REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Březinská padesátka očima závodníka

21.07.2015 |Jan Tojnar | Běhání

Nadšenci z Březiny, vesničky ležící v lůně Vysočiny, se rozhodli oživit slávu Březinské padesátky, kultovního běžkařského maratónu, který v osmdesátých letech spolu s Jizerskou padesátkou patřil mezi nejvýznamnější akce zimní sezóny. Sněhové podmínky na Vysočině bohužel v posledních letech lyžařům moc nepřejí a tak přišel Michal Pazdera se zajímavým nápadem uspořádat letní běžeckou variantu, která by de facto kopírovala trať slavného závodu. Dal dohromady partu organizátorů a zajistil vše potřebné, aby se v sobotu 11. 7. 2015 mohlo na startovní čáru postavit 38 mužů, 15 žen a také několik psů.
 

Start závodu Březinská 50


 
Již od rána panovalo krásné slunečné počasí a bylo tedy jasné, že kromě fyzické zdatnosti závod prověří i psychickou odolnost účastníků. Na trati nás čekaly jen tři pořadatelské občerstvovačky, tak jsem si s sebou v camelbaku nesl ještě 1,5 litru ionťáku. 50 kilometrů jsem si z psychologických důvodů rozdělil na několik úseků, ohraničených šesti nejdrsnějšími stoupáními. Abych se na ně mohl těšit.
 

Už v prvním výběhu do sedla Landrátského kopce se startovní pole roztrhalo. S mladými draky a borcem taženým pejskem se nemá cenu honit, hlavně ať mne nepředběhne nějaká ženská… OK, téhle rychlé a hezké udělím výjimku.
 
Na prvním občerstvení pod Luckým vrchem mi čelo závodu uniká, ale děvče už mám naštěstí opět za zády, stejně jako první dva ze šesti „kontrolních kopců“. Následuje delší, lehce zvlněný přeběh přes pole a lesy. Najednou vidím tři vedoucí závodníky, jak se vrací zpátky v protisměru. Nějaký vtipálek převěsil fáborky na křižovatce a místo na Pustou Kamenici nás poslal opačným směrem. Znovu se sbíháme s děvčaty a do vedení se posunuje čtvrtý vzadu. A ani o tom neví.


PŘEČTĚTE SI: Jak vyběhnout?

Překvapivě brzo dobíháme na druhou občerstvovačku, na zbývajících 34 km už máme jen jednu, nejspíše až někde ke konci. No potěš Pánbůh! Čeká nás třetí kontrolní stoupání na zámeček Karlštejn, za ním snad dočerpám vodu ze studánky. Jsme zhruba v půlce závodu, dostávám se před běžce s pejskem, ale vodní zdroje bohužel míjím. Omylem jsem totiž běžel po cestě vedoucí paralelně se značkou. Vracet se mi nechtělo. Když trochu přiškrtím kohoutky a budu se modlit, vystačím. Jenže pít se musí, zvláště když se 3 kiláky smažíte na asfaltu v Křižánkách a následně vás čeká Devět skal, nejvyšší bod tratě. Přichází krizička, plazím se jako hlemýžď a v závěru stoupání dokonce párkrát přecházím do chůze. Nahoře si ovšem užívám euforie, jelikož odsud už se vlastně jen vracím.
 

Průběh Telecím


U Lisovské skály mi samo nebe seslalo dvě dívky, které sbíraly borůvky. Přesně tohle jsem potřeboval, samozřejmě ty lesní plody. Dovoluji se, zda si mohu pár kuliček natrhat a dobrá víla mi věnuje rovnou celou hrst, kterou si natrhala pro sebe. Prý abych se nezdržoval. Náhle začínám zázračně ožívat. Na seběhu z Malinské skály předbíhám dalšího soupeře. Pořadatelské značení si už kolemjdoucí pocestní rozebrali a jen se štěstím se mi daří udržet červenou značku přes Dráteničky na Blatiny. Tam mi obsluha poslední občerstvovačky hlásí, že běžím na třetí pozici.
 
Únava začíná tušit, že dnes u mne neuspěje, přesto se během pátého kontrolního stoupání do Sněžného ještě zkouší hlásit o slovo. Spláchnul jsem ji osvěžující vodou z pumpy ve vesnici a vyrazil na závěrečný Buchtův kopec. Z jeho vrcholu už do cíle zbývá necelých šest kilometrů, převážně z kopce. Teď hlavně nezabloudit! V tom proti mně běží kluk na druhém místě. Sakryš, že by zase blbé značení? Naštěstí nikoli, kolega se po pár metrech obrací a pokračuje správným směrem. V cíli mi prozradil, že se jen zalekl stáda divočáků, kteří mu přeběhli přes cestu. Běžecky už evidentně není v pohodě, moje tělo se naopak těší do cíle a dovoluje mi i mírně zrychlit. Na doběhovém úseku, příhodně situovaném v aleji u hřbitova jsem si dokonce s chutí zaspurtoval.
 
Díky pořadatelům za nádherné proběhnutí přírodou Žďárských vrchů.

Nakonec ještě výsledky


ŽENY
1. Jana Brýdlová 6:35:39
2. Andrea Stejskalová 6:35:43
3. Katka Trněná 6:40:42

MUŽI
1. Milan Beneš 5:08:12
2. Jan Tojnar 5:33:33
3. Patrik Stehno 5:35:10

Nejrychlejší tři ženy


Trasu závodu, včetně nechtěného přídavku před Pustou Kamenicí, jsem nahrál na web cykloserver: http://www.cykloserver.cz/tipy-na-vylety/detail/?d=184360
 
Fotky a další informace o akci najdete na pořadatelském Facebooku:
https://www.facebook.com/brezinskapadesatka.brepa

A jak Březinskou padesátku viděli pořadatelé? To se dočtete zde.

Foto: Březinská 50
 

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

03.04.2018

Jaký trénink na jaro? Běh a síla jsou super

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 927 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner