REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Rafting sami anebo s průvodcem?

08.07.2015 |Petr Oldřich Novotný | Voda a lodě

Přemýšleli jste, že byste si rádi vyzkoušeli nějakou pořádnou divokou vodu, ale na kajaku neumíte anebo byste chtěli prostě vyzkoušet rafting? V současné době je nespočet různých komerčních společností, které raftování nabízí, ale jak vybrat tu správnou? Zkusíme se na některá úskalí komerčního raftingu společně podívat.
 


 
Na raftovém člunu se můžete vypravit s partou kamarádů na vodácký vandr, výlet na divokou vodu mírné i větší obtížnosti nebo vyrazit s cestovní kanceláří za nevšedním adrenalinovým zážitkem do míst a oblastí, kam byste si sami netroufli nebo by vás tam místní operátoři či přírodní podmínky nepustily.
 

 

Od voru k Matyldě a raftu s dírou

 
Kreslil: Mikoláš Aleš

Kreslil: Mikoláš Aleš

Historii moderního raftingu hledejme v klasické voroplavbě (z anglického raft = vor). První zmínku o nafukovacím plavidle určeného pro potřeby záchrany jsou k nalezení u patentního úřadu města Sheet v USA, a to v roce 1846.
 
V roce 1983 vymyslel Jim Cassidy princip samovylévacího raftu (dno raftu je opatřeno otvory a plave na hladině) a tím odstartoval rafting do dnešní podoby.Neměli bychom ale zapomenout na expedici Indus 1975, při které skupina Čechoslováků, vedená ing. Štětinou, jako první na světě proplula nejhlubší údolí světa řeky Indu na speciálním plavidle, dnes proslulé Matyldě. 


Úskalí raftingu

 
Divoká voda se díky stabilnějším gumovým plavidlům stala dostupnější. Při raftingu se obtížnost řeky snižuje o jeden, někdy i o 2 stupně (stupnice je WW I – WW VI). Což o to, čert vem stupnice pro pádlování, ale co když se tam zvrhnete? Tak najednou v pětkové peřeji (na raftové stupnici jedete „jen“ trojku či čtyřku) plave hned 6 lidí! A to už není přeci legrace…
 
Stále přibývá lidí, kteří si za nemalé peníze chtějí dopřát velký adrenalinový zážitek, a tak se rafting stal nejenom vodáckou disciplínou, ale v řadě zemí také průmyslovým odvětvím. Například v alpských zemích vydělává stejně jako komerční lyžování.


PŘEČTĚTE SI: Jezděte na kajaku lehce a bezpečně
 
Pokud sami nejste zkušenými vodáky a sami se na pádlování na těžší vodě necítíte anebo nemáte zkušené kámoše, zvolte komerční rafting. Ten má být pro klienta především bezpečnou a profesionálně zorganizovanou adrenalinovou zábavou. A právě proto by měl na lodi být aspoň jeden profi guide, který na rozdíl od běžného vodáka musí ovládat řízení plavidla s nezkušenou posádkou na divoké vodě (často s velmi limitovanou dobou pro uskutečnění řídícího manévru), psychologii a umění motivace klientely, vodní záchranu a její aplikace na divoké vodě, zásady první pomoci a CPR (kardiopulmonální resuscitace).

 

Pár rad na závěr:

  • Kreslil: Broňa Kračmar

    Kreslil: Broňa Kračmar

    Nešetřete – ani vzdělávání profi guidů není zadarmo!
  • Nikdy si do lodi nesedejte bez helmy, plovací vesty a pádla (podle stupně obtížnosti řeky budete zkušeným průvodcem dovybaveni) 
Foto: Jorge, Archiv Denali Expedition Team & Archiv WOK©outdoor.cz
 

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

21.12.2017

Dopřejte tělu odpočinek – fyzický i psychický – naučte se relaxovat

04.10.2016

Jak přečíst stupnici obtížnosti WW

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 927 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner