REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Poznejte další dimenzi léta: začněte s freedivingem

23.07.2015 |Gabka | Freediving, Potápění, Šnorchlování

Je léto, a teplejší počasí láká ke koupání. Ve vodě ale nemusíte jen plavat – stačí si nasadit potápěčskou masku a šnorchl a můžete se podívat i pod vodní hladinu. A třeba vám nestačí jen plavat na hladině a chcete se ponořit blíž k těm rostlinám a živočichům žijícím v hloubce. A jakmile se nadechnete a zanoříte, v podstatě už děláte freediving!
 

Není to krásná pohoda?
Foto: Ladislav Nogáček


 
Freediving nebo-li volné potápění, potápění na nádech. Někteří freediveři se vymezují a tvrdí, že „šnorchlování přece není žádný pořádný freediving.“ Ale z definice tam v podstatě není rozdíl. Jde jen o hloubku a dobu, kterou pod vodní hladinou strávíte. Možná vás bolely uši a nemohli jste hlouběji… I pro freediving, jako pro každou jinou sportovní aktivitu platí, že je třeba si nejprve osvojit správnou techniku – jak dýchat, jak relaxovat, jak vyrovnat tlak ve středouší, a jaké je pro tuto aktivitu vhodné vybavení. Především je třeba pochopit specifika a hlavně rizika potápění na nádech neb voda se dýchat opravdu nedá. To je základ, který vám otevře pomyslnou bránu pod vodní hladinu, kde si můžete užít prima potápění s minimem výbavy.
 


Metoda pokus – omyl? To je opravdu omyl!

 
Spousta lidí začne metodou pokus – omyl: najdou si na webu články, omrknou videa, nakoupí vercajk a šup do vody. Člověk má úžasnou schopnost přežít ledasco. Nicméně z vlastní zkušenosti vím, že nejlepší cestou je kvalitní kurz freedivingu se zkušeným instruktorem. A to neříkám proto, že bych si chtěla přihřívat polívčičku (freediving neučím), ale proto, že věci, na které si takový samouk bude složitě přicházet dlouhou dobu (a bude přitom riskovat své zdraví a život), by na víkendovém kurzu pro začátečníky dostal na stříbrném podnose. A hlavně bezpečně. Adrenalin a freediving opravdu nejdou dohromady.
 

V hlubinách se skrývá spousta tajemstvíPŘEČTĚTE SI: Potápění pod Karlovým mostem

Jak vybrat?

 

Pokud vás myšlenka poznávat hloubky na jeden nádech nadchla a budete chtít absolvovat kurz freedivingu, neřešte jen cenu kurzu. Zjistěte si, co je náplní kurzů a srovnávejte. V České republice působí řada instruktorů freedivingu, jsou aktivní v řadě měst a existuje dokonce více výukových systémů (např. - v abecedním pořadí: AIDA, Apnea Academy, Freediving Instructors International, Pure Apnea…). Jak si ale vybrat?
 
Já se, stejně jako v oblasti přístrojového potápění, řídím heslem: „Nezáleží na systému! Ale zjisti si, jaké jsou standardy a náplň kurzu a v rámci možností si zkus zjistit nějaké bližší informace o osobě instruktora.“ Jinou úroveň totiž budou mít kurzy freedivingu u profesionála, pro kterého jsou jeho denním chlebem a jinou u někoho, kdo má svou „normální“ práci a kurzy vede jen příležitostně. Také bych se zajímala, jak dlouho dotyčný učí, jaký je jeho profesionální background a jaké jsou reference a zkušenosti jeho studentů. A také zda se ve svém volném čase se potápí na nádech i jen tak pro radost nebo se třeba podílí na výzkumných aktivitách v oblasti nádechového potápění.
 

Plavání s delfíny, další rozměr freedivingu


Tip na závěr: Freediving je krásný sport, ale začněte s ním pod dohledem zkušeného nenafoukaného instruktora a rozumně a bezpečně. A pokud váháte, klidně mi napište! Řadu instruktorů freedivingu znám osobně a ráda vám poradím, na koho se obrátit.

Gabka

Foto: www.apneaman.cz

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

27.11.2015

Bazénový freediving v Praze pro elitu i veřejnost

27.08.2015

Je freediving bezpečný? Při dodržení základních pravidel, je!

26.07.2015

Tipy na 5. červencový týden (27. 7. – 2. 8.)

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 931 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner