REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

11km běžecká a hike trasa: z Pece pod Sněžkou na hřeben Krkonoš a bez lidí

20.07.2015 |Martina Chrrr. | Běhání, Turistika a treking

Dlouho jsme vám neposkytli žádný zajímavý tip na prima trasu na běh, turistiku anebo kolo. Tak se to pokusíme napravit a nabídnout o to zajímavější výlet. Když se řeknou Krkonoše, většina si představí Sněžku, Pec pod Sněžkou, Špindl, někdo ještě možná Černou horu, Bufet (Chalupa Na Rozcestí), Mísečky a Medvědín. Jenže samozřejmě tím Krkonoše nekončí a i mezi těmito „profláknutými“ místy jsou cestičky, které nejsou moc navštěvované, a najdete tam božský klid. A právě jednou z takových vás dneska provedeme. Trasa je vhodná jak pro běžce, tak i pro chodce. Pro kočárek to úplně asi nebude a na kolo by to bylo zajímavé, nicméně jsou zde omezení správy KRNAP. 

Abych nezapomněla, vstupujeme do Krkonošského národního parku (KRNAP, zal. 1963), tak se podle toho také prosím chovejme!
 

Kdo si přidá a vyběhne ke kapličce, odmění se pohledem na Sněžku


 

Bude to do kopce?

 
Bude! Když chceme z nížiny na hřeben hor, tak to do kopce být musí.
 
Do výchozího bodu se dostanete buď pěšky od autobusáku a pošty stále mírně do kopce směr sjezdovka Javor anebo prostě svého 4kolového miláčka zaparkujete na parkovišti Zelený potok. Právě na mostku před tímto parkovištěm začíná i značená stezka Okolo Pece pod Sněžkou a ta vás bezpečně povede podle Zeleného potoka. Potok budete mít po levé ruce a necháte se vést žlutou turistickou značkou.
 
POZOR! Parkoviště je na pravém břehu tohoto potoka a na levém břehu potoka Vlčího, který teče z Vlčí jámy. Tak ať máte jasno o pravé a levé straně potoka…
 

Žlutá turistická značka vás povede po pěšině proti proudu Zeleného potoka a ze začátku si ani nevšimnete, že stoupáte. Cestou minete několik malých vodopádů a kaskád. Vaší pozornosti určitě neujde Liščí vodopád. Po asi 3 km dojdete na rozcestí žluté a červené, která začne prudce stoupat. To je vaše cestička a váš čas přeřadit na silnější rychlostní stupeň.
 
Tudy to vede...

Tudy to vede...

TIP:
Pokud máte ale pocit, že byste si ještě chtěli užít rovinky, můžete pokračovat po žluté. Za necelý půl kilometr se těsné údolí rozšíří a vy vstoupíte do bývalého ledovcového karu a na luční enklávu Jelení louky založenou v 16. stol. Od století 18. tu stojí stejnojmenný hostinec.


PŘEČTĚTE SI: 21km běžecká a MTB trasa Pikovice - Kamenný Přívoz

Ale vraťme se na odbočku červené. První serpentýna se zdá být jako kamzičí stezka, ale nebude to tak zlé. Po kilometru prudkého lesního stoupání dojdete na asfaltku a po ní budete pokračovat stále do kopce. Ale už to nebude tak prudké, nebojte. A za kilometr jste u Richtrových bud, další pozůstatek z dávné doby krkonošského budařství. Můžete se občerstvit anebo pokračovat ve výšlapu po zelené turistické až na Výrovku, tj. asi 1,5 km stále po asfaltu, bohužel. A jsme tu! Na nejvyšším bodě dnešního výletu.
 

Co tady?

 
K Výrovce jste přišli jakoby ze spodu. Doleva byste šli k Chalupě Na Rozcestí, doprava vás asfaltka dovede na sedlo mezi Luční a Studniční horou k tzv. kapličce – Památníku obětem hor (1 512 m n. m.) a rovně byste přešli hřeben a spustili se Dlouhým dolem do Sv. Petra. Pokud si nebudete chtít výlet prodloužit výšlapem ke kapličce (1,5 km), odkud je parádní výhled na Sněžku a Luční louku, určitě ale popojděte kousek (250 m) nad Výrovku na Vyhlídku nad Výrovkou. Odsud je krásný rozhled na západní stranu Krkonoš: Kozí hřbety, Vysoké kolo, Zlaté návrší, Kotel, Pláně to vše vidíte jako na dlani. A to hodně špičaté tam vzadu na skoro přesné západní straně? To je přeci Ještěd!

Mapa republiky na úbočí Studniční hory
Foto: Martin Erlebach


Už zase skáču přes kaluže

 
Ale už bylo kochání, čas kvapí jako splašený a máte před sebou ještě kus cesty. Vraťte se na křižovatku u Výrovky na cestu k Richtrovkám a vydejte se po tyčích doleva (z pohledu z kopce dolů). Kleče se nebojte, možná vás trochu škrábne, ale to nic. Spíš si dávejte pozor na kotníky – kořenový systém kleče je nevyzpytatelný. Cestou potkáte pár potoků, které musíte nějak překonat. Vždyť tady v Sedmiroklí se shromažďuje voda do Modrého potoka, podle kterého zanedlouho půjdete. Zde žádná turistická značka nevede. Ale není kde zabloudit, pořád dolů Modrým dolem. Minete chalupu Děvín (tu v letošním roce lavina minula jen asi o 30 m), pak se mihnete okolo Arniky a už jste v civilizaci… Další překonání Modrého potoka už bude jen po mostku.
 
TIP: Když budete scházet, sbíhat do Modrého dolu, nezapomeňte se dívat i okolo sebe, především nahoru na Studniční horu, kterou máte na levé straně. U Děvínu budete křížit lavinové pole, tak se mrkněte, jak to nahoře vypadá. Pokud byste tudy šli v květnu, červnu, tak nad vámi bude ještě sníh, tzv. mapa republiky. Od Výrovky byste ji viděli zřetelně jak na dlani, ale procházet pod ní, to je úplně jiná dimenze…


PŘEČTĚTE SI: Dvoudenní přechod Krkonoš

Nejdříve se napojíte na žlutou značku a jdete po zpevněné cestě směrem Chata Milíře a Pec pod Sněžkou. Za nedlouho (250 m) narazíte na červenou (na mostku) a ta vás dovede právě okolo Chaty Milíře do Pece pod Sněžkou na parkoviště Kaplička (2,5 km), kde náš výlet končí. Pro auto k Zelenému potoku se dostaňte, jak umíte…

Z jara může nahoře být až překvapivě hodně sněhu...


ZAJÍMAVOST: Dneska je Chata Milíře zrekonstruovaná, ale i tak se stále odkazuje na svou historii. Svůj název nedostala jen tak. Opravdu se zde vyrábělo dřevěné uhlí
 
Zaručuji vám, že na téhle trase potkáte opravdu minimum lidí, jestli vůbec nějaké a budete si tak moci vychutnat klid nádherné přírody a přitom se dotknout těch nejvyšších partií Česka. Přeji krásný a pohodový trip a těším se na vaše reporty, názory a připomínky…
 
Výškový profil dnešní trasy

Výškový profil dnešní trasy

Začátek trasy:
Pec pod Sněžkou – kamenný mostek pod parkovištěm Zelený potok
Konec trasy: Pec pod Sněžkou – kaplička na parkovišti Kaplička
Délka trasy: 11 km
Čas chůze: 4 hod (kalkulace podle mapy.cz)
Převýšení: 594 m (783 m n. m. / 1 377 m n. m.)

Turistické značení: žlutá – červená – zelená – tyčové značení – žlutá – červená
Terén: zpevněné horské pěšiny, kamzičí stezky, bláto, potok, asfalt…
Trasa v outdoor mapě.
GPX pro stažení tady.

Úbočí Studniční hory: pohled na laviňák a oblast Mapy republiky
Foto: Martin Erlebach


Foto: MCh & WOK-outdoor.cz

---

Na takový výlet není radno chodit sám, do hor aspoň ve třech. A proto vyzkoušejte Outfanatic Parťáky.
 

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

03.04.2018

Jaký trénink na jaro? Běh a síla jsou super

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 921 lidí)

Poslední inzeráty

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno

sebeobrana


Banner