REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Standa Mayer: „Red Bull X-Alps? Nic těžšího jsem nezažil!“

22.07.2015 |Red Bull X-Alps | Paragliding, Turistika a treking, Extrémní závody

Rozhovor je vždycky zajímavé čtení. Tentokrát se ale ptali přímo v Red Bullu a nám svůj materiál poskytli. Přečtěte si, jaký byl jeden z nejtěžších závodů světa z pohledu prvního Čecha, který jej dokončil...Závod Red Bull X-Alps je už minulostí. Čtyřnásobný šampion Christian Maurer (ano, ani letos na Švýcary nikdo nevyzrál a historicky tu nezvítězila jiná národnost) se sice dostal do cíle už v pondělí před Sebastianem Huberem, závodníci ale měli čas zdolat trať až do pátku.

Letos mohli live tracking s napětím sledovat i čeští fanoušci, závodnickou premiéru si tu totiž odbýval Stanislav Mayer. A že mu to šlo znamenitě. Po druhém místě v prologu dokončil závod na 12. místě, což je při první účasti perfektní výsledek. S českým dobrodruhem jsme samozřejmě hned po závodě udělali rozhovor.


Především přijmi obrovskou gratulaci, dokončil jsi super těžký závod Red Bull X-Alps. Na co jsi myslel při monackém finiši?

Děkuju! Když jsem ještě letěl asi 20 km od cíle, myslel jsem hlavně na to, kde a jak přistát. Míst na to poblíž Monaka příliš není, takže jsem zvolil bezpečnější variantu přistát na asfaltovém basketbalovém hřišti. A pak jsem hned myslel na to, jestli nás ještě někdo může předehnat, takže jsem asi 5 km běžel a dalších 10 v opravdu hrozném vedru došel. Nakonec nás sice předletěl rakouský tým 3, ale přistál na soukromém pozemku monacké princezny, ve výběhu slonů. Dostal za opletačky s policií penalizaci a tak jsem rád, že jsem přece jenom přistál na tom hřišti.


Tvůj cíl byl dokončit závod a to se povedlo. Jsi beze zbytku spokojený a nebo jsi po skvělém prologu a také začátku závodu, kdy jsi se tahal o čelo, třeba trochu zklamaný, že to nebyla první desítka?

Tak určitě haha. Myslím, že můžu za celý tým říci, že jsme spokojeni s výsledkem. Ale na druhou stranu, když se člověk propadá startovním polem, je to trochu demoralizující. Celkově ovšem spokojenost, dokončili jsme bez vážnějšího zranění, kterých bylo letos jinak celkem hodně. Navíc jsme první český tým, který závod dokončil, takže i tohle prvenství nás nakopává do dalšího tréninku.
 
Před soutěží jsme se bavili o tom, jestli je X-Alps nejtěžší dobrodružný podnik ze všech a ty jsi odpověděl, že to budeš moci říct až po závodě. Takže – je to opravdu nejtěžší dobrodružství?

Za mě určitě ano!
 


Jaký otočný bod sis nejvíc užil? A kde naopak byly v závodě ty největší problémy?

Každý otočný bod měl to svoje. Osobně jsem se nejvíc pokochal u Matterhornu, kde jsme kdysi s kamarádem lezli spoustou sněhu východní hranu. Potom si vzpomínám na otočák v Lermos, kde jsme měli české fanoušky s vlajkou. A zajímavý otočný bod byl z mého pohledu také v Annecy, kde jsme 4 piloti přistáli za sebou ve velkých turbulencích v rotoru po větru a byly to celkem slušné tlamy.

Z pohledu pozorovatele se zdálo, že byl trochu problematický konec, zhruba od Mont Blancu přes Annecy a do Monaka. Měl jsi tam nějaké potíže anebo šlo prostě jen o velmi dlouhou pasáž?

No byl to nejdelší úsek trati. Celkově jsme se ale během něj i posunuli mírně dopředu.
 
Máš za sebou závod jako supporter i jako sportovec. Co tě bavilo víc a proč?

Určitě mě více bavil závod jako pilota, protože pilot je hodnocen za výkony a support je prostě jen podpůrný tým. Navíc mě létání samozřejmě naplňuje, i když jsem občas kvůli turbulencím a silnému větru přistál jak vyždímaný z pračky.
 
Nebojíš se, že tvůj supporter Petr Kostrhun bude pro příští rok následovat tvůj příklad a bude chtít X-Alps zdolat jako závodník?

To ne, Kosťa není moc běhací typ, takže tímhle způsobem o něj jistě nepřijdu.

  
Co budeš dělat teď, po závodě? Nastanou už přípravy na příští ročník, objedeš nějaké paraglidové závody anebo se teď chceš dát hlavně dohromady a mít chvíli relax?

Relax dám teď týden v práci, haha. Potom jedem na další týden na MČR do Makedonie a pak v srpnu mám naplánované ještě mistrovství světa v přesnosti přistání v Indonésii. Závodů a dobrodružství bude ještě doufám spousta.

A na co budeš z letošního ročníku vzpomínat úplně nejvíc?

Vzpomenu si asi na to, že jsme to prostě dokázali. Vzpomínat budu jistě také na to náročné létání, krásné hory a asi také na úspěch v prologu. A určitě i na náš tým supporterů (Kosťa, Denisa, Martin, Petr), kterým také tímto děkuji za podporu!


Foto: Red Bull X-Alps
 
Více informací o Red Bull X-Alps najdete zde.
Krátký sestřih toho nejlepšího z letošního ročníku Red Bull X-Alps najdete zde
 

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Adrenalin Challenge Race 2018

Adrenalin Challenge Race 2018

Děčín, Smetanovo nábřeží pod zámkem

100

%

100

%

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 934 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner