviště. Tato oblast je stejně jako Sassies vhodná pro lezení po dešti nebo při zimě, protože je hodně na sluníčku. Mezi nejznámější a nejhezčí linky tu určitě patří Barracuda 8A. Mezi lehčími bouldry stojí za zmínku boulder To Siemay 6C+ a nebo klasický překližkový boulder She’s a Man-eater 7A.
 

PŘEČTĚTE SI: Cesta do JAR a první kontakt

 

A jak jsme byli zatím úspěšní?

 
Za uplynulých deset dní si nejlépe vedla Anička, která si zvedla obtížnost na 7A+ v bouldru Austrian Dyno. S Martinem jsme si zvedli obtížnost nejtěžšího bouldru vylezeného na flash, kdy Martin odvážně přeběhl sedmimetrové The Arc 8A a já na prostředníčku udržela dlouhý nátah v 9 127 km to Frankenjura 7B+. Zbytek výpravy zatím rozšiřuje řady již přelezených obtížností. Radek v oblasti Campground skočil Lord Greystoke 7B, Kuba přeshyboval stropové Maties 7A a Domča při druhé návštěvě sektoru Far Plateau zbombila Minki 7B.

Safari
Foto: Martin Spilka

 
Ve volných lezeckých dnech se neflákáme, ale podnikáme výlety. Poslední návěštěva Inverdoorn Safari, kde jsme strávili příjemné dopoledne se zebrami, žirafami, hrochy, nosorožci, lvy a levharty, byla super. Od Clainwilliamu je vzdálené zhruba tři hodiny cesty a v ceně 965 R/osobu je zahrnutá dvouhodinová projížďka po rezervaci s průvodcem a následný tříchodový oběd ve formě švédských stolů.
 
Ještě jsme vás nezlákali do JAR?

Lambertsbay
Foto: Martin Spilka


 

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Pražský parkový survival v Brdech

Pražský parkový survival v Brdech

Mníšek pod Brdy, Brdy, Dobříš

90

%

90

%

Související články

08.02.2018

Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

27.09.2016

Jak zůstat fit a silný i při podzimních plískanicích?

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 928 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner