REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Děti, kids, children, Kinder... naše budoucnost

15.07.2015 |Martina Chrrr. | Sport s dětmi

Dlouho jsem přemýšlela, jaký článek na dnešek připravit, a pak se mi pod ruku dostalo nádherné video o tom, jak některá děcka jsou šikovná, pohybově nadaná a co všechno zvládnou v útlém věku. O spoustě věcí se mi může jen zdát a myslím, že i spoustě dalších aktivních sportovců, natož nesportující populaci.
 

Zdroj: www.pixabay.com


 
V současné době se stále víc setkáváme s malými tlouštíky, kteří neumí vylézt na kolotoč, natož na strom, jak pro nás starší bylo běžné. Pro rodiče je jednodušší, když jejich capart sedí doma u televize anebo u počítače a křoupe k tomu chipsy. Děcko totiž nepotřebuje tolik bot a tepláků a rodič nemusí trnout, jestli dítě přijde domů ten den celý anebo roztrhaný, jak to u nás bylo skoro na denním pořádku.
 

Jenže, jaké to má důsledky? Tak nejenže nás, daňové poplatníky to bude stát čím dál větší peníze, neboť zdravotní péče o tyhle nemotory bude čím dál dražší. Už dneska se setkáváme s dětskými cukrovkáři, infarkty a mrtvičky postihují čím dál mladší lidi a přitom věk dožití je stále vyšší. Takže logicky vyplývá, že do zdravotní péče bude muset proudit stále více peněz a de facto zbytečně. A také tihle permanentní marodi se škaredí na svět, protože jim pořád není dobře a něco je někde bolí a náladu mají pod psa. Takže ostatním akorát kazí den.
 
Kdyby se totiž děti hýbaly a už v útlém dětství si vypěstovali na sportování závislost, tak by naše populace mohla být daleko zdravější a spokojenější. Jenže to by se dětem rodiče museli opravdu věnovat. Vždyť podle kanadského konceptu LTAD (Long Term Athletes Development) by dítě do 6 let nemělo být během dne více jak hodinu v kuse bez pohybu! O to větší radost mám, když potkám takovéhle úžasné video!
 

 

Jak na sportování s dětmi?

 
I když nejsem rodič, a tak nemůžu úplně radit rodičům, nicméně pár osvědčených tipů, které vychází právě z konceptu LDAT, bych měla:
 
  • Sport musí být pro děti zábava! A že se té vaší ratolesti nechce běhat? No tak vyzkoušejte něco jiného.


  • Základem dětského sportování, i tréninku, je HRA. Kdo si hraje, nezlobí a už Jan Ámos Komenský říkal, že i škola má být hrou. Ano, sportování prokrví mozek a děti se i lépe učí…


  • Pro dítě nesmí být sportování povinnost, musí samo chtít. Povinnosti na truc dělat nebude. Však si vzpomeňte: první období negace asi ve 3 letech. Další přichází v 6 letech a další v pubertě…


  • Z vlastní zkušenosti vím, že nejde o to, jaký prožitek je, hlavně, že je silný! Takže se rozhodně nebojte občas dětičky vytáhnout i na sparťanskej čundr, kde se budou sprchovat pod okapem…
 
A minimálně jim jakékoliv sportování nezakazujte, ať najdou třeba v gymnastice, parkouru, bike trialu nebo v něčem adrenalinovém, ale budou to človíčci, kteří se naučí pracovat se svým tělem, poslouchat jej. A když náhodou uklouznou na namrzlém chodníku, tak to s největší pravděpodobností ustojí a když už tedy upadnou, tak se zase normálně zvednou a nebude muset pro jet záchranka.Foto: Tom Kyncl (SK Nové Město na Moravě)

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

23.01.2018

Marmelády a Marmolada....co mají společného?

14.07.2016

Lipno se stane sportovní Mekkou letošního léta

19.01.2016

VII. Zimní olympiáda dětí a mládeže v Ústeckém kraji

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 927 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner