REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Jak rozhýbat ztuhlé prsty a nárt na noze?

05.08.2015 |Martina Chrrr. | Voda a lodě, Běhání, Cyklistika, Turistika a treking, Extrémní závody, Běžkování

Sotva jsme nakousli techniku běhání, rozvedla se zajímavá diskuze, kde padlo několik nápadů na další témata článků. Za to jsem velice ráda, a tak se vás budu snažit vyslyšet a uspokojit. Tentokrát se společně zkusíme mrknout, jak dosáhnout uvolnění a posléze i rozhýbání prstíků na nohách. Bez toho se dobře opravdu neběhá…
 

RTG snímek nohy
Zdroj: www.sk.wikipedia.org


 
Noha, chápejme od kotníku dolů, je většinou lidí tak nějak opomíjená. Je tam kdesi dole u země, na okraji těla. Holky si na nich ještě nalakují nehty, kluci je většinou „obrousí“ o kámen v rybníce. Jenže noha je strašně důležitá část těla a my bychom jí měli věnovat patřičnou pozornost.
 

Proč je noha tak důležitá?

 
Reflexiologie nohy (jak se naše orgány promítají do plosek)<br>Zdroj: www.webreal.cz

Reflexiologie nohy (jak se naše orgány promítají do plosek)
Zdroj: www.webreal.cz

Právě proto, že je tam dole u země.  Nejenže nás celé nese. Není to zajímavá představa, že vlastně ta ťapka v rozměru asi 350 cm2 unese skoro 2 m vysoký „stožár“, který váží 80 kg a mnohdy i víc? Navíc na téhle malé ploše se nachází nespočet nervových zakončení a energetických center (čaker) celého těla i všech orgánů a právě tudy do nás proudí zemská energie a naopak skrze ťapky jsme tzv. ukotvení k Zemi.
 
Žijeme v moderním světě, kde nosit boty je přirozenou věcí. Jsou tací, kteří se rozhodli jít proti proudu a snaží se „vrátit na stromy“ a chodit buď úplně bosí anebo aspoň v tzv. minimalistických botách. Jenže když budeme chodit po dlažbě a asfaltu,tak si nijak výrazně nepomůžeme, a ještě budeme vypadat jako blázni. Navíc nemluvím o nepraktičnosti v případě, že přijdeme k někomu domů na návštěvu… V minimalistických je to už s praktičností lepší, nicméně asfalt měst moc podnětů pro správnou funkci nohy nedává.


K TÉMATU: Bosky anebo obutý?
 
Zkrátka a dobře, asi bude lepší, když budeme dál nosit naše oblíbené boty a stejně jako každý večer protahujeme svaly a mobilizujeme klouby celého těla, protáhneme a zmobilizujeme svalíky a kloubky na ťapkách.
 

Spousta svalů, kostí, šlach a kloubů

 
Anatomická stavba nohy<br>Zdroj: www.sk.wikipedia.org

Anatomická stavba nohy
Zdroj: www.sk.wikipedia.org

Stavba nohy je složitá, od přírody dokonalá. Avšak v botách degeneruje, i když výrobci se snaží… Chodidlo se skládá z 26 kostí, které jsou spojeny silnými vazy a svaly. Pokud svaly ochabnou, noha ztrácí svůj původní tvar a jsou z toho potíže různého typu. Od bolestivého borcení nožní klenby (příčné ale i podélné) až po bolesti zad, páteře apod.
 

K PŘEČTENÍ: Treking naboso

Klenby nohy existují díky silným svalům nohy, tudíž pokud tyto svaly ochabnou, dojde k již zmiňovanému borcení. Takže stejně jako jinde na těle musíme i nohu jak posilovat tak protahovat.
 

Cvičme v rytme kanceláře

 
Možná vám to přijde až moc jednoduché, ale nohu můžete procvičovat i v kanceláři, když sedíte u PC. Nasbírejte si kaštánky anebo hladké oblázky do krabice od bot a v tom se nohama „rochněte“. Mějte nohy na nich jen položené, zavrtávejte je dovnitř anebo se snažte kamínek nebo kaštánek z krabice vyndat (vzít ho mezi palec a ukazováček a bříško chodidla). V bedýnce s kaštánky můžete i třeba stát při čištění zubů.Pod kancelářský stůl si ale můžete hodit nějakou balanční čočku. Ty jsou většinou z jedné strany masážní, tak když na ní budete mít nohy a různě s nimi čočku protlačovat, opět posilujete svaly nohy. A pak se na čočku můžete na chvilku posadit, abyste posílili i tzv. vnitřní jednotku těla. Anebo si můžete nohu masírovat masážním ježkem. Stačí po něm ťapkou jezdit tam a zpět.
 
Píďalkujte: skvělé cvičení je tzv. „píďalka“. Posunujte nohu jen pomocí krčení a natahování prstů. Přesně tak jak to housenky, píďalky apod. zvířátka dělají.

Sundejte boty a měňte obutí

 
Je léto, teplo a čas dovolených. Sundejte boty! Vybírejte si ale vhodné prostředí, pro nezvyklou nohu bezpečné. Ideální jsou písečné pláže – choďte běhat bosí, Nebo si výklus po tréninku naplánujte k fotbalovému hřišti a posledních 10 min klusejte po něm bosky. Choďte bosí po zahradě.


MOHLO BY ZAJÍMAT: Je běh v botách jako sex s kondomem?

Taková ranní bosí procházka po pláži...
Zdroj: www-pixabay.com

 
Střídejte boty, protože každá bota drží nohu jinak, je jinak krojená atp. a to je spousta nových podnětů pro vaše nohy. Slečny si občas vezmou podpatky, ale s jejich výškou to nepřehánějte. 20 cm taky úplně ideální pro vaši nohu není. Ale okolo 5, super změna, na kterou noha musí reagovat svým zpevněním. A taky se nevyhýbejte sandálům. Tím že nemáte nohu z boku ani z vrchu zpevněnou, musí se svaly snažit, aby vám nevyjela do strany z boty, a už zase posilujeme.

Večerní session

 
Při koukání na televizi anebo na závěr večerního protahování protáhněte, pro masírujte taky i své ťapky. Pěkně je proberte prsty. Nemusíte být studovaný masér, abyste tohle nezvládli.

Protáhněte nárt: Vezměte si nohu do obou rukou (pata opřená o podložku) a zabalte ji jako vějíř. Prsty tlačíte plosku nahoru a kraje nohy palci tlačíte ven a dolů.
 
Palci pořádně „prohmátněte“ chodidlo. Tam, kde vedou šlachy moc netlačte, to sami ucítíte, kde to není příjemné. Pomozte si kloubky ruky. Pěkně celou plochu ťapky si takhle prohmátněte. Nezapomeňte na prstíky. Uvolněte je. Že křupou? To se stává, bloky je potřeba uvolnit. Nehty si „popíchejte“ na koncích prstů, i tady je spousta nervových zakončení, která je dobré stimulovat.
 

Zajímavá protahovací sestava nohy z dílny ČOS
 
TIP: Domluvte se doma s druhou polovičkou, že si budete navečer masírovat ťapky navzájem. Nejen, že se vám uvolní noha, ale ještě se svým protějškem hezky sblížíte...
 
 
 

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Adrenalin Challenge Race 2018

Adrenalin Challenge Race 2018

Děčín, Smetanovo nábřeží pod zámkem

100

%

100

%

Související články

03.04.2018

Jaký trénink na jaro? Běh a síla jsou super

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 921 lidí)

Poslední inzeráty

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno

sebeobrana


Banner