REGISTROVAT

Souhlas s podmínkami. Registrovat firmu, akci...

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Bosky nebo obutý? Obojí je pro tělo přínosem

19.05.2015 |Martina Chrástková | Běhání

„… taky jsem se narodil bos…  Dlouho jsem tak za ranních ros bosky šlapal jíl… Jenže mráz, jak šel z hor, obul nás do bačkor… Neohrnuj nade mnou nos, později či dřív i ty přijmeš zákon teplých bot… Všechny mráz, jak šel z hor, obul nás do bačkor, zbavil nás s noblesou bosých snů…“ Jistě všichni znáte tuto píseň od skupiny Olympic. Vždy mi tato slova vytanou na mysli, když přijde řeč na bosoběh, minimalistické boty a vůbec celou tuto problematiku, která v poslední době nabrala vysoké obrátky.
 

Běhání je prostě fain pohyb


 
Trochu jsme se této problematice věnovali při výzkumu na FTVS, a sice vám neřekneme, jak správně běhat, ale poukážeme na rozdíly v zapojování svalů, které vznikají v důsledku civilizačního komfortu – bot.
 

 

Z čeho vycházíme?

 
Ne, sama naboso neběhám, leda tak po pláži nebo výklus po trávě. Strašně ráda bosky chodím po zahradě, apod. ale nejsem přesvědčená, že běh (opravdový běh, ne klus po trávě) je ideální z hlediska kolenou, kyčlí, páteře. Samozřejmě, křováci běhají bosí od narození a jsou na to adaptovaní, ale scanoval někdy někdo jejich páteř? A navíc, oni (ani naši předci) tu nežijí 80 let. Proč mají starší generace sportovců problémy s koleny, když tehdy nebyly dostupné plně tlumené boty? Proč se donedávna striktně rozlišovaly boty závodní a tréninkové? To jsou otázky, které si kladu vždy, když někdo radikálně prosazuje minimalismus a bosoběh.

Došlap při běhu: A – na přední část chodidla, B – došlap na patu<br>Kreslil: Broňa Kračmar

Došlap při běhu: A – na přední část chodidla, B – došlap na patu
Kreslil: Broňa Kračmar

Bylo publikováno velké množství (a další vznikají) studií, které bosoběh chválí z hlediska rizika výronů kotníku či distorze metatarzů a kloubních spojení na „ťapce“ nebo akutních zranění kolene i kyčle, ale o stavu kloubní chrupavky v kolenou, kyčlích anebo co tomu říkají meziobratlové ploténky, jsem nikde nenašla, ani nemohla, poněvadž se jedná o dlouhodobou záležitost.K TÉMATU: Jak překonat lenost a vyběhnout?

 
Bosoběh hodně zpopularizoval Christopher McDougall ve své knize Born to run, ve které píše, mexičtí Tarahumarové běhají pouze ve speciálních sandálech a jsou schopni technikou došlapu na přední část chodidla absolvovat obrovské vzdálenosti. Domorodci v Keni, kteří jsou chudí a na boty nemají prostředky, došlapují při běhu na špičku, zatímco ti bohatší s botami běhají s došlapem na patu.

Technika běhu s došlapem na přední část chodidla a s došlapem na patu v obuvi u dvanáctiletých domorodců v Keni
Zdroj: Jungers, 2010


Ukotvení

 
Noha opic a lidoopů, kteří jsou našimi přímými předky, mají kromě funkce pohybové i úchopovou. Tuhle funkci lidská noha v průběhu vývoje ztratila, získala ale zase výbornou funkci stabilizační. Žádné jiné zvíře nedokáže stát, chodit, běhat, apod. tak jistě a vzpřímeně jako člověk. Je nám teda přirozené, že jsme skrz „ťapky“ spojeni se Zemí. Staří Číňané říkají, že jsme tak ukotveni. Při pohybu bez bot podněcujeme nejen svalovou funkčnost chodidla a potažmo i celých dolních končetin a zad, ale také masírujeme obrovskou spoustu reflexních bodů, které se na chodidlech nachází a přímo ovlivňují správnou funkci našich orgánů a též napomáháme harmonizaci energetické výměně mezi Zemí a námi. A v neposlední řadě podporujeme úchopovou a senzomotorickou funkci, kterou lidská noha má.
 
Plosky nohy vybraných vyšších nonhumánních primátů a člověka:<br>A - Gorila pobřežní, B - Gorila horská, C - Šimpanz učenlivý,<br>D - Člověk<br>Kreslil Broňa Kračmar

Plosky nohy vybraných vyšších nonhumánních primátů a člověka:
A - Gorila pobřežní, B - Gorila horská, C - Šimpanz učenlivý,
D - Člověk
Kreslil Broňa Kračmar

S příchodem civilizace a vyspělých technologií se změnilo i prostředí pro pohyb člověka. Zpevněné cesty, silnice, asfaltové chodníky rozhodně není prostředí, které by podněcovalo senzomotoriku nohy, bůhvíjak masírovalo kotevní čakry a ovlivňovalo funkci životně důležitých orgánů. Takže jestli naboso, tak někam do přírody.


K TÉMATU: Hlavně běhej zábavně


A co říká věda?

 
Při porovnání chůze (4 km/h) a běhu (10 km/h) naboso, v minimalistických a plně tlumených tréninkových botách jsme došli k závěrům:
 
Vliv obutí na délku kroku:
 
Kterou variantu zvolíte?<br>Foto: MCh

Kterou variantu zvolíte?
Foto: MCh

Časově nejdelší průměrný krok při chůzi byl zaznamenán při chůzi v minimalistických botách (1,23 s) a naopak nejkratší v plně tlumených (1,10 s). Tyto výsledky by mohly naznačovat, že chůze v minimalistické obuvi je nejméně náročná. Při běhu rychlostí 10 km/h se ale situace změnila. Časově nejkratší krok byl spočten pro bosoběh (0,74 s) a nejdelší naopak pro běh v plně tlumené obuvi (0,79 s). Tedy s nejvyšší frekvencí se běhalo naboso.
 
Vliv obutí na vykonanou práci svalů:
 
Následně se naše pozornost upřela na plochu pod křivkou EMG signálu (pro výzkum jsme použili elektromyografickou – EMG – metodu). Ta vyjadřuje množství práce, kterou daný sval vykonal. Spočetli jsme velikost plochy pod křivkou jednotlivých svalů u průměrného kroku a všechny tyto plochy sečetli. I tyto výsledky kopírují trend časové délky kroku. Při chůzi se svaly dolních končetin nejvíc nadřou bez bot (1 480,4 uV*s) a nejméně náročná procházka je pak v plně tlumených botách (1 547,38 uV*s). Naopak při běhu vykonaly svaly dolních končetin nejméně práce při bosoběhu (1 675,29 uV*s) a nejvíce v plně tlumené obuvi (1 999,34 uV*s).
 

Jen tak se brouzdat bosý...

Na základě těchto výsledků nemůžeme říci, jestli je správné běhat naboso, v minimalismu anebo v tlumené obuvi. Každý na to musí přijít sám, ale velikost vykonané práce svaly napovídá, v čem je běh náročnější. Zdá se, že v tlumené obuvi. Možná si říkáte, super, takže budu běhat bos a bude to nejméně náročné. Zkuste se na to ale podívat z druhé strany: když budete běhat v náročnějších podmínkách a budete dosahovat dobrých časů, a pak se přezujete do závodních či minimalistických botek na závod, poběžíte ještě rychleji!
 
A ještě dva tipy na závěr:
1) Samozřejmě, když se z tréninkových tlumených bot zujete musíte si postupně na takovéhle běhání zvykat, jinak vám upadnou nohy. 

2) Nedávno jsem našla studii, která říká, že minimalistické boty nenahradí bosou nohu. Je to prostě bota a závěrem bylo, že je to spíše marketingový tah firem…

A jak běháte vy? Jaké boty anebo neboty preferujete? Těšíme se na Vaše komenty v diskuzi.
---
Pokud se vám nechce jít běhat samotným, vyzkoušejte Outfanatic Parťáky. Diskutovat nejen o běhání můžete v Outfanatic Fóru anebo nechat si poradit v Poradně.

Zpět
Komentáře

19.05.2015 10:35| Sára

Včera jsem potkala v Praze v metru chlápka v saku a naboso! Ten teda ale neběžel...

Re: Sára

19.05.2015 14:05| Chrrr.

Yop, to se mi taky stalo, že mi kamarád přišel na návštěvu bos... Nevyhodila jsem ho, ale happy jsem z toho nebyla. Přeci jen ti křováci to mají jednodušší :D
Oni ani 5prsty se sakem nevypadají zrovna nejlíp..

20.05.2015 20:20| Libor J.

od loňska běhám v minim. botách od jedné firmy, jejíž vize je také "naboso", reklamu jim tu dělat nebudu, protože kvalita a přístup firmy není nic moc... Každopádně styl běhu se hodně změnil, začal mi vadit každý kousek asfaltu a tvrdého a rovného povrchu, nenaběhal jsem tolik km jako dřív, ale unavenej jsem byl o to více:) teď od jara fandím bosí turistice a je to super věc... Jelikož hledám více a více cesty k přírodě, tak z mého pohledu to vede k tomu, že člověk řeší: kde se pohybuje, kolik toho překoná, jak to překoná...jsem zastáncem, že chůze je mnohdy lepší něž běh a ta se nabosu dá dělat dobře...Ale tlak společnosti je naprosto jinde: nejprve uděláme běhy po městě a pak k tomu začneme prodávat vhodné boty, k tomu řešíme co možná nejlepší časy/výkony... kdyby se lidi vraceli více do přírody, nemuseli by řešit tlumení bot a třeba by ty boty ani nepotřebovali :))

Re: Libor J.

24.05.2015 10:33| Chrrr.

Zajímavý názor, děkuji za něj.
Noo, ono naběhat 2, 3 tisíce (možná i víc) kilometrů za rok jen tak bos není pro našince asi úplně ideální. Etiopčani jsou na to třeba zvyklí od začátku svého života, ale my když chodíme v botách od malinka... Co chodíme, vždyť nám obouvají botičky i do kočárku, když sotva lezeme... A ti co chtějí podávat špičkový výkony, tak holt nějak trénovat musí.
Jak jsem říkala, je to na každém z nás, ale viděla bych zase tu ověřenou zlatou střední cestu a střídání obou přístupů, jako ideální :)

Související články

08.02.2018

Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

29.01.2018

Moravský kras outdoorovýma očima

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 473 lidí)


Banner