REGISTROVAT

Souhlas s podmínkami. Registrovat firmu, akci...

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Výživový paradox: může to, co tělu prospívá a dělá dobře i uškodit?

22.05.2015 |Martina Chrástková | Lezení, Voda a lodě, Běhání, Cyklistika, Turistika a treking

Už nějakou dobu jsme si nic nepovídali o stravě, nějak Vás zanedbávám. Tak se to dneska pokusím napravit malou polemikou. Možná to bude voda na mlýn ortodoxním zastáncům názoru, že tělo má jít do hrobu zhuntované a na něco člověk umřít musí. Anebo třeba ne…
 

Radost z pohybu, i třeba bolavého...


Myslím, že celá naše rodina se stravuje velmi racionálně, nejsme žádní fanatici do extrémů a všechny vyhraněné názory na tu nebo jinou část stravy kriticky zhodnotíme, a vezmeme z nich to nejlepší, tzn. zlatá střední cesta. Všichni jsme zdraví, plní sil, elánu do života včetně závodního života na běžkách, teda vlastně jsme byli.
 

Pro mě osobně, ale i ostatní členy rodiny je nejhorší a nejzávažnější nemocí rýma. Angínu jsem měla jednou v životě a stejně tak i penicilin. A rozhodně žádná léčiva doma neužíváme, buď je naše domácí lékárnička prázdná anebo prošlá. Mulťáky na mě reprezentační doktoři párkrát zkusili, ale moc mi to nikdy nešlo, natož Wobenzym. Jedině, co jsem jeden čas opravdu musela, bylo železo. To se ale urovnalo s chlorelou a mladým ječmenem. A na těch „fičím“ pořád, vždyť je to jen tráva, která tělu pomáhá fungovat tak, jak má. Takže když se mě doktoři ptají, jestli jsem alergická na antibiotika, tak moje odpověď je, že vlastně asi ani nevím.


K TÉMATU: Jak se stravovat, aby vám bylo fainově a zvládli jste toho víc.


A právě otázku na alergii na antibiotika mi doktoři položili v prosinci 2012, kdy jsem se vrátila úplně rozbitá z lyžařského soustředění zakončeného svěťákem v běhu na lyžích. SP dopadl strašně. Byla jsem ráda, že dýchám, natož abych závodila. Nikomu to nepřeji. Krevní testy byly všechny v pořádku, až nakonec byla moje krev poslaná na mikrobiologii. Nová diagnóza: lymská borelióza. No co se dá dělat, antibiotika fungovala rychle, a mně bylo po pár dnech s nimi hned lépe a chtělo se mi sportovat, užívat si sněhu na horách. Samozřejmě v nízkých intenzitách.
 
Vitamínů není nikdy dost, anebo je???

Vitamínů není nikdy dost, anebo je???

Ale pořád jsem přemýšlela, kde jsem přišla k borelii, kterou přenáší především klíšťata, v zimním období a ještě v Kanadě? Ne, nepřišla jsem k ní v Kanadě, ale v létě 2010 v Čechách. Vzpomínám, jak jsem měla na pravém boku typický borelický flek na kůži. Testy jsme tenkrát udělali, ale zřejmě moc brzo a výsledek byl negativní. Během těch 2,5 let jsem prožila asi nejlepší výsledky své kariéry a právě, když jsem si na SP v Canmore chtěla připravit cestičku na další univerziádu, borelie dala o sobě docela citelně vědět.
 
Pořád mi vrtá hlavou, že při mé zátěži, kdy jsem trénovala skoro 6 hodin denně, se tahle potvora, co se i po přeléčení někde v těle schová a čeká na další příležitost, neprojevila dřív. Že by za to mohl právě ječmen s chlorelou? Kdybych jich neměla a moje už tak silná imunita nebyla „posílená“ resp. byla by oslabená moderním životem a životem vrcholového sportovce, neprojevila by se mi záhy po infikaci a já si ji v klídečku nepřeléčila antibiotiky a měla pokoj? Tak se to totiž leckomu povede a ti lidé jsou i schopni dál plnohodnotně závodit. Což já rozhodně říci nemohu. Od toho prosince totiž moje tělo není takové, jaké by mělo být. Dostala jsem se k dalším potravinovým doplňkům, silným přírodním antioxidantům či oxidu dusnatému apod. žádná chemie, jen šťávička z čistého ovoce. Další super věc pro to, aby člověk byl schopen eliminovat stres (i trénink je stres), urychlil regeneraci a snížil tak i potřebu spánku a naopak navýšil výkonnost.


K TÉMATU: K čemu slouží antioxidanty.

 
Ale od letošních Vánoc se zase necítím, jak bych měla a jsem „divná“. Sezonu jsem odjela jen z povinnosti a taky to tak dopadlo. To pak nepřidává ani psychice. Myslím, a už se mi to i několikrát osvědčilo, že svou diagnózu sama sobě odhadnu. A když řeknu, že je něco divně, není to žádné klišé. Takže jsem na začátku května podstoupila komplexní vyšetření v ÚVN v Praze. Vyšetřovali mi „únavový syndrom“, takže krev byla rozebraná ze všech stran do detailu. A co nenašli: akutní borelióza… a přitom je spousta lékařů, kteří řeknou, že když byla jednou přeléčená, už se v akutní podobě nevrátí. A ejhle, je tu…
 

Občasné vyčerpání je enormní a je s nemocí častější než normálně...

Asi nikdo nemůže říct, jak by tahle moje anabáze probíhala bez přírodních džusíků z borůvek a Noni a travního koktejlu z trávy, ale napadá mě otázka: neublížilo mi to v tom smyslu, že by se nemoc projevila dřív, a já ji dřív zaléčila, než takhle? Na druhou stranu vím, že všechno se děje z nějakého důvodu a asi to tak mělo být. Někam se tím posouvám. A teď je tělo připravené na to, aby i ta ošklivá antibiotika vstřebalo a nenechalo se jimi moc poškodit. A už se těším, jak zase vyběhnu na kopec anebo vyrazím na nějaký pořádný bike…
 
 Budu ráda i za Váš názor, Vaši podobnou anebo jinou zkušenost.
 
 Foto: MCh & WOK-outdoor

Zpět
Komentáře

22.05.2015 15:02| MáraS

To je fakt celkem paradox ... já na podzim taky zkoušel prověřovat únavový syndrom testy na Borelii a prý nic...takže to možná ještě zopáknu...

Re: MáraS

24.05.2015 10:21| Chrrr.

Jj, nic nechce podcenit, ale z vlastní zkušenosti vím, že pokud člověk nemá extra potíže, tak se to některým Dr. nechce moc řešit. Je to sviňa, se kterou si nikdo moc neví rady :(
Pokud bys potřeboval, tak nějaké kontakty už mám :)

22.05.2015 15:23| Íju

Už je to asi 7 let, co mi zjistili neuroboreliózu a diagnostikovali únavový syndrom, tenkrát jsem byla na kapačkách, do té doby jsem antibiotika nikdy neměla, vůbec jsem se lékům a výživovým doplňkům dost vyhýbala, jedla jsem normálně. Borelióza se evidentně neprojevila hned, ale až za x roků. Nicméně od té doby jsem každou chvíli úplně odvařená. Nemyslím, že by na to mělo to, co jím, nějaký vliv. Teď teda těch posledních 7 let jsem zkoušela užívat nějakou přírodní medicínu od hafo léčitelů - i renomovaných, pak naopak jsem zkoušela antibiotika (která pomohou jen dočasně), nepoznám skoro rozdíl - stavy totální únavy přichází nečekaně, nehledě na můj životní styl a stravu. Zítra mám běžet MČR (ob), a válím se v posteli, protože nejsem schopná vstát. A tak nějak s tím bojuju už tak moc dlouho, že pomalu rezignuju, a přestává mě bavit sport i jídlo i všechno ostatní.

Re: Íju

24.05.2015 10:27| Chrrr.

Íju, to mě mrzí, ale mám taky poblíž takovou kamarádku... Asi je to tak, že sportovci, kteří mají organismus silný, oddálí projev mnoha nemocí, a pak to může být o to horší.
Jj, je to sviňa, která, když se nechytne včas, tak pak není radno si s ní zahrávat. Já hned od začátku ale kombinuju západní medicínu s Tradiční Čínskou. ANTB jsou akutní rychlá úleva, ale tu potvoru jen někam zatlačí, kde se schová, zapouzdří a čeká na příležitost.
Pokud máš takovéhle veliké potíže, tak se zeptám: dělali Ti rozbor likvoru?
Kdybys chtěla, tak Ti samozřejmě nějaké kontakty, které se mi podařilo získat a myslím, že jsou opravdu kvalitní, mohu předat.

Re: Íju

24.05.2015 21:54| Libor J.

Loni v létě jsem nějak prochodil borelku, zjistil to až z krevních testů (byl jsem zvědavej, proč mám takový flek na noze), doktor doporučoval atb na 3 týdny, ale já se rozhodl odmítnout klasickou/konveční/chemickou léčbu a jít cestou přírodní - pomocí bylin. Bohužel lze konstatovat, že dokud lékaři nebudou placeni za to, aby nás drželi ve zdravém stavu, tak tam ani nemá cenu chodit...Cílem lékařů není vyléčit, ale léčit, tak pozor na to! Pokud někdo řeší léčbu borelie, pak doporučuji léčit: tinkturu ze štětky soukenické, doplněné ženšenem korejským a dlouhodobou léčbu pomocí tinktury z výhonků česneku. Zatím ani jedno není zakázané, takže se dá pořídit na běžném trhu, ale až se dostane více mezi lidi, pak můžou přijít zájmy pharma.průmyslu a možná to zakážou používat!!! a přečíst knihu "Přírodní léčba boreliózy" a možná i změnit stravu min. na vegetariánskou a hlavně tomu VĚŘIT!!!!:)

Re: Libor J.

25.05.2015 09:03| Chrrr.

Libore, díky za zajímavý názor. Jenže Ty jsi z těch šťastnějších, kteří borelii podchytili v čas v její dermatologické fázi. Já třeba flek taky měla, ale krevní testy byly negativní...
A tou tinkturou si potíráš flek nebo ji piješ nebo co s ní děláš? Určitě díky za tip na knihu.

Já osobně (možná jsem to tady už říkala) kombinuju západní a východní (čínskou) medicínu. Když Ti fakt není dobře, jsi strašně unavený, tak dlouhodobá léčba je nemyslitelná, potřebuješ nějakou okamžitou vzpruhu.

Co se týče stravy, tak si nemyslím, že vegetariánství je nutné, ale to je věc každého, jak on se cítí, co potřebuje.

Jj, věřit, to samozřejmě...

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

08.02.2018

Jak na kolo v zimě: 2. díl – oblečení a doplňky

08.02.2018

Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 473 lidí)


Banner